Yosundan üretilen jet yakıtı 2022’de birinci sefer uçaklarda kullanılacak

XeeX

New member
Boğaziçi Üniversitesi’nin yosundan ürettiği biyoyakıt 2022’de jet uçuşunda kullanılacak.
Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Yerleşkesi’nde, Türkiye ve Avrupa’nın birinci karbon-negatif entegre biyorafinerisi olan rüzgar gücü dayanaklı tesis kuruldu. Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi (INDEPENDENT) kapsamında 2 bin 500 metrekarelik bir Ar-Ge alanı ve üretim alanında kurulan 80 metreküplük açık havuz ve 30 metreküplük kapalı üretim reaktörlerinde yetiştirilen yosunlardan, organik biyogübre ve biyoyakıtlar geliştiriliyor. Üretilen bu biyoyakıtlar 2022 yılında jet uçuşunda kullanılacak.

Boğaziçi Üniversitesi Etraf Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi Koordinatörü Dr. Berat Zeki Haznedaroğlu, “Jet yakıtı projesinin 3’te birini tamamlamış durumdayız. Şu anda yosunlardan elde edilen yağ optimizasyonunu gerçekleştirdik. 2022’nin ikinci çeyreğinde bütün testleri ve sertifikasyon süreçleri tamamlandıktan daha sonra bir Türk Hava Yolları iç sınır uçuşunda bir demo uçuşunu gerçekleştireceğiz” dedi.

Independent projesi

Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi (INDEPENDENT) kapsamında fosil kaynaklara bağlı olmadan, büsbütün alg (yosun) tabanlı sürdürülebilir doğal kaynakların işlenebilmesi için çalışmalar yapılıyor.
Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Yerleşkesi’nde faaliyet gösteren İstanbul Mikroyosun Biyoteknolojileri Araştırma ve Geliştirme Ünitesi’nde (İMBİYOTAB) sıfır atık amaçlı, karbon-negatif yani hava temizleyici özelliği olan, entegre bir biyorafineri sistemi kuruldu. Avrupa Birliği dayanaklarıyla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca yürütülen Rekabetçi Dallar Programı kapsamında gerçekleştirilen projede, açık havada güneş ışığından faydalanılarak kurulan havuz sistemlerinde yakıt üretiliyor.

Eserler 6 farklı kesimde, 11 farklı biyoteknolojik eser

Havuzların toplam 80 metreküplük bir kapasite bulunuyor. Kapalı cam sera kısmında ise özel olarak tasarlanan cam reaktör sistemlerinde 30 metreküplük üretim yapılıyor. Her bir üretim partisi 2-3 hafta ortasında tamamlanıyor. Alınan eserler 6 farklı kesimde, 11 farklı biyoteknolojik eser için entegre bir biyorafineride işleniyor. Rüzgar gücü dayanaklı kurulan tesis, Türkiye ve Avrupa’nın birinci karbon-negatif entegre biyorafinerisi olma özelliğini taşıyor. 2 bin 500 metrekarelik bir Ar-Ge alanı ve üretim alanında kurulan 80 metreküplük açık havuz ve 30 metreküplük kapalı üretim reaktörlerinde Türkiye ekosistemine uygun çeşitler olarak yetiştirilen yosunlardan organik biyogübre ve biyoyakıtlar geliştiriliyor.

Yosunlar nasıl yetiştiriliyor?

Yosunların, karbondioksit özümseyerek güneş ışığı altında büyüyor ve bu biçimdece sürdürülebilir uygulama örneği oluşturuyor.
Proje kapsamında yosun mamüllerinin dokunduğu altı bölüm yani sıhhat, besin, tarım, hayvancılık, etraf ve güç alanında faaliyet gösteren KOBİ’ler için Ar-Ge takviyesi, hammadde tedariği sağlanırken, son eserler ile ilgilenen tüketiciler için kullanım da mümkün olacak. Yıllık yaklaşık bin 200 tonluk ıslak yosun kütlesinin işlenmesi hedeflenen proje toplam 5,7 milyon euroluk bütçeye sahip. Proje fonunun yüzde 85’ini Avrupa Birliği, başka kısmını ise Sanayi Teknoloji Bakanlığı sağlıyor.

2022’nin ikinci çeyreğinde kullanılacak

Boğaziçi Üniversitesi Etraf Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi Koordinatörü Dr. Berat Zeki Haznedaroğlu, projeyle ilgili olarak, “Bu proje kapsamında yosun tabanlı eserlerimizi 6 bölüm için geliştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de güç dalı. Güç dalı için şu an yosun tabanlı biyojet yakıtı ve biyodizel eserlerimiz var. Bilhassa Türk Hava Yolları olmak üzere, sivil havacılık dalında sera gazı emisyonlarının azaltılması için yosun tabanlı biyojet yakıtı geliştiriyoruz” dedi.

Dr. Haznedaroğlu, kapalı üretim alanıyla ilgili olarak ise, “Seramız aslında özel bir sera, bir biyorafineri, bilhassa rüzgar santralinde gelen elektrikle desteklendiği için yosunların fotosentekik gücüyle birlikte, karbondioksit yakalamasıyla birlikte karbon negatif bir eser yapıyoruz. Bu da aslında Avrupa’daki birinci. Şu anda ülkemizin de gündeminde bulunan yeşil mutabakat çerçevesinde aslında Boğaziçi Üniversitesi karbon nötr durumda. Bu sene başlayan projemizle birlikte yosunlarımız karbon negatif jet yakıtı üretebiliyor.

Biyorafineride de yakıt için gerekli yağları kullandıktan daha sonra geriye kalan yosun posasında farklı katma pahalı eserler çıkarmaya çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi biyogübre. Tarım bölümü için biyogübre üretimi yapılıyor. Onun haricinde hayvancılık kesiminde büyükbaş su eserleri yetiştiriciliği için yosun tabanlı işlevsel yem üretiminde bulunuyoruz. Besin kesimine yönelik işlevsel besin eserlerimiz var. Besin haricinde da etraf kesimine yönelik eserlerimiz devam ediyor. Sıhhat dalına yönelik kovid tedavisinde yatıştırıcı yosun tabanlı eserlerimiz var.

Boğaziçi Üniversitesi’nin ortasında İstanbul Mikroyosun Teknolojileri Ar-Ge ünitesinde 600 metrekarelik kapalı bir alanda yosun biyoteknolojileri alanında Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Bütün mamüllerin optimizasyonu, yosun tiplerinin seçimi, mühendislik yaklaşımlarıyla birlikte çeşit oprtimizasyonları Ar- Ge tarafınca yapılıyor. Burada ise gerçekleştirdiğimiz sanayi üretimine geçişte, büyük ölçekte yaşanabilecek zorlukların alanda görülmesi, toplam 110 tonluk bir yosun üretimine büyük ölçekte gerçekleştirmiş oluyoruz. bu biçimdelikle aslında kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin hoş bir meselai başarılı bir biçimde göstermiş olduk.” diye konuştu.

Dr. Haznedaroğlu, “Jet yakıtı projesinin 3’te birini tamamlamış durumdayız. Şu anda yosunlardan elde edilen yağ optimizasyonunu gerçekleştirdik. 2022’nin ikinci çeyreğinde bütün testleri ve sertifikasyon süreçleri tamamlandıktan daha sonra bir Türk Hava Yolları iç sınır uçuşunda bir demo uçuşunu gerçekleştireceğiz” sözlerini kullandı.