Siyasi iflastan kaynaklanan tavır: Yangınla çaba ederken CHP bir daha bildiğimiz gibi!

CesHef

Global Mod
Global Mod
Siyasi iflastan kaynaklanan tavır: Yangınla çaba ederken CHP bir daha bildiğimiz gibi! Haber7 / Seda Vurucu

Türkiye’nin bir fazlaca farklı yerinde gerçekleşen orman yangınlarına müdahale devam ediyor. Bu süreçte manipülasyon ve provokasyonlara yönelik gayretler de bir defa daha gündeme geldi.

Geçtiğimiz gün, CHP’li Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, yangın bölgesinde uçak olmadığını sav ederek provokasyona imza attı.

Yangın söndürme çalışmalarını görüntüleyen Ülke TV takımını, birinci vakit içinderda toplumsal medya hesabından maksat gösterdi. ondan sonrasında makam şoförüyle muhabir Sevgi Deniz ve kameraman Fatih Durmuş’a saldırı teşebbüsünde bulundu.

Yangın süreci boyunca CHP’nin gerçekleştirdiği asılsız tezleri, AK Parti Küme Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Star gazetesi köşe yazarı Nuh Albayrak ve Akşam gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı’ya sorduk.

“YANGINLA ÇABA EDERKEN CHP YENİDEN BİLDİĞİMİZ GİBİ”

AK Parti Küme Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, hususa ait yaptığı açıklamada şu kelamlara yer verdi:

Türkiye ne vakit milletçe kenetlendiği bir müddetç yaşasa, bir olayla, bir afetle karşılaşsa, algı, manipülasyon ismine sahneye birinci çıkanlar CHP’liler oluyor.

Siyasi arbedenin, tartışmanın, polemiğin yapılacağı vakit var, yapılmayacağı vakit var. Orman yangınlarıyla uğraş ederken, CHP bir daha bildiğimiz üzere.

“BU BAYANA KARŞI ŞİDDETTİR, BASIN İŞÇİLERİNE ŞİDDETTİR”

Bülent Turan, CHP’li Milletvekili Rafet Zeybek’in Ülke TV muhabiri ve kameramanına saldırı teşebbüsünü ise şu sözlerle lisana getirdi:

“Bir milletvekili düşünün yangın bölgesinde uçak olmadığını argüman ederek provokasyon yapıyor. Yangın söndürme uçaklarını ve helikopterlerini gösterdiği için, yani bakılırsavini, işini yapan bir bayan muhabirin üzerine yürüyor, parmak sallıyor. Bu bayana karşı şiddettir, basın işçilerine şiddettir.

Bunu bir AK Partili vekil yapsaydı, yer yerinden oynardı. CHP’li vekil, Meclis’te de fikirlerinden hayli parmağını sallamasıyla meşhur, kendini hala savcı zanniçin, yaşıyla davranışları orantılı olmayan zavallı biri!

Ayrıyeten kelamım ona hak, hukuk ve özgürlük diyen, bayana şiddete hayır diyen STK’lardan niye ses yok? İşte her hususta, toplumun her sıkıntısında iki yüzlü davranan kelamda aydınları, siyasetçileri, zihniyetleri milletimiz bildiği için bunlara fırsat vermiyor, vermeyecek.”

“SİYASİ İFLASTAN KAYNAKLANAN TAVIRLARINI SÜRDÜRDÜLER”

Orman yangınları sürecinde CHP’nin tavrını, Star gazetesi köşe yazarı Nuh Albayrak şu sözlerle deklare etti:

CHP’nin manipülasyon, provokasyon şekillerine, bu usul siyasetine yabancı değiliz. Diğer konularda gördüğümüz bu davranışı, o alışık olduğumuz usulü, bu biçimde binlerce canlıya, insanlara, hayvanlara, yeşil alanlara ve evlere ziyan veren geniş çaplı bir felaket karşısında motamot uygulayacaklarını düşünmüyordum.

Daha vicdani davranacaklarını, her Türk vatandaşının sergilemesi gereken tavrı sergileyeceklerini düşünüyordum.

Maalesef o alışık olduğumuz biçimden zerre kadar taviz vermeden, bu geniş çaplı felaket karşısında da o siyaset kısırlığından, siyasi iflastan kaynaklanan tavırlarını motamot sürdürdüler.”

“UÇAK YOK AÇIKLAMASI MANİPÜLASYONLARA KENDİ AĞIZLARINDAN BİR CEVAPTI”

CHP’nin farklı kademeleri tarafınca yangın süreci boyunca THK uçaklarını gündeme getirilmesine ait ise Nuh Albayrak şunları söylemiş oldu:

“Çok farklı manipülasyonlara imza attılar. Bu “THK uçakları niye kullanılmıyor” konusunu günler boyunca en üst düzeyde kullandılar Kemal Kılıçdaroğlu ve başta Özgür Özel olmak üzere.

O kadar kendilerinden emin davrandılar ki bu hususta “hükümet THK’nın CHP yakınlığı niçiniyle hangarlarda bekleyen uçakları inadından kullanmıyor; gidiyor yurt haricinden uçak kiralıyor” gibi bir algı oluşturdular. Hatta bir yazı yazdım “THK evvel kendi yangınını söndürsün” diye.

Kılıçdaroğlu THK’ya bir ziyaret gerçekleştirdi, bu da aslında bir kamuoyu oluşturmak içindi. Çıkışta “Burada uçabilecek uçaklar var mı?” biçiminde bir soruyla karşılaştı. İçeride de muhtemelen ona uçabilecek uçak olmadığı bilgisi verildi doğal olarak ve Kılıçdaroğlu mecburen o güne kadarki palavraları yutarak “THK’da uçabilecek uçak yok” demek zorunda kaldı. Bu sözü başta kendisi olmak üzere hala devam eden Özgür Özel üzere isimlerin manipülasyonlarına kendi ağızlarından bir yanıttı. Pekala ne değişti? Her şeyin birebir olduğunu görüyoruz.”

“KORKARIM Kİ BİR SAVAŞ ESNASINDA KARŞI TARAFTA YER ALACAKLAR”

Muhalefetin yangın sürecindeki temelsiz tezlerinin “kaliteli ve nitelikli siyaset üretememekten” kaynaklandığına Nuh Albayrak şu sözlerle dikkat çekti:

“Yangın döneminde bir yandan CHP ve etrafındakilerin, öteki taraftan da HDP’lilerin “Konya’da Kürt katliamı yapılıyor” üzere hiç alakası olmayan şeylerin öne sürüldüğünü gördük. Muhalefet dediğimiz CHP ve yandaşlarının uzun yıllar boyunca kaliteli ve nitelikli siyaset üretemediğini görüyoruz.

Alternatif siyaset üretemeyince, siyasette alternatif olamayınca farklı yollara başvuruyorlar. Hala Gezi Olayları’nı desteklemekle övünüyor Kılıçdaroğlu. Bu tavrın devam ettiğini, bugün Türkiye’nin büyük bir kısmını etkileyen ve hepimizi ilgilendiren bu biçimde bir felaket karşısında dahi kırmızı çizgisi olmadıklarını, bu yangında da dahil her şeyi kendi siyasi çıkarları için kullanabileceklerini gördük. Bir büyük felaket de bu.

Ne yazık ki şu kanaate geldim ve bu kanaatimin vebali, sorumluluğu bana ilişkin değil. Bugün Türkiye Allah muhafaza Çanakkale benzeri “vatanı savunma” gibi bir durumla karşı karşıya kalsa, bu bahsetmiş olduğumiz kısımlar korkarım ki karşı cephede yer alacaklar, sırf bu iktidar ya da Erdoğan devrilsin diye. Şu anki yaptıkları şeylerin de bundan bir farkı yok.

Binlerce, yüz binlerce canlı mahvoldu. Ekranda ağlayan bir küçük baş hayvan gördüm, bir kısmı yanmış. Bunun karşısında vicdanı harekete geçmeyen, “siyaset, rekabet başka bir şey” diyip “bugün burada bir eza var, biz buna ne yapabiliriz” tavrı sergileyemeyen bir kişi, bir kurum, korkarım ki bir savaş esnasında da karşı tarafta yer alacaktır.”

“YALAN TERÖRÜ HALİNE GELDİLER”

Akşam gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, Türkiye’nin orman yangınları ile uğraşı, Help Turkey ve THK konusunda CHP’nin manipülasyonlarına şu sözlerle işaret etti:

Türkiye, orman yangınlarına birinci müdahale konusunda dünyada birinci sırada. 10 ila 12 dakika içinde bir müddetde yangın bölgelerine müdahale edilebiliyor. Dünyada süratte birinci sıradayız lakin CHP milletvekilleri de palavra üretme konusunda maalesef dünyada birinciliği aldılar son periyotta.

Vaktinde Koç kümesinin ürettiği Murat 124’ler vardı ve Hacı Murat denilirdi bunlara. Daima olarak arızalanırlardı, bunları da ona benzetiyorum. Bir türlü yolda düzgün gidemiyorlar, sürekli asfalta kapaklanan otomobil gibiler. Help Turkey etiketi açıldı, bunlar takviye verdiler. Durum ortaya çıktı; Twitter bile bu problemin ardında duramadı ve o tweetleri silmek zorunda kaldı.

daha sonra Türk Hava Kurumu uçakları; olmayan uçaklar üzerinden algı oluşturmaya çalıştılar. meğer biraz geriye gitsek ben o üniversiteyi de Türk Hava Kurumu’nu da düzgün biliyorum ve o devirde yaşananları gördüm. Utanılacak bir durumdu. 2015-2016 senelerında uçakları kalkamıyordu, üniversitedeki öğrenciler uçuş eğitimi alamıyordu ve bu biçimdedan beri Türk Hava Kurumu önemli meşakkatler içerisindeydi. bir fazlaca yolsuzluk ve rezillik ayyuka çıkmıştı ve sonrasındasında kayyum atandı.

THK konusunu büyütüp köpürtüp kitleleri etkilemek istediler. Allah mı şaşırtıyor artık bilemiyorum Kemal Kılıçdaroğlu bütün bu algıları çökertti ve kendi teşkilatını, milletvekillerini, grup lider vekillerini açığa düşürdü. Türk Hava Kurumu’nu ziyarete gitti ve “burada uçacak bir tane bile uçak yok” diyerek doğruyu söylemiş oldu. Lakin bunlara kalsa Türk Hava Kurumu, Türkiye’nin en büyük uçak kapasitesine sahip, Türkiye’de en uygun yangın söndürme marifetinde bulunan bir kurumdu; halbuki oldukcatan çökmüştü.

Eskiler “gözbağcılık” derlerdi buna, yani daima palavra ve illüzyon üzerine siyaset yapıyorlar. Siyaseti epeyce kirlettiler. Sayın Cumhurbaşkanı bunlara “yalan terörü” demişti. Gerçekten de palavra terörü haline geldiler.”

KAYNAK: HABER7