Ulusal Eğitim Bakanı Özer: 15 bin öğretmen atamasını ikinci periyoda yetiştireceğiz

Sefer

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Türkiye genelinde 71 bin 320 okulumuzda 850 bin sınıfımız var. 6 Eylül’den bugüne kadar yaklaşık 5 bin 900 kapatılan sınıf yine açıldı.” dedi.

Özer, CNN Türk canlı yayınında eğitim gündemine ait açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında okullardaki süreci vilayet ve ilçe bazlı değil sınıf ve olay bazlı yürüttüklerini lisana getiren Özer, eğitime orta verilen 14 günlük müddette öğrencileri yalnız bırakmayıp canlı sınıf uygulamalarını başlattıklarını ve muhtaçlığı bulunan öğrencilerin tablet muhtaçlıklarının da karşılandığını tabir etti.

“ikinci devirde 15 bin yeni dinamik öğretmenle devam edeceğiz”

Öğretmen atamalarıyla ilgili müracaat sürecini 27 Eylül’de başlattıklarını söyleyen Özer, müracaatların 8 Ekim’e kadar süreceğini belirtti.

Özer, “15 bin yeni öğretmenimizi inşallah ikinci periyoda yetiştireceğiz. 31 Ocak’ta mülakat sonuçlarını açıklayacağız. 2022 ikinci devirde 15 bin yeni dinamik öğretmenle devam edeceğiz” dedi.

“Okullarımız açık ve yüz yüze eğitim devam ediyor.”

Özer, salgın niçiniyle kapatılan sınıf sayısının sorulması üzerine, “Türkiye genelinde 71 bin 320 okulumuzda 850 bin sınıfımız var. 6 Eylül’den bugüne kadar yaklaşık 5 bin 900 kapatılan sınıf yeniden açıldı. Asıl olan şu, okullarımız açık ve yüz yüze eğitim devam ediyor.” dedi.

Bakan Özer, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın her 4 olaydan birinin 17 yaş altı olduğuna ait açıklaması hatırlatılarak, olay sayılarındaki artış niçiniyle gelecekte okulların kapatılmasının gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulmasına karşılık, kapanmanın gündeme gelmeyeceğini, geliştirdikleri sistematiğin okul kapanmayı değil sınıf kapatmayı gerektirdiğini söylemiş oldu.

ABD’de okulların yüzde 2’sinin kapalı olduğunu belirten Özer, bu oranın beklentilerden daha düşük olduğunu lisana getirdi.

“Ülkemizde şu an en inançlı yer okullarımız”

Özer, “Toplumda, bilhassa bizim ülkemizde şu an en inançlı yer okullarımız. Zira kuralların uygulandığı, yalnızca okul yöneticilerin ve öğretmenlerin değil velilerin de birebir takip ettiği bu kadar kontrolün olduğu toplumsal yer yok.” diye konuştu.

Bakan Özer, 6 Eylül’den bugüne kadar kapanan sınıf oranlarına ait hazırlanan bir tabloyu paylaşarak, “Yüzde 1’in altında bir dağılım var. ABD’de okul sayısının yüzde 2’si kapalı. Türkiye’de kapanan sınıf oranları pek düşük.” dedi.

Kamuoyunda “kapanan okul var-okul yok” tartışmasının yaşandığını lisana getiren Özer, “71 bin 320 okulumuz var. Az derslikli okul sayımız devasa yükseklikte. Bu şu demek, kapanan okul da olabilir. İki tane okulumuz kapandı. Bir tanesi özel öğretim kurumu, anaokulu 6 derslikli, bir tanesi de spor lisesi, 3 dersliği var. 3 derslik kapandığı için okul kapandı fakat 14 gün daha sonra okul açılacak. Toplumun buna alışması lazım, hadise artışı olabilir, okullar kapanabilir, kıymetli olan açık olan okulların varlığını sürdürmesidir. Şu andaki (vaka) oranlarımız bizim için korku verecek, alarm verecek bir seviyeye ulaşmadı, onun için okullarımızı kapatmayacağız.” sözlerini kullandı.

Bakan Özer, kalabalık sınıf bulunan okullar için vilayet ve ilçelerin 40 dakikalık ders mühletinin azaltılması istikametinde inisiyatif kullanabileceklerini hatırlattı.

Okulların açılmasının hadise sayılarını artırdığı istikametindeki argümanların sorulması üzerine Özer, bunun bilimsel bir desteğinin olmadığına dikkati çekerek, “İnanıyorum ki Türkiye’de şayet okullar kapalı olsaydı, bugünkü olay sayılarından epey daha fazla olay olacaktı.” dedi.

Öğretmenlerin iki doz aşılama oranı yüzde 88

Öğretmenlerde aşılama oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Özer, “Birinci doz aşı olan öğretmen oranımız yüzde 92, ikinci doz aşı olan öğretmen oranımız ise yüzde 83, yüzde 5 civarında hastalığı geçirerek bağışıklık kazanmış öğretmenimiz var. ötürüsıyla yüzde 88 oranında ikinci dozunu tamamlamış ya da bağışıklık kazanmış öğretmenimiz var. Okulları açık tutmadaki en büyük avantajımız, öğretmelerimizin en az iki doz aşı olma yahut antikor oluşturma oranlarının çok yüksek olması. Öğretmenlerdeki olay dağılımının epeyce düşük olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

Kasımdan daha sonra öğrenme kayıplarına yönelik dayanak paketleri uygulanacak

bir daha okula dönen öğrencilerin yaşadığı kahırlara ait çalışmaların sorulduğu Özer, Bakanlığın Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yaptığı çalışmaları hatırlatarak, milyonlarca şahsa ulaşıldığını lisana getirdi.

Öğrencilerde 1,5 yıllık ortanın akabinde okula gitmeyle ilgili bir direnç oluştuğunu vurgulayan Özer, “Ben üç çocuk babasıyım, bilhassa lise birdeki çocuğum her gün sabah okula giderken dertler yaşıyor. Zira 1,5 yıldır konutta dijital ortamlarda süreci yönetirken bir anda yüz yüze eğitime başlamak olağan olarak şok tesiri yaratıyor. Bu öğretmenlerimiz için de öğrencilerimiz için de alışma süreci gerektiren bir durum. Önümüzdeki aylardan itibaren artık bunları konuşmuyor olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Telafi eğitimine ait bir soruya karşılık Özer, kasım ayından daha sonra farklı sistemlerle geçmiş öğrenme kayıplarına yönelik önemli takviye paketleri uygulayacaklarını bildirdi.

“Her vakit öğretmenlerimizin yanında olarak süreci devam ettireceğiz”

Mahmut Özer, “Artvin’de kaymakamın öğretmenle tartışmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine de şunları kaydetti:

“Söyleyecek hiç bir şey yok, sözcük bulamıyorum. Sahiden bu kadar fedakarlık yapan öğretmenlerimizin, bilhassa Kovid-19 sürecinde, fedakarca cansiperane bir biçimde öğretmenlerimizden bir adedinin bu biçimde bir muameleye maruz kalmasını esefle kınıyorum. aslına bakarsanız İçişleri Bakanlığımız da süreci başlattı, gerekli soruşturmaları yapıyorlar. Bu tip şeylerin inşallah tekrar yenidenlanmaması için her vakit öğretmenlerimizin yanında olarak süreci devam ettireceğiz.”