OSTİM Teknik Üniversitesi uygulamalı eğitimde hudut tanımıyor

Sefer

Global Mod
Global Mod
OSTİM Teknik Üniversitesi “İşyeri Uygulaması” dersi kapsamında öğrencilere eğitim hayatında tecrübe kazandırarak mezun ediyor. Uygulamalı eğitimde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi; İktisat (İngilizce), Memleketler arası Ticaret ve Finansman (İngilizce), İdare Bilişim Sistemleri (İngilizce) Kısmı öğrencileri iş-işletme simülasyonu uygulaması olan Sim Companies ile şirketleri kurdular.

İdare Bilişim Sistemleri Türkçe Kısmı 1. sınıf öğrencilerinden; Yusuf Şeker: “Sim Companies bana hesaplama yaparken dikkat etmem gereken muhasebe yönetici personel ve değişken alım satım maliyetleri ile ilgili iç görü kazandırdı. Ayrıyeten sakinlik vakit içinderında satıştan epeyce üretime yönelmek gerektiğini öğrendim. Ben elektronik üzerine ağırlaşan bir şirket kurdum. Enerjiyi ve ham maddeyi kendim üretiyorum. Bunlar bana önemli ivme kazandırdı. Fazla enerjiyi de borsada satıyorum.”

Sıla Başak Atila: “Sim Companies’de gelişmek ve ilerleyebilmek için biroldukça farklı senaryo var. Size en mantıklı gelen seçenekleri seçerek, kendinize ilişkin ve gibisi olmayan bir şirket kuruyorsunuz. Kendi tecrübelerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki; bu bir oyundan fazlaca, öğretici bir simülasyon. Borsa ve piyasa takibi, kar-zarar tahlili, büyümek için en hakikat kararları alabilme üzere biroldukça mevzuda bana ziyadesiyle katkı sağladı ve yeni farkındalıklar kazandırdı.”

Sercan Çavuş: “Sim Companies’in kullanıcılara şahsi ve akademik alanda gelişim için sunduğu çeşitli imkânlar mevcut. Oyun içerisinde bir şirketin nasıl yönetildiğini, borsa ve muhasebe üzere kompleks yapıları uygulamalı bir biçimde deneyimleme imkanınız mevcut. Bu başarılı simülasyonun yapısı çok kullanıcı dostu bir biçimde yapıldığından yeni başlayan kullanıcıların bir zorluk çekmeden alışabilecekleri fikrindeyim.”

İş-İşletme Simülasyonu Uygulaması: SIMCOMPANIES

İş-İşletme simülasyonu Sim Companies, iştirakçilerin sanal bir işletme kurması ve işletme faaliyetlerini icra etmesini sağlıyor. Sim Companies iş simülasyonu; etkileşimli, risksiz ve gerçekçi bir ortamda yönettikleri deneyimsel bir öğrenme aracı. Sim Companies iş simülasyonu; girişimcilik, karar verme, iş zekası, finansal tahlil, piyasa tahlili, sorun çözme, takım çalışması, irtibat ve liderlik üzere iş maharetlerine yönelik tecrübe imkanı sağlayarak bunları geliştirmeye yardımcı oluyor.

Sim Companies İş Simülasyonu, işletme işlevlerine yönelik tüm faaliyetleri (tedarik, satın alma, stok, üretim, pazarlama, satış, muhasebe finansman) kapsıyor. Bu simülasyonda oyuncu, hammadde tedarik edebilmekte, neyi üreteceğine karar verebilmekte, imalatını pazarlık yaparak satabilmekte, muhasebe kayıtlarını gorebilmekte, gelir tablosundan brüt yarar varlıklarını bakılırsabilmekte ve gelirini farklı finansal araçlarda değerlendirebiliyor. Oyuncuların performansı; yapılan tüm faaliyetler sonunda finansal tablolarına yansımakta ve oyun oyuncuların kurduğu işletmeyi “bağımsız kontrol ve derecelendirme” kuruluşunun verdiği nota nazaran derecelendiriyor.

İş Simülasyonu Ders Olarak Verilecek

OSTİM Teknik Üniversitesi Milletlerarası İşletme İdaresi Yüksek Lisans Programlarında kullanılacak olan İş-İşletme simülasyonu, ders kapsamlarına ek edilecek ve devir boyunca ilgili ders ve konularda kullanılacaktır.