Yardımcı kitaplar da fiyatsız olacak

Sefer

Global Mod
Global Mod
MEHMET ACET

Ağustos başında Ulusal Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Mahmut Özer’le dün sabah kahvaltıda bir ortaya geldik.

Kendisiyle hem pandemi süreci, tıpkı vakitte bakanlıktaki gayeleriyle ilgili yaklaşık 2 saatlik bir sohbetimiz oldu.

En hayli merak edilen soruyla başlayalım.

Okulların durumu ne olacak?

Yeni Ulusal Eğitim Bakanı, bu mevzuda epeyce net bir kararlılık sergiliyor.

“B ve C planımız yok. Şartlar değişir, tedbirler değişir, saatler değişir fakat okullar açık kalır” diyor.

Okullardaki korona olaylarıyla ilgili yeni durumu, Bakan Özer’in verdiği sayılar üzerinden aktaralım:

Ulusal Eğitim sistemi içerisinde 57 bin 108’i devlet okulu olmak üzere, toplam 71 bin 320 tane okul, 850 bin sınıf bulunuyor.

Bu datalar doğrultusunda son durum şu biçimde:

Cuma günü prestijiyle 4025 sınıf kapalı iken, 10 günlük karantina sürecinden dönenlerin tesiriyle kapalı olan sınıf sayısı şu an için 2225’e gerilemiş durumda.

Bakan Özer, bu bilgilerden yola çıkarak kaygı verici bir durum olmadığını, okullarda uygulanan maske/mesafe/temizlik kurallarının bu sayının daha fazla yükselmesini engellediğini söylüyor, öğrencilerin dışarıda iken okullardaki kadar dikkatli olmadığını lisana getiriyor.

ULUSAL EĞİTİM BAKANI’NDAN ÖĞRENCİ VE VELİLERE MUŞTULAR

Ulusal Eğitim Bakanı ile yaptığımız sohbetten edindiğim izlenim doğrultusunda, yeni devirde eğitimde, ‘fırsat eşitliğini’ güçlendiren, eğitim imkânları zayıf bölümleri bilhassa gözetip kollayan bir yaklaşım sergileneceğini hoş bir haber olarak aktarmak isterim.

AK Parti hükümetlerinin geride kalmak üzere olan 19 yılı boyunca ‘okullaşma’ ve altyapı manasında epey önemli yatırımlar yapıldı.

Şu datalar, bu mevzuda kıymetli bir rahatlamanın sağlandığını gösteriyor:

Okullarda;

-Mevcut dersliklerin yüzde 56’sında, öğrenci sayısı 25 ve altında.

-50 ve üzeri öğrenciye hizmet veren sınıfların oranı ise yüzde 1,1’e kadar düşmüş.

Bu sayılar da gösteriyor ki, bir devrin en büyük ‘eğitim sorunu’ olarak sık sık haberlerde yer bulan ‘kalabalık sınıflar’ problemimiz büyük ölçüde çözülmüş durumda.

YARDIMCI KİTAPLAR BÜTÜN OKULLARA GÖNDERİLECEK

AK Parti hükümetinin eğitim alanında yaptığı en hoş işlerden biri de kitapların fiyatsız olarak öğrencilere verilmesi olmuştu.

Bakan Özer artık yeni bir müjde veriyor.

Artık yardımcı kitaplar da bakanlık tarafınca bastırılarak ülkenin her tarafına, bütün okullara fiyatsız gönderilecek.

Özer, MEB’in yardımcı kitaplarının en nitelikli kitaplar olduğunu artık özel okulların da bu kitaplara yöneldiğini söylüyor.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SEFERBERLİĞİ: BİR YILDA 3 BİN YENİ ANAOKULU YAPILACAK

Bir diğer hoş haber, okul öncesi eğitimle ilgili başlatılan seferberlik.

Bakan Özer, fırsat eşitsizliğinin temeli olarak nitelendirdiği bu alanı güçlendirmek için savlı bir maksat belirlemiş.

Toplamda 2784 olan ‘ana okul’ sayısına bir yıl içerisinde 3 bin tane yenisi eklenecek.

Seferberlik sözcüğünün içini gereğince dolduran bir maksat değil mi bu?

Ancak asıl kıymetlisi, devlet eliyle bu işler yapılacağı için İstanbul Etiler’de okuyan bir çocuk ile Hakkari’deki bir çocuk için tıpkı fırsatlar oluşturulmuş olacak.

Bakan Özer, ilkokulların altyapısını güçlendireceklerini, okulların bütün ülkede tıpkı donanımlara sahip hale getirileceğini söz ediyor.

Bir öbür amaç, meslek okullarıyla ilgili.

Özer, Bakan Yardımcılığı periyodunda bu alanla ilgili çalışmalar yürütmüştü.

Bakanlığı periyodunda de yüzde 85 oranında istihdam sağlayan Mesleksel Eğitim Merkezlerine yönelimi artırmayı en değerli maksatlar içinde sayıyor.

EĞİTİMDE KÖTÜYÜZ ALGISINI KIRMA VAKTİ

Eğitim sıkıntısı dünyanın her tarafında sert tartışmalar eşliğinde yürüyen, doğruları yanlışları bireyden şahsa, kümeden kümeye, uzmandan uzmana değişebilen bir alan.

Bu alandaki yetersizlikleri, eksik bırakılanları, doğruları ve yanlışları tartışmak elbette kıymet taşıyor.

Fakat bir noktadan daha sonra bu “Biz eğitim işinde kötüyüz” jargonu, bedbinliğe, ümitsizliğe yol açabiliyor.

Yeni Ulusal Eğitim Bakanı, sanıyorum bu biçimde bir atmosferden kendisi de rahatsız olduğu için, başlığa taşıdığımız ifadeyi kullanıyor:

“Biz eğitimde uygun değiliz” algısı var. Hayır uygunuz.

Pekala, bu içi boş bir retorik mi?

bir daha kendisinin verdiği memleketler arası imtihanlardaki son durumumuza nazaran, “Eğitim işinde kötüyüz” diyerek kendimize biraz fazla haksızlık yaptığımızı düşünebiliriz.

PİSA ve TIMMS üzere memleketler arası izleme araştırmalarına bakılırsa Türkiye, son senelerda ortalama puanını OECD ülkeleri içinde en çok artıran üç ülkeden biri olma muvaffakiyetini elde etti.

“Eğitimde ezberleri bozmak” diye bir tabir var ya hani.

Bu ezberleri biraz da müspet taraflarıyla bozsak nasıl olur?