UYGUN Parti’de Akşener’e karşın sürpriz çıkış: Aday gösterebiliriz

CesHef

Global Mod
Global Mod
UYGUN Parti’de Akşener’e karşın sürpriz çıkış: Aday gösterebiliriz Millet İttifakı’nda Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları devam ederken yeni açıklamalar da gelmeye devam ediyor. DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, “Cumhurbaşkanlığına değil Başbakanlığa aday olduğunu” söylemişti. Partiden ise mevzuyla ilgili sürpriz bir çıkış geldi.

Habertürk Muharriri Muharrem Sarıkaya’nın, DÜZGÜN Parti’nin önde gelen bir isimden aktardığına göre parti idaresi adaylık konusunda Akşener’le birebir fikirde değil. İsminin açıklanmasını istemeyen GÜZEL Partili, Sarıkaya’ya şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Genel Liderimin aday olmayacağını açıklaması şahsi bir tercihidir. esasen bunun şahsi tercihi olduğunu beyan etti. Kendisinin şahsi sonucuna hürmet gösteririz. Fakat parti idaresi olarak bir aday göstermeyeceğimiz manasına da gelmez.”

Sarıkaya, ÂLÂ Partili ismin açıklamalarının devamını şu biçimde özetledi:

Akşener’in geçen hafta küme toplantısında “Millet İttifakı olarak bir Cumhurbaşkanı adayı göstereceğiz ve bu aday da Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak” söylemiş olduğini anımsattı…

İttifak olarak bir isim üzerinde uzlaşmak için efor göstereceklerini belirtti.

Lakin uzlaşamadıkları takdirde DÜZGÜN Parti Genel Yönetim Konseyi olarak bir ismi aday göstermekten de geri durmayacaklarını belirtti.

Bu etapta şu kıymetli cümleyi de kayda geçirdi:

“Sayın Genel Lider, ‘ben olmak istemiyorum’ dedi. Parti idaresi olarak ona bu nazaranvi verme hakkımızın da olduğu unutulmamalı…”

bu biçimde bir durum olabilir mi?

Soru karşısında bu olasılığın düşük olduğunun altını itinayla çizdi.

Lakin Millet İttifakı olarak masada bir isim üzerinde uzlaşma mümkünlüğünün yüksek olduğuna olan inancına da vurgu yaptı.

CHP’nin kendilerinden geçen seçim verdikleri takviye karşılığı yeni bir talepte bulunma hakkının lokal seçim ile bir arada kalktığını söylemiş oldu.

Yanından ayrılırken, “Bir yanlış anlaşılma olmasın, ‘İlla ki aday çıkarırız’ anlamında söylemiyorum, uzlaşmanın ehemmiyetine dikkat çekmek için söylüyorum” diye uyarma gereğini de ihmal etmedi.

DÜZGÜN PARTİ CEPHESİNDEKİ RAHATSIZLIK

Habertürk Muharriri Sarıkaya, CHP’den gelen adaylık açıklamasının YETERLİ Parti’de badireye niye olduğunu da kaydetti. Sarıkaya, “Kendilerine danışılmadan bir aday belirleneceğine yönelik yaratılmak istenen algıdan rahatsızlık duyuluyor” sözlerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İKAZ

Sarıkaya ayrıyeten, YETERLİ Parti cephesinin elinde tuttuğu kozu CHP tarafına hatırlatmaktan geri durmadığını, CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun da arkadaşlarını bu mevzuda uyardığı istikametinde bilgiler olduğunu aktardı.

KAYNAK: HABERTÜRK