Ulusal Eğitim Bakanı Özer: Yüz yüze eğitime orta veren okulumuz yok

Sefer

Global Mod
Global Mod
Balıkesir Valiliği’nde pandeminin son durumunu kıymetlendiren Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “6 Eylül’de biliyorsunuz eğitim yüz yüze olarak başladı. Bugün prestiji ile beşinci haftayı geride bıraktık. Süreci Sıhhat Bakanlığımız ile koordineli biçimde yürütüyoruz. Defaatle deklare ettiğımız üzere okul kapatma değil olayın olduğu sınıflarda yüz yüze eğitime orta veriyorduk” dedi.

Özer, geçen hafta prestiji ile Sıhhat Bakanlığı ve sıhhat şurasının 14 günlük yüz yüze eğitime orta vermeyi, 10 güne düşürdüğünü hatırlatarak, “Herhangi bir semptom göstermeyen bu yüz yüze eğitime orta veren öğrenciler 5 gün sonunda velinin isteği ile PCR yaptığı vakit yüz yüze eğitime dönme bahtı verildi. Geçen hafta prestiji ile 71 bin 320 okulumuzun 2 adedinde yüz yüze eğitime orta verilmişti. Bugün prestiji ile yüz yüze eğitime orta veren okulumuz bulunmamaktadır. Sınıflarımız bulunmakta, onlar da 10 gün daha sonra devam edebilmektedir” diye konuştu.

“İKİNCİ DOZ AŞISINI OLAN ÖĞRETMENLERİN ORANI YÜZDE 85”

Öğretmenlerin aşılanmasının devam ettiğini belirten Bakan Özer, “Öğretmenlerimizin aşılanma oranları yükseliyor. Şu an ikinci doz aşısını tamamlamış öğretmenlerin oranı yüzde 85’e ulaştı. Bir biçimde aşı olmadan hastalığı geçirip antikor oluşturan öğretmenlerimizin oranı da yüzde 5’ler düzeyinde. ötürüsı ile ikinci doz aşı olmuş ve antikor oluşturmuş öğretmen oranımız yüzde 90 düzeyinde. İlkokuldaki sınıf öğretmenlerimizin öbür öğretmenlerimize göre pek yüksek. Sınıf öğretmenlerimizin birinci doz aşı oranı yüzde 95, ikinci doz aşı oranı ise yüzde 89’a ulaştı. Süreç denetimli biçimde devam etmektedir” dedi.