Tanım etmekte bile zorlandılar! Millet İttifakı’nda adaylık konusunda başlar üzücü karışık

CesHef

Global Mod
Global Mod
Tanım etmekte bile zorlandılar! Millet İttifakı’nda adaylık konusunda başlar üzücü karışık 18 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefetten çabucak hemen net bir isim gelmedi.

Tanım etmekte bile zorlandıkları adaylık sürecine ait Kılıçdaroğlu’ndan Akşener’e, Karamollaoğlu’ndan İnce’ye kadar, muhalif isimlerden ve Millet İttifakı’ndan gelen görüşler başların kötü karışık olduğunu ortaya koyuyor.

“İLK TIPTA TEL ADAYLA GİDİLMELİ”

Sözcü Gazetesi’nden Deniz Zeyrek, Meral Akşener ile adaylık sürecini konuştu. Akşener adaylık konusunda şu açıklamalarda bulundu:

“Doğrusu daha evvel onlarca yenidenladığı görüşlerini yeniledi lakin ben şu cümlenin altını çizdim: “Ben tek adayla (Erdoğan ve HDP adayının karşısında tek muhalefet adayı) gidilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum ve o adayın belirlenmesi sürecini ben tıkamayacağımı söylemiş oldum.” İsmi adaylık geçen CHP’lileri konuşmasının hakikat olmayacağını da vurgulayan UYGUN Parti önderi Akşener, süreci farklılıkları değil, müşterekleri konuşarak götürmek niyetinde olduklarını tabir etti..”

“HER BAŞKAN ADAY OLMALI”

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce de, aday tartışmaları konusunda birinci cinste her parti başkanının aday olması gerektiğini, bunun seçime iştiraki artıracağını söz ederek şunları söylemiş oldu:

“Bence Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Akşener farklı ayrı aday olmalılar, Muharrem İnce farklı aday olmalı, HDP aday çıkarmalıdır. Aday sayısı ne kadar epeyce olursa iştirak o kadar yüksek olur. Lakin bu adaylar topluma kelam vermelidir, seçim ikinci tipe kalırsa kim ikinciyse onu desteklemek üzere kelam vermeli. Çatı adayı ile gidilmesi iştiraki düşürecektir. Çatı adayı kesinlikle bir kesim beğenmeyecektir. O da sandığa gitmeyecektir. Galibiyet isteniyorsa epey fazla aday olmalı”

“MİLLET İTTİFAKI ADAYINI PARTİCİ YAKLAŞIMLA BELİRLEYEMEZ”

Sözcü Gazetesi’nden Ruhat Mengi ise Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile adaylık sürecine ait konuştu.

Karamollaoğlu, “Geçen seçimde aday oldum, artık yaşım kemale erdi, bundan daha sonra aday olma talebim yok. Millet İttifakı’nın seçime yakın bir tarihte aday belirleyeceğini düşünüyorum, daha erken bir aday belirlemek isabetli olmaz zira kim aday olursa olsun Cumhur İttifakı’ndaki üzere tereddüt gösterilmeyen bir aday olmaz.” açıklamasında bulundu.

Muhalefetin adaylık konusunda güç durumda olduğunu Karamollaoğlu, “Kılıçdaroğlu aday olabilir, ona karşı da öteki kesitlerden reaksiyon gelebilir. Milletin teveccühü alması lazım artık partici bir yaklaşımla Millet İttifakı bir aday belirleyemez.” dedi. Karamollaoğlu, “Bu ülkede AK Parti’nin ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin haricinde herkesi kucaklayabilecek bir adayın bulunması kolay olsa gerekdir, bulunur kesinlikle.” diye konuştu.

DEMİRTAŞ’TAN TEHDİT!

HDP Eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden T24’e “İlle de demokrasi” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Demirtaş yazısında önümüzdeki seçimlerin önemli tehlike ve fırsatları bir ortada bulundurduğunu belirterek, toplumun farklı bölümlerine ittifak daveti yaptı.

Demirtaş, “HDP’nin de toplumun geriye kalanını ciddiye alması lazım derim. Yani alınmadığı takdirde ne yapacaklar? Gidip, AK Parti’yi mi desteleyecekler, desteklesinler bu biçimde. Siyasette tehdit olmaz.” açıklamasında bulundu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İTTİFAKA İNCE BİLDİRİ

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna “Tabii bu bizim ittifaka bağlı. Onlarla oturup karar vereceğiz.” demişti.

Kılıçdaroğlu, “Hem ittifak kurup tıpkı vakitte ‘ondan bağımsız karar vereceğim’ derseniz olmaz. Nitelikleri ben kendi niyetime bakılırsa anlattım. Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. Siyasi partiler ortası sorun çıktığında önderleri davet edip sorunun tahlile katkı verecek kişi cumhurbaşkanıdır” karşılığını verdi.

İMAMOĞLU NE YAPACAK?

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da adaylık konusunda şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Ben şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Lideriyim. Bu durumda bana düşen belediye başkanlığını en âlâ biçimde yapmak. Ben misyonumu en düzgün biçimde yaparsam memleketin kurtuluşuna en büyük hizmeti yapmış olurum. Şu an benim aklımdan geçen ve gayem, İstanbul’da bakılırsavini en güzel yapan bir belediye lideri olmaktır. Dahası amacım, İstanbul’da tarihin en başarılı belediye lideri olmaktır, daha ötesi yok.”

KAYNAK: SÖZCÜ