ÖSYM Lideri Ersoy: ÖSYM imtihanlarına giren kardeşlerimizin emekleri bize emanettir

Sefer

Global Mod
Global Mod
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) kuruluşunun 49. yıl dönümü ötürüsıyla, Bilkent yerleşkesinde, Prof. Dr. Ersoy ve merkez çalışanlarının iştirakiyle kutlama aktifliği düzenlendi.

Ersoy, burada yaptığı konuşmasına, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde ve Gaziantep’in Karkamış ilçesinde şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar dileyerek başladı.

ÖSYM’de kuvvetli ve senkron bir takım olma vurgusunu, Ford Motor’un kurucusu Henry Ford’un, “Bir ortaya gelmek başlangıç, bir arada kalmak ilerleme ve birlikte çalışmak muvaffakiyettir.” kelamlarıyla yapan Ersoy, ÖSYM ailesinin ve grubunun gücünün ve muvaffakiyet öykülerinin takım olma ruhu içerisinde yattığını belirtti.

Kurumun kutlama etkinliklerini gelenekselleştireceklerini, gelecek sene 50. yıl vesilesiyle ulusal ve memleketler arası seviyede sempozyumlar düzenleyeceklerini anlatan Ersoy, merkez çalışanlarına, “Bizler, yalnızca idarelerde bakılırsav alıyoruz. Daima birlikte bu işi başaracağız ve ÖSYM yeni muvaffakiyet kıssalarına imza atacak.” diye seslendi.

Başkan Ersoy, memleketler arası standartlarda imtihan yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

ÖSYM Lideri Ersoy, kurumun en eski ve en yeni çalışanlarına plaket verdiği merasimde, tüm çalışanlarla fotoğraf çektirdi.

“En ufak aksaklık oluşmaması için büyük titizlikle çalışıyoruz”

ÖSYM Lideri Ersoy, merasimin akabinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, milletlerarası standartlarda imtihan yapan ÖSYM’nin yeni yaşında, merkezin muvaffakiyetlerini daha üste taşıma uğraşı ortasında olduklarını söylemiş oldu. Ersoy, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bu kadar büyük kapsamda, çeşitlilikte imtihan yapan, bununla birlikte her yıl ortalama 10 milyon adaya ulaşan bir imtihan merkezi, halihazırda dünyada mevcut değil. Biz bu mevcudiyeti, kalite idare sistemleri ve yeni başlatmış olduğumız Dijital Dönüşüm Projesi ile birlikte daha da geliştireceğiz. Her bir bireyimizin performansını ölçecek biçimde sistemleri dijitalleştirip ÖSYM’yi var olduğu pozisyondan daha da üstlere taşıyacağız.”

Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, yarım asırlık kurum ÖSYM’yi geliştirmek ismine büyük efor içerisinde olduklarını lisana getirdi.

Sınav sorularının hazırlanması, baskısı, bölgelere, ilçelere kadar gönderilmesi, imtihanın uygulanması, imtihandan daha sonra kitapçıkların toplanması, merkeze ulaştırılması, yanıt anahtarlarının okunması ve açıklanması süreçlerinin büyük bir senkronizasyon ortasında gerçekleştiğini aktaran Ersoy, en ufak aksaklık oluşmaması için büyük titizlikle çalıştıklarına vurgu yaptı.

Başkan Ersoy, şöyleki devam etti:

“Soruların hazırlık etabında en hassas önlemleri uyguluyoruz. Bu noktada, en küçük zafiyet oluşmasına müsaade etmeyiz. Bunu her insanın bilmesini isterim. Hazırlanan kitapçıkların imtihan yerlerine ulaştırılması noktasında bir ayrıntısı paylaşayım; kitapçıkları imtihan merkezlerine gönderdiğimiz özel donanımlı tüm araçlar 24 saat temelli olarak, merkezimizden adım adım izlenmektedir. Bu araçlarda ÖSYM’yi temsilen bir kurye, yanında bir güvenlik işçisi bulunduruyoruz. Planlanan haricinde bir güzergah yahut sürat aşımında anında müdahale ediyoruz ve mümkün kaza durumlarına karşı her bölgede önlemler alıyoruz.”

“Kurumumuzun kapılarını açacağız”


Güven ve şeffaflığın en temel düsturları olduğunun altını çizen Ersoy, “Sınav güvenliğimizi bozmadan, kurumumuzun kapılarını basın mensuplarına, ilgili ve alakalı kurumlarımıza ve eğitimcilerimize açacağız. Bütün sistemleri onlara tanıtıp, ÖSYM’nin hakikaten emniyetli bir kurum olduğunu onlara göstereceğiz.” dedi.

ÖSYM bünyesinde gerçekleştirilen imtihanlara, fertlerinden en az birinin girmediği hiç bir aile bulunmadığına işaret eden Ersoy, “Her aileye, her haneye yakından yahut uzaktan dokunan ÖSYM’nin sorumluluğunun şuurundayız. Alanında ehil arkadaşlarımızla bu sorumluluk çerçevesinde hareket ediyoruz. ÖSYM milletimizin şahsen kendisidir.” şeklinde konuştu.

Kurumsal olarak irtibat kanallarını sonuna kadar açık tuttuklarını, web sayfaları ve toplumsal medya kanalları üzerinden bilgilendirmeleri tertipli yaptıklarını anlatan Ersoy, “Bize fazlaca çeşitli yollarla gelen tüm itirazları ve teklifleri ertelemeden, vakit kaybetmeden, titizlikle inceliyoruz. Davet merkezimiz etkin biçimde çalışıyor. Online ortamda gelen müracaatları inceliyor ve acilen dönüş sağlıyoruz. İşleyen süreçle ilgili anlaşılmayan nokta, yanıtsız soru bırakmıyoruz.” sözlerini kullandı.

KPSS süreci

ÖSYM Lideri Ersoy, iptal edilen 2022 KPSS’nin akabinde yapılan yeni KPSS sürecine ait soruya karşılık şu biçimde konuştu:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle yapılan atamamın akabinde, 4 Ağustos prestijiyle yeni imtihan takvimimizi deklare ettik. Bir daha sonraki imtihanın yapılacağı 45 günlük mühlet içerisinde yaklaşık 1000 öğretim üyesi tarafınca 7/24 temeline nazaran çalışarak 10 binin üzerinde yeni soru hazırladık. 18 Eylül’de başlayan KPSS’deki ağır sürecimiz, 6 Kasım prestijiyle bitmiş oldu ve bu imtihanda 2 bin ötüründa soru kullandık. Şükürler olsun ki hiç bir sorun olmadan süreçler tamamlanmış oldu. 27 Kasım’da KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi imtihanımızı yaparak KPSS sürecimizi tamamlamış olacağız. Bundan daha sonra da süreçleri sağlıklı bir biçimde yönetmeye devam edeceğiz.”
 
Üst