MEB’den bir birinci: Ortaokul ve lise öğrencilerine 81 vilayette kıymetlendirme imtihanı

Sefer

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul ve lise öğrencilerine sunduğu fiyatsız destekleme ve yetiştirme kurslarının verimliliğini ölçmek emeliyle 81 vilayette izleme ve kıymetlendirme imtihanı yaptı.

MEB’den yapılan açıklamaya nazaran, yaklaşık 4,5 aydır yüz yüze eğitime devam edilirken, son 1,5 yılın öğrenme kayıplarını telafi etmek için kapsamlı çalışmalar yürütüldü.

Bu emelle ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik fiyatsız destekleme ve yetiştirme kurs hizmeti sunan MEB, bu kursların verimliliğini ölçmek hedefiyle 81 vilayette birinci defa izleme ve kıymetlendirme imtihanı uyguladı.

Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan 7, 8, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin girdiği ortak kıymetlendirme imtihanı, saat 10.00’da başladı.

32 farklı kitapçık

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, uygulamanın hedefinin, kelam konusu kurslar aracılığıyla öğrencilerin elde ettikleri kazanımları ölçmek, bu hususta onlara geri bildirimde bulunmak ve kursların etkinliklerini artırmaya yönelik bilgiye dayalı bir altyapı oluşturmak olduğunu belirtti.

Uygulamanın değerine dikkati çeken Özer, şu tabirleri kullandı:
“6 Eylül 2021 tarihinden itibaren tüm kademelerde tam vakitli ve yüz yüze eğitim öğretime başlandı. Okullarımızın açılmasıyla birlikte öğrencilerimizi bilhassa evvelki öğrenme kayıplarını telafi etmelerinde desteklemek hedefiyle kademeli olarak en evvel 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin, ondan sonrasında sırasıyla 7, 11, 6 ve 10. sınıf öğrencilerinin yaralanması için okullarımızda destekleme, yetiştirme kurslarımızı hafta içi ve hafta sonu yüz yüze olacak biçimde fiyatsız açtık. Bu kurslarımızın mevcut durumuna ve verimliliğine ait geri bildirim bizim için değerli. Bu bağlamda yürüttüğümüz izleme ve kıymetlendirme ortak imtihanı kapsamında, Türkçe, Türk lisanı ve edebiyatı, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, toplumsal bilgiler, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi, ideoloji, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya derslerinin her birinden sorular içeren 33 farklı kitapçık oluşturuldu.”

Salgın şartlarından dolayı öğrencilerin kurs aldıkları tek bir dersin imtihan uygulamasına katılacaklarını ve imtihan müddetinin 40 dakika olarak planlandığını belirten Özer, “Sonuçlar, sırf destekleme, yetiştirme kurslarında yürütülecek güzelleştirme çalışmalarına istikamet vermekte kullanılacak ve mutlaka rastgele bir yerde not yahut puan olarak kullanılmayacak” bilgisini verdi.

“Uygulama ikinci periyotta de gerçekleştirilecek”

Geniş kapsamlı bir uygulamanın hayata geçirildiğini tabir eden Özer, 7, 8, 11 ve 12. sınıf seviyesinde kurslara katılan 201 bin öğrencinin örneklemde yer aldığını lisana getirdi.

Özer, tıpkı vakitte ortaokul, imam hatip ortaokulu, yatılı bölge ortaokulu, Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, fazlaca programlı Anadolu lisesi, fen lisesi, hoş sanatlar lisesi, mesleksel teknik Anadolu lisesi, toplumsal bilimler lisesi, spor lisesi üzere farklı okul tiplerinin uygulama kapsamında bulunduğunu, bu biçimdece sunulacak takviyeleri geliştirmek için ayrıntılı bilgiler elde edileceğini vurguladı.

Bakan Özer, uygulamanın ikinci devirde de kurs açılan tüm sınıf seviyelerinde, belirlenen derslerde gerçekleşeceğini bildirdi.
 
Üst