Trabzon’da okullardaki PCR testlerinde 10 eğitim işçisi müspet çıktı

Sefer

Global Mod
Global Mod
İçişleri Bakanlığı tarafınca 81 vilayet valiliğine gönderilen PCR testi temalı genelge kapsamında tüm yurtta olduğu üzere yüz yüze eğitimin başladığı Trabzon’da da bu uygulama sonuç verdi. Başta öğretmenler olmak üzere eğitim çalışanı, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin sürücü ve rehber çalışanı üzere öğrencilerle bir ortaya gelecek bakılırsavlilerin haftada iki kere PCR testinin istenmesinin akabinde Trabzon’da 10 kişinin testi müspet çıktı.

Arşiv

“TESTLERİ YAPTIĞIMIZDA OLUMLULARI YAKALIYORUZ”

Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Vilayet Sıhhat Müdürü Hakan Usta, aşı yaptırmayan öğretmenlere yapılan PCR testlerinde olumlu hadiselere rastladıklarını söz ederek “Okulların açılması hepimizi keyifli etti. Hakikaten çocukların eğitime her şeyden daha fazlaca gereksinimleri var. İnşallah geleceğimizin mimarı olacak geleceğin bilim adamları olacak çocukları bu türlü daha inançlı yetiştirmiş olacağız. Bizim açımızdan baktığımızda çocuklar daha evvelki devirde de okullarda çok dikkatli oluyorlardı, alınan kurallara harfiyen dikkat ediyorlardı. Fakat okul haricinde servislerde olsun, marketlerde olsun konutlara gittiklerinde biraz önlemler göz arkası ediliyordu. İnşallah o durumların olmaması halinde çocuklarda bir külfet yaşamayacağımızı umut ediyorum. Şu ana kadar çabucak hemen olumsuzluk yansımadı fakat öğretmenlerde, aşısızlarda test mecburiliği geldiği için o testleri yaptığımızda olumlular yakalıyoruz. Kantin nazaranvlilerinde, paklık gorevlilerinde, servis işçisinde müspet yakaladıklarımız oluyor onları çabucak izole etmiş oluyoruz. PCR’nin bu manada bir katkısı olmuş oluyor lakin gönül isterdi ki bunlar da aşılı olmuş olsunlar. Zira biliyoruz ki PCR testi yüzde 70 doğrulukla sonuç veriyor. ötürüsıyla negatif çıkmış olması, olmadığı manasına gelmediği için bir daha de bir tedirginliğimiz var. O bağlamda da tüm çocukların kullandığı üzere büyüklerin maskeyi uygun bir biçimde kullanmalarını ve araya de dikkat etmelerini önemsiyoruz. Şu ana kadar 10’a yakın kişi olumlu olarak yakalandı. Bunlar Ulusal Eğitim işçileri ortasındakiler diyebiliriz” sözlerini kullandı.