Mesleğe akademik dayanak

Sefer

Global Mod
Global Mod
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yapılacağını yineladığı başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik imtihanlarına akademisyenler de takviye verdi. Akademisyenler öğretmenlik meslek imtihanlarına ait tartışmaları Yeni Şafak’a kıymetlendirdi. Eğitim Fakülteleri Programlarını Kıymetlendirme ve Akreditasyon Derneği İdare Heyeti Lideri Prof. Dr. Cemil Öztürk, “Tepkilerin bir kısmı bilgisizlikten kaynaklanmaktadır” diye konuştu. Başşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhanettin Dönmez ise yansıları “Öğretmenler yasa yeni çıktığı vakit kendilerini ilgilendiren maddeyi okumadan, incelemeden, yeniçeriler üzere ‘istemezük’ davranışında bulundular” diye kıymetlendirdi.

YENİ GAYELERİ OLACAK

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar da öğretmenliğin uygulama ile bir kariyerlik mesleğine dönüştürülmek istendiğini hatırlattı. Bunu öğretmenlik mesleği ortasında değerli bulduğunu kaydeden Özcoşar, “Şu ana kadar ki sistem öğretmenleri yalnızca standart bir noktada tutup kendini geliştirmek için önlerine amaç koymayan bir sistemdi. Bu imtihanla öğretmenlere yeni amaçlar koymasının önünü açıyor” diye konuştu. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Sadi Seferoğlu da “Bakanlık, öğretmenin mesleksel eğitim gelişmenine süreklilik getirmeyi amaçlıyor. Mevzunun epeyce âlâ planlanması gerekiyor” sözünü kullandı.