Okullarda birinci orta tatil için son ders zili yarın çalacak

Sefer

Global Mod
Global Mod
Öğrenciler, birinci orta tatil öncesi son derslerine yarın girecek. Birinci periyot, 20 Ocak 2023 Cuma sona erecek. ÖBA da yeni eğitim mevzuları da olacak. Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, öğretmenler kasım ve nisan aylarında yapılacak orta tatillerde mesleksel eğitim programlarına Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden katılacak. Öğretmenlerin daha evvel almadıkları rastgele bir eğitimi tamamlamaları kâfi olacak. Mesleksel çalışma programlarında yeni eğitim mevzuları yer alacak.

Geçmişten bu yana yayınlanmış 77 eğitim başlığı da sistemde erişime açık olacak. Ulusal Eğitim Bakanlığı yayınlarından çıkarılan kitaplardan oluşan özel e-kütüphaneye de ÖBA üzerinden ulaşılabilecek.

“Ara tatillerde de yaz kursu kapsamını genişleterek öğrencilerimize dayanağa devam edeceğiz”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ğretmenlerin mesleksel ve şahsi gelişimlerine takviye vermek üzere oluşturulan Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) uygulamasına 2022-2023 eğitim öğretim yılının tüm orta tatillerinde de devam edileceğini söylemiş oldu. Öğrenci/Öğretmen Takviye Sistemi’nin devreye konulduğunu, matematik seferberliği kapsamında, matematik eğitim dijital platformunun geliştirildiğini lisana getiren Özer, “2022 yılının sonuna kadar Türkçe ve Yabancı Lisan ile ilgili dijital platformları, tüm öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Özer, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcında 160 milyon yardımcı kaynağın öğrencilere fiyatsız dağıtımının sağlandığını söylemiş oldu.

COVID-19 salgını ötürüsıyla öğrencilerin yaşadığı akademik ve toplumsal maharet kayıplarının telafi etmek için yaz okulu uygulamalarının farklı ülkelerde yaygın biçimde uygulandığını lisana getiren Özer, bu kapsamda 4 farklı yaz okulu açarak yaklaşık 1 milyon öğrencinin bu imkandan yaralanmasını sağladıklarını belirtti. Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak artık yaz periyodunu beklemeden orta tatillerde de bu yaz kursu kapsamını genişleterek öğrencilerimize takviye olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Öğrencilere ve ailelere tatil önerileri

Çocuk Gelişim Uzmanı Yasemin Başlı, tatilde öğrencilerin zihinlerini dinlendirmelerini öneriyor. “Çok fazla ödev odaklı, ders odaklı olmalarını istemiyoruz. Çok uzaklaşmadan, ufak ufak derslerine bakmayı ihmal etmeden tatili geçirebilirler.”

Açık hava aktiflikleri tavsiye ediliyor

Başlı, orta tatilin hem akranlarla birebir vakitte ailecek vakit geçirmek için hoş bir fırsat olduğunu belirtiyor.

“Havalar hayli soğuk değilken dışarı aktivitelerini önerebilirim. Kamp yapabilirler, dışarı çıkabilirler. Fizikî olarak faal olabilecekleri tabiat ile iç içe kalacakları aktiviteleri tercih etsinler.”

Başlı’ya nazaran ‘teknolojik aletler’ tatilde çocuklara ödül olarak verilmemeli. Tablet, telefon, bilgisayar kullanması 1 saat ile sonlandırılmalı.

“Rutinler bozulmamalı”

Ara tatil boyunca uyku ve yemek nizamını korumak da okula dönüşte sorun yaşamamak için değerli.

“Rutin ortasında epeyce sapmalar olmasın. Örnek veriyorum çocuk her sabah 8’de uyanıyorsa 12’de uyanmasın, yemek saatleri de birebir biçimde. Çok sapma olursa çocuk bu sefer okulu istememeye başlar.”

Başlı, imtihana hazırlanan 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerine ise tempolarını hafifçeleterek programlarına devam etmelerini tavsiye ediyor.