nargilemalzemeleri.com | Nargile Takımı, Kömürü ve Tütünü

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Nargile, Ortadoğu ve Asya kültürlerinden gelen tütün içme aletidir. Tam olarak bilinmese bile Hindistan’dan dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Tarihe bakıldığında birçok farklı kültürde yer aldığı düşünülmektedir. İran kültüründe “Kalyan”, Arap kültüründe “Narcile” olarak anılmaktadır. Nargile kelimesi ise Farsça “Nargil” kelimesinden gelmektedir. Nargil, Farsça Hindistan cevizi anlamındadır.

Nargilenin Kısımları ve Çalışma Şekli
Nargile 4 ana kısımdan oluşur; ser, lüle, marpuç ve şişe.
Ser : Nargile Gövdesi
Lüle : Tütünün konulduğu tabla
Marpuç : Dumanı şişeden ağza ulaştıran kısım
Şişe : Suyun ve forkurdamanın olduğu kısım
Bunun yanı sıra sipsi, tepsi ve tömbeki nargilenin diğer kısımlarıdır.
Sipsi : Ağızlık
Tepsi ve rüzgarlık : Közün toplandığı yer ve rüzgarı kesen kısım
Tömbeki : Nargile Tütünü

Nargile Tütünü (Tömbeki) Nedir?
Nargile tütünü şeker pekmezinden yapılan mayalanmış bir tütündür. Tömbeki yani nargile tütünü üretiminden sonra kurutulur ve meyve aromaları ile tatlandırılır. Günümüzde birçok farklı aromada nargile tütünü üretilmektedir. Bunlardan bazıları; kavun, şeftali, vişne, elma, çilek, portakal, limon, nane, üzümdür. Bunun yanı sıra çikolata, cappucino, gül, bal , kola ve damla sakızı gibi aromalarda da nargile tütünleri üretilmektedir.
Türkiye’nin en meşhur nargile tütünlerinden biri Hasankeyf tütünüdür. Gaziantep Karadeli’de üretilen bu tütün deli tütün olarak ta bilinir. Nikotin oranı %4-6 arasındadır ve birçok ülkeye ihraç edilmektedir.
 
Üst