Topraklama Nedir Nasıl Yapılır

antalyatep

New member
Topraklama, elektrik ile çalışan cihazların olası bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı alınan hayati bir önlemdir. Kaçak elektriğin bir iletkenle toprağa verilmesini sağlayan basit bir sistemdir. İnsan hayatını ve cihazların kullanım ömrünü riske atmamak için elektrik kaçağı riskine karşı topraklama kesinlikle yapılmalıdır. Böylece cihazda oluşabilecek fazla elektrik yükü direnci çok az olan toprak hattı üzerinden toprağa verilecek ve cihaza dokunan kişilerin hayati tehlikesi ortadan kalkmış olacaktır.

Topraklama Nasıl Yapılır?
Öncelikle topraklama yapabilmek için uygun malzemeler seçilmelidir. Tesisat çekilirken topraklı priz ve fiş kullanımı gerekmektedir. Bu malzemelerde faz, nötr ve topraklama olarak üç bağlantı elemanı bulunur.

Toprak hattına kesinlikle sigorta bağlanmamalı kesintisiz ve eksiz olmalıdır. Bu tesisat bağlanırken üç farklı renkte kablolama yapılır. Bu üç kablo topraklamayı, fazı ve nötrü anlamak için renklendirilmiştir.

Prizlerden alınan topraklama hattı yerin belli bir bölümüne kadar yerleştirilmelidir. Bu bölüm güvenlik için en az 2 metre toprağa yerleştirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca yarım metrekarelik bir bakır levhaya bağlanması şarttır. Bu işlemlerin ardından tesisatın topraklama işlemi tamamlanmış olur.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst