Ulusal Eğitim Bakanı Özer: Önümüzdeki hafta Düzce’de okullarımızda eğitim öğretime bir hafta orta verdik

Sefer

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Düzce Valiliğindeki Afet Uyum ve Kıymetlendirme Toplantısı daha sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, okullarla ilgili zelzele daha sonrası yapılan çalışmaları kapsamlı biçimde değerlendirdiklerini belirtti.

Vatandaşlara “geçmiş olsun”, yaralılara acil şifa dileğinde bulunan Özer, “Tabii en büyük sevincimiz, Düzce, Bolu, Sakarya’da hiç bir can kaybının olmaması. Olay vuku bulduktan daha sonra valiliklerimiz, İçişleri Bakanlığımız, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, AFAD Başkanlığımız tüm süreci anbean yerinde izleyerek gerekli tedbirleri aldılar” diye konuştu.

Bakan Özer, Düzce Valiliğindeki Afet Uyum ve Kıymetlendirme Toplantısı daha sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, okullarla ilgili sarsıntı daha sonrası yapılan çalışmaları kapsamlı biçimde değerlendirdiklerini belirtti.

Bakan Özer, Düzce’nin, 12 Kasım 1999’daki sarsıntıdan daha sonra Bakanlığın daima gündeminde olan, güçlendirme yahut yıkım yapılması gereken okulların yıkılıp yerlerine yenilerinin inşa edilmesi konusunda dayanak verilen vilayetlerin başında geldiğini söylemiş oldu.

“Okullarımızla ilgili güçlendirme çalışmalarını fazlaca büyük takviyeyle yürütüyoruz”

Kentteki okulların yüzde 63’ünün 1999 daha sonrası yapıldığına, ötürüsıyla sağlam yapılar olduğuna dikkati çeken Özer, şunları kaydetti:

“Diğer okullarımızla ilgili de güçlendirme çalışmalarını bakanlık olarak bilhassa son 2 yılda epeyce büyük takviyeyle yürütüyoruz. Burada altını çizmemiz gereken şey; Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bilhassa son 1 yıl içerisinde zelzele güçlendirmesi kapsamında hiç bir vilayetimize yatırım bütçesiyle ilgili hudut koymadık. Yani vilayetlerimiz mümkün olduğu kadar 2022 yılı içerisinde tüm güçlendirme çalışmalarını yapsınlar diye hak ediş bazlı sisteme geçiş yaptık. Bugün kıymetlendirme toplantısında gördük ki, aslında bundan evvelki ziyaretimizde vermiş olduğumuz takviyeyle okullarımızın tamamının güçlendirme kapsamına alındığını ve bugün tahminen yaşanabilecek kimi aksiliklerin o karardan dolayı süratli biçimde çözüldüğünü görmekten de ayrıyeten memnunluk duyuyorum.”

Özer, “Sadece Düzce’de değil, zelzele jenerasyonundaki tüm vilayetlerimizde güçlendirme çalışmalarını inşallah bu yılın sonuna kadar tamamlayacağız. Bununla ilgili hiç bir kaynağımızda eksikliğimiz yok. Tüm vilayetlerimize gerekli dayanakları sağlıyoruz. Buradaki okullarımızın hasar tespitleri ve güçlendirme yahut okulların taşınmasıyla kararları biliyorsunuz yalnızca Ulusal Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü olarak karar vermiyoruz, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın bürokratik ve teknik takımıyla süreç tamamlanıyor.” bilgisini paylaştı.

Cumayeri Ortaokulu, Hamidiye Şehit Özgür Işık İlkokulu, Turgut Özal Anadolu Lisesi, Arsal Anadolu Lisesi ile Çakırlar Birinci ve Ortaokulundaki öğrencileri tıpkı okulda eğitim öğretime almayacaklarını belirten Bakan Özer, bu 5 okulun öğrencilerini en yakın okullara taşıyacaklarını bildirdi.

“Düzce’de okullarımız eğitim öğretime 5 Aralık’ta başlayacak”

Bakan Özer, takviye sistemi oluşturduklarını, bu okuldaki öğrencileri yeni okullarına fiyatsız olarak taşıyacaklarını belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Ve öğle de fiyatsız olarak yemek vereceğiz. Ta ki mevcut okulların raporları çıktıktan daha sonra güçlendirme mi yapılacak, yıkılıp yine mı yapılacak, o süreçler tamamlanana kadar ailelerimizin, öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bir öbür husus, pazartesi okullar eğitim öğretime başlayacak mı, başlamayacak mı? Biliyorsunuz Bolu ve Sakarya’da okullarımızı sarsıntıdan daha sonra 1 gün tatil ettik ancak Düzce’de 3 gün, hafta sonuyla bir arada 5 gün tatil ettik. Hem süreci suhuletle yönetebilmek tıpkı vakitte Ulusal Eğitim Bakanlığının, Valiliğimizin uyumuyla birlikte rehber öğretmenlerimiz, ruhsal danışmanlarla öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ruhsal sağlamlıklarını yeniden tesis etmeleriyle ilgili bir süre tanıma lakin bununla birlikte bu ortada da mevcut okulların süratli biçimde tahkik raporlarını nihayetlendirmek için önümüzdeki hafta Düzce’de tüm okullarımızı bir hafta tatil ediyoruz. ötürüsıyla Düzce’de okullarımız eğitim öğretime 5 Aralık 2022 tarihi prestijiyle başlayacaklar.”

Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu süreçlerin suhuletle devam etmesiyle ilgili her türlü takviyesi vermeye devam edeceklerini aktaran Özer, bütün bakanlıklara ve kurumlara çalışmaları için teşekkür etti.

Özer, bütün kurumların devletin gücünü alanda hissettirdiğini, vatandaşların yanında olduklarını belirterek, “Çocuklarımız bizim en pahalı varlıklarımız, onların en inançlı ortamlarda eğitime devam etmesi için bakanlık olarak her türlü takviyesi vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Toplantıya, Vali Cevdet Atay, Düzce Belediye Lideri Faruk Özlü, AK Parti Bayan Kolları Genel Lideri ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri de katıldı.