Tecrübe Okulu’nu tamamlayan öğrenciler sertifikalarını aldı

Sefer

Global Mod
Global Mod
Kağıthane Belediyesi’nin Tecrübe Okulu isimli projesine katılarak farklı alanlarda iş deneyimi edinen gençlere sertifika ve mükafatları verildi. Kağıthane Belediyesi’nde, Uygulamalı Eğitim Platosu projesi ismi altında Tecrübe Okulu açıldı. Yaşları 16-23 ortası 600 kadar genç Tecrübe Okulu’na kaydolarak birer hafta müddetle belediyenin farklı ünitelerinde çalışma imkanı buldu. ergenlerden kimisi paklık personeli oldu sokakları süpürdü, kimisi zabıta oldu fiyatları denetledi, kimisi de asfalt döktü. Kağıthane Belediyesi’nin projesi olan Tecrübe Okulu ile gençler birfazlaca farklı alanda iş deneyimi kazandı. Tecrübe Okulu’nun periyot sonu programı da 5 Eylül’de gerçekleştirildi. Gençlere iştirak sertifikaları verilirken çekilişle bilgisayar, cep telefonu, tablet ve elektrikli scooter üzere mükafatların de sahibi oldular.

Deneyim Okulu’na katılan 600 öğrenciye akıllı saat ikram edildi. Ayrıyeten yapılan çekilişle 4 gence bilgisayar, 4 gence elektrikli scooter, 4 gence tablet, 4 gence akıllı saat, 4 gence telefon armağan edildi.

“TECRÜBELERİNİZ İLERDE SİZE GERİ DÖNECEK”

Programa katılan AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ, “İstanbul’a bu program için geldim. Burada yaşadıklarınızı, bu yazı bu biçimde değerli, kıymetli bir biçimde değerlendirdiğinizi görür görmez hakikaten geldiğimize değdiğini görmüş olduk. Kardeşlerim, hepimizin hayat öyküsü var. Yaşadığımız her bir an, her bir vakit bize o hayat, deneyim olarak geri dönüş sağlıyor. Ne vakit ki rutinin dışına çıktınız? Kendi omurunuzdaki o olağan birtakım işlerin dışına çıkan bir şeyler yapmaya başladığınızda size birtakım şeyler kazandırdığını yıllar daha sonra fark edersiniz. Beş gün buraya vakit ayırdınız. İnsan bir şeyin ilmini öğrenmek için yıllarını veriyor. Beş günde o işin bütün detayını öğrenme imkanı bulamamış olabilirsiniz. Lakin o beş günde yaşadıklarınız baktığınızda aslında size bu hayat çabasında âlâ bir deneyim olarak geri döndüğünü Allah’ın müsaadesiyle kesinlikle nazaranceksiniz” dedi.

Dağ kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Gençlerin gelişimi açısından bu biçimde tertip düzenlediği için liderimize teşekkür ediyorum. Gençlerimizi ve ailelerini tebrik ediyorum. İnşallah bu tertibin hem İstanbul’da birebir vakitte tüm Türkiye’de daha farklı bir biçimde tezahür etmesini de temenni ediyorum.”

“ÇOK HOŞ ANILAR BİRİKTİRDİLER”

Kağıthane Belediye Lideri Mevlüt Öztekin, “Gençler, gördüm ki yorulmuşsunuz. Bu yüzden size armağanlar hazırladık. Her birinize hoş bir gelecek diliyoruz. Bu beş günlük tecrübenizi ömrünüzde hiç unutmayacaksınız. Çok hoş anılar biriktirdiniz. Çöp topladınız, çim biçtiniz, toplumsal tesislerde çalıştınız, koli taşıdınız, markette rafları dizdiniz, zabıtayla sahayı gezdiniz. Biroldukca farklı işlerle birlikte görmüş oldunuz. Hepinize teşekkür ediyorum. Buradan anneleri babaları da görüyorum. Onlar için de hoş bir tecrübe olmuştur diye düşünüyorum açıkçası. Çocuklarımız da geleceğe dair hoş fikirleri de bize sunma fırsatı da bulmuş oldular. Ben emeklerine, yüreklerine sıhhat diyorum. Allah birlik ve birlikteliğimizi daim etsin inşallah. Bu birlikteliğimizle birlikte de cumhuriyetimizin kuruluşu 100’üncü yıl dönümünde de daima birlikte olmayı da nasip etsin diyorum” açıklamasını yaptı.

“HEM KATILIP HEM KAZANDIM ÇOK MUTLUYUM”

Deneyim okuluna katılıp çekilişte telefon kazanan 18 yaşındaki Amine Gökgözoğlu, “Deneyim okuluna katılıp armağan kazandığım için epeyce memnunum. Belediye liderimize epey teşekkür ediyorum. Bu beş günde veteriner, zabıtaların yanında çalıştım. Hayvanları besledik. Belediye çalışanların neler yaptığını görmüş oldum. Ayrıyeten telefona da gereksinimim vardı” formunda konuştu.

17 yaşındaki Betyül Çakır da hislerini, “Beş gün boyunca bu okulda çalıştık. Ben bana ikram çıkacağını düşünmüyordum. Elektrikli scoter kazandım. Paklık işleri ve veterinerlik olsun her yerde çalıştık. Eğlenceli işler yaptık” biçiminde tabir etti.