Mustafa Sarıgül’den ittifak sorusuna cevap: Yüzde 100…

CesHef

Global Mod
Global Mod
Mustafa Sarıgül’den ittifak sorusuna cevap: Yüzde 100… Türkiye Değişim Partisi Mustafa Sarıgül, CNN Türk’te katıldığı televizyon programında gündeme ait soruları yanıtlıyor. Sarıgül’ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

(Erken seçim ihtimali görüyor musunuz?) Bizim parti olarak prensiplerimizden biri de seçimlerin vaktinde yapılması. Ülkeyi yöneten 19 yıllık bir ihtimal var. Erken seçim erken seçim. Bu çağrıyı yapan partilerin herbiçimde kendi içlerinde sorunları var, bunun için davet yaptıkları kanısındayım.

(Hangi ittifakta yer alacaksınız?) Bana soruyorlar, Kılıçdaroğlu’na kızgın mısınız? Hayır, benim Kılıçdaroğlu’na hürmetim var. Lakin biz bir fikir ıslahatı yaptık. Biz bir yere gelmek için parti kurmadık. Partimizdeki arkadaşların hiç birinin rütbe heyecanı yok. Biz sol ya da sağ parti değiliz. Bizim gövdemiz Türkiye. Sağ elimiz var, sol elimiz var. Sağ elimizi, sol elimizi kesip atamayız. Bizim partimiz çeşitli niçinlerle küstürülmüş, kıyıda köşede kalmış, mağdur edilmiş milyonlarca vatandaşımızı buluşturmak için yollarda.

Demokrasi sofrası kuracağız. Orada herkes her şeyi konuşacak. Özgürlükler olacak. Özgürlüklerin de hududu olacak: Hiç kimse bayrağımız, toprağımızla ilgili konuşma yapma hakkına sahip değildir.

(Üçüncü ittifak olacak söylentileri var.) Yüzde 100. Geçtiğimiz bir buçuk yıl televizyonlarda tek bir şey konuşuldu. Cumhurbaşkanı adayı kim olacak, kim kimle ittifak yapacak? Pekala, bu noktada, bu söylemi kim kuruyor?

(Sizin öncelikli tahlil getireceğiniz alanlar neler?) Birinci planda iktisat. Biz, iktidarımızda ya da iktidar iştirakimizde bütün siyasi partileri çağıracağız. Ülkenin ana sıkıntılarında siyaset yapmayacağız. Avrupa’da hangi kanunlar var ise, biz bu kanunları adalet sistemini ona bakılırsa planlamamız lazım. İtimat vermediğimiz mühlet içerisinde yatırımcı gelmez.

Yarın gölge Maliye Bakanımızı kamuoyuyla buluşturacağız. ondan sonrasında engelli bakanımızı tanıştıracağız. Gençlik ve spor bakanımızı tanıştıracağız.

(Seçimlerde aday olmak istiyor musunuz?) Cumhurbaşkanı adayı planlamayı, hazineyi epey düzgün bilmeli. Devlette farklı kademelerde çalışmış olmalı. Örflere bağlı, inançlara saygılı olmalı. Vatandaş ona ulaştığı vakit demeli ki, benim işimi çözer. Benim ömrüm, gençliğim Süleyman Demirel’e karşı aleyhte çaba vermekle geçti lakin cumhurbaşkanı olunca hepimizi kucakladı.

Türkiye’de kim cumhurbaşkanı olmak istemez? Dünyada dolaşmadığım bir yer kalmadı lakin Türkiye hayli öbür.