Taliban tarih verdi: Afgan mülteciler için Türkiye’ye heyet geliyor!

CesHef

Global Mod
Global Mod
Taliban tarih verdi: Afgan mülteciler için Türkiye’ye heyet geliyor! Taliban, Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığı’ndan bir heyetin Afgan mültecilerin durumunu araştırmak için gelecek hafta Türkiye’ye gideceğini deklare etti.

Afganistan Göç ve Mülteciler Bakan Yardımcısı Mohammad Arsala yaptığı açıklamada, Afgan mültecilerin durumu ve Afganistan’a dönüşleri konusunda Türk makamlarıyla yaptıkları görüşmelerde bir sonuca varmadıklarını tabir ederek, bu bahiste çabucak hemen bir muahedenin olmadığını aktardı.

ZİYARET GELECEK HAFTA

Arsala, gelecek hafta içerisinde Türkiye’deki Afgan mültecilerin durumunu ve problemlerini araştırmak için Türkiye’ye gideceğini deklare etti.

Mültecilerin dönüşü, yaşadıkları meseleler ve onlara yardım konusunda her mevzuda ayrıntılı görüşmeler yapılacağını aktaran Arsala, tüm problemlerin dikkate alınacağını tabir etti.

SON 7 AYDA 40 BİN AFGAN MÜLTECİ HUDUT DIŞI EDİLDİ

Taliban, Afgan göçmenlerin zorla hudut dışı edilmesini önlemek için başta İran ve Pakistan olmak üzere komşu ülkelere heyetler gönderdi. Türkiye’deki Afgan Mültecileri Destekleme Derneği’nin istatistiklerine göre, Türkiye son 7 ay ortasında yaklaşık 40 bin Afgan mülteciyi hudut dışı etti.

KAYNAK: İHA
 
Üst