Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu, BBC Türkçe’nin ‘mülteci’ palavrasına sahip çıktı

CesHef

Global Mod
Global Mod
Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu, BBC Türkçe’nin ‘mülteci’ palavrasına sahip çıktı İngiliz kamu kuruluşu BBC’nin Türkçe edisyonu, Daily Mail gazetesini kaynak göstererek, İngiltere’nin Afgan sığınmacılar için Türkiye’de iltica merkezi kurmayı planladığına yönelik haber servis etmişti. İngiliz medya kuruluşları, bu tezlerini İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ye dayandırsa da, İngiliz bakanın makalesinde Türkiye’nin ismi dahi geçmiyor. İki kuruluş da Türkiye’nin ismini haberlerine ekleyerek algı çalışması gerçekleştirdi.

SORGULAMA GEREĞİ DUYMADILAR

İngiliz medyasının kasıtlı çarpıtmasına Türkiye’deki muhalefet sahip çıktı. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, haberlerin doğruluğunu sorgulamadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama yapmasını talep edip Türkiye’ye iftirada bulundular.

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’DEN İFTİRA

Twitter hesabından paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, “Gelişmelere dair sizi bilgilendirmeye devam ediyorum. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, kendilerine hizmet etmiş Afganlara, Türkiye’de ‘mülteci merkezleri’ kuracaklarını ilan etti ve Afganları ülkemize davet etti. Kendilerine mülteci seçecekler, kalanlar ülkemizde bırakılacak” dedi.

Kılıçdaroğlu tweetlerinin devamında, “Şimdi Erdoğan’a sorum şu: ‘Ben mutabakat yapmadım’ dediğin ülkeler, artık Türkiye Cumhuriyeti’nin fikrini alma gereksinimi dahi duymadan bunları söyleyebilecek hale mi geldi? Yoksa muahede yaptın diye mi bu kadar cüretkârlar? Hangisi gerçek? Bir kez dürüst ol Erdoğan! İngiltere’ye de buradan sesleniyorum: Size hizmet eden Afganları mevte terk etmiş olmanız insanlık dışıdır. Lakin şu hususta emin olun ki, sizin sorumsuzluğunuzun ceremesini halkımız mahallesinde çekmeyecek. Kimseyi bizim topraklarımıza bu metotla getiremezsiniz!” dedi.

ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener de emsal biçimde bahse ait Twitter hesabından açıklama yaptı. Tweetine Erdoğan’ın hesabını da ekleyen Akşener, “Koltuğu kurtarmak için artık de İngilizlerin mi taşeronu oluyorsun Sayın Recep Tayyip Erdoğan?” sorusunu yöneltti.

AKŞENER’DEN BORIS JOHJNSON’A DAVET

İkinci paylaşımında bu sefer The Guardian’ı kullanan Akşener, Twitter’dan paylaştığı gönderide şu sözleri kullandı:

“Sayın Başbakan Boris Johnson; Afgan mültecilerle ilgili bu tıp muahedeler Türk halkının iradesine karşıttır ve bu niçinle bizim açımızdan gayri legaldir. Bir daha sonraki seçimden daha sonra Sayın Erdoğan gittiğinde topraklarımızda bu tıp kamplara müsaade vermeyeceğiz. Dikkatli olun.”

DIŞİŞLERİ OLAYI YALANLADI

Dışişleri Bakanlığı, İngiliz basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica müracaat merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı tarafındaki haberleri yalanladı.

KILIÇDAROĞLU DAHA DA BERBATLAŞTI

Dışişleri’nin yaylanmasının akabinde bir açıklama daha yapan CHP başkanı, palavrasının ortaya çıkmasının akabinde zeytinyağı üzere üste çıkmaya çalışarak Dışişleri Bakanlığı’na saldırdı:

“Millet İttifakı karşı çıkmasa ülke çıkarlarını korumak aklınızdan dahi geçmiyor. Biz sesimizi çıkarıyoruz, yarım saat daha sonra siz uyanıyorsunuz. Antetli A4 Bakanlığı’na dönüştünüz. Yüzlerce yıllık hariciye geleneğimize yazık.”

KAYNAK: HABER7