Yüz yüze eğitimde kararlıyız

Sefer

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultanahmet Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı’nda yaptığı konuşmada, yeni eğitim öğretim yılının öğrencilere, öğretmenlere, velilere, eğitim topluluğuna ve ülkeye iyi olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin tüm imkanlarını seferber ederek, salgının ağır seyrettiği periyotlarda çocukların eğitimden kopmamalarını sağladıklarını vurgulayan Erdoğan, bu kapsamda 2 milyon tablet bilgisayarı öğrencilere ulaştırdıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerle ders zilini çaldıktan daha sonra sınıfları dolaştı.

Okulları inançlı hale getirdik

Bir taraftan bu adımları atarken öteki yandan yüz yüze eğitimin ikamesinin olmayacağı gerçeğinden hareketle yeni eğitim öğretim yılı için hazırlıkları devam ettirdiklerine işaret eden Erdoğan, “Özellikle aşının aktifliğine dair bilimsel bilgilerin açıklanması, yüz yüze eğitim konusunda bizi daha hayli cesaretlendirdi. Hazırlık sürecinde bilim insanlarımızın yanı sıra eğitimin tüm paydaşlarının fikrine başvurduk. Ulusal Eğitim Bakanlığımız ve Sıhhat Bakanlığımız, okullarda alınması gereken tedbirleri, yapılması gerekenleri birlikte belirledi. Hijyen, paklık materyalleri ve maske tedarikini sağlayarak velilerimizin çocuklarını itimatla okula gönderebileceği bir altyapıyı sağladık.” diye konuştu.

Aşıda zorlamak istemiyoruz

“Gönüllülük temeliyle devam ettirdiğimiz aşılama çalışmalarında uygulanan toplam doz sayımız 100 milyon hududuna gerçek gidiyor.” bilgisini veren Erdoğan, şu biçimde devam etti:

“İsteyen her vatandaşımız fiyatsız, süratli ve ezasız bir biçimde aşıya ulaşabilmektedir. Hala birfazlaca ülkenin kitlesel aşılamada önemli problemlerle karşılaştığını göz önüne aldığımızda bu tablo ülkemiz ismine sahiden kıymetli bir muvaffakiyettir. Ulusal Eğitim Bakanlığında kurduğumuz dijital altyapı ile okullarımızdaki süreçleri, hastalığın seyrini yakından izliyoruz ve izleyeceğiz. Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız. Tüm velilerimizin ve çocuklarımızın bilhassa müsterih olmasını istiyorum. Bu vesileyle bir sefer daha sırası gelmiş tüm vatandaşlarımı en başta da eğitim topluluğumuzu ve velilerimizi aşılarını olmaya davet ediyorum. Devlet olarak, bu konuda asla zorlayıcı yollara başvurmak istemiyoruz. Lakin salgına karşı en tesirli gözetici silahımız olan aşı imkanını da kıymetlendirmemiz kuraldır. Aşıyla ilgili bilhassa toplumsal medya mecralarından yayılan bilgi kirliliğine vatandaşlarımız prestij etmesin. Salgının yayılmasını engellemek öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz başta olmak üzere hepimizin tedbirlere uymasına bağlıdır. Çocuklarımızı epeyce özledikleri okullardan yoksun bırakma lüksümüzün olmadığı şuuruyla hareket etmemiz kaidedir. Önlemlere riayet konusunda her insanın gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.”