Yüz yüze eğitime orta mı verilecek? Ulusal Eğitim Bakan Özer son noktayı koydu

Sefer

New member
Bakan Özer, Bahçelievler Anadolu Lisesi açılış merasiminde yaptığı konuşmada, İstanbul’da eğitimle ilgili epeyce değerli adımlar atıldığını, bu mevzuda İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın bir eğitim neferi üzere gece gündüz çalıştığını söylemiş oldu.

Türkiye’de son 20 yılda eğitimde bir ihtilal yaşandığını belirten Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkenin dört bir köşesinde okul evvelden yükseköğretime kadar vatandaşların nitelikli eğitime erişimle ilgili devasa bir devrin yaşandığını anlattı.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul’un 2022 yatırımlarında en merkezi vilayet olduğunu lisana getirerek, “en çok öğrencimizin, eğitim neferimizin olduğu bir vilayet olan İstanbul’un tüm fiziki eksikliklerini 23 Nisan 2023’e kadar inşallah tamamlayacağız.” dedi.

15 bin öğretmen ataması

31 Ocak’ta yapılacak 15 bin öğretmen ataması merasimini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle İstanbul’da gerçekleştireceklerini aktaran Özer, şu biçimde devam etti:

“15 bin öğretmenin yüzde 50’sini, yani 7 bin 500’ünü İstanbul’a vereceğiz. Öteki taraftan İstanbul’daki eğitim yatırımlarını okul evvelce liseye kadar bir daha revize ediyoruz. Yeni yatırımlarla İstanbul’umuzu desteklemeye devam edeceğiz. Yalnızca sıradan bir şey söyleyeyim, İstanbul’da şu anda 157 tane devlet anaokulu var, resmi anaokulu var. İstanbul’a 1000 tane yeni anaokulu yapıyoruz. Planlamalarını yaptık inşallah süratli bir biçimde bu yatırımları hizmete alacağız. İstanbul’a yalnızca kabaca bilgi vereyim ve bırakayım, 18 Şubat’a bırakalım, asgarî 5 milyarlık eğitim yatırımı yapacağız. Azamisi İstanbul vilayetimizin performansına bağlı, parayı kullanma kapasitesine bağlı, arsa bulmasına bağlı. İstanbul’da inşallah tam gün eğitime Esenyurt’tan başlayarak, en sorunlu ilçemiz Esenyurt. Esenyurt’taki sorunları de inşallah çözüyoruz. Esenyurt’tan başlayarak tüm ilçelerimizin eğitimle ilgili epey farklı bir evreye taşındığı bir periyot olacak.”


Kovid-19 niçiniyle kapalı olan okul yok

Bakan Özer, Kovid-19 sürecine ait de bilgi vererek, “Bir haftamız kaldı. Yüz yüze eğitime devam. Bugün prestijiyle tüm sınıfları kapalı olan, Kovidden dolayı kapalı olan hiç bir okulumuz bulunmamakta. Evet, Omicron varyantından dolayı yayılımlar süratli lakin Allah’a şükür bizim en büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılama oranlarının çok yüksek olması. Yani en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 94’lere geldi. En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 89’larda. Bir de aşı olmayıp, hastalığı geçirip bağışıklık kazanmış öğretmenlerimiz var. Onlar da yüzde 5’ler civarında. Muhtemelen o oranlar da artmıştır, 6 Eylül prestijiyle o yörelerdeydı. En az üç doz aşı olmuş öğretmen oranımız da yüzde 45’lere geldi. Almanya, İngiltere ve Fransa üzere yüz yüze eğitime devam eden ülkelerin öğretmenlerinin aşılanma oranlarından bile yüksek öğretmen aşağılama oranına sahibiz.” diye konuştu.

Bakan Özer, bu vakitte okullarının değerinin anlaşıldığını söz ederek, okulların yalnızca bir öğrenme ortamı değil, öğrencilerin şahsi, toplumsal, kültürel, psikososyal gelişimlerinin gerçekleştirildiği alanlar olduğunu aktardı.

Okulların toplumdaki eşitsizliklerin dengelendiği yerler olduğuna işaret eden Özer, “Biz istiyoruz ki tüm gençlerimiz en hoş ortamlarda eğitim alsınlar. Onun için yeni periyotta ana noktamız eğitimde fırsat eşitliği. Yani okullar ortası imkan farklılıklarını azaltmak birinci önceliğimiz.” dedi.

Özer, okullarda açılan kütüphane ve kitap sayılarına ait de bilgi verdi.

Konuşmaların akabinde Bahçelievler Anadolu Lisesi’nin açılışını gerçekleştiren Bakan Özer, sonrasındasında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve birlikteindekilerle okulu gezdi.
 
Üst