Kur’an yolunda 750 genç

Sefer

Global Mod
Global Mod
Konya Selçuklu’da 2014 yılında kurulan Mustafa Büyükkaplan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ve Ortaokulu’nda eğitim öğretime başlandığı günden bugüne kadar ‘Kur’an yolunda bir gençlik’ mottosuyla yetiştirilen gençler içinden 750 öğrenci başarılarına bir yenisini daha ekleyerek hafız oldu.

Mustafa Büyükkaplan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulunun hafızlık icazet töreni


Programa TBMM Lideri Mustafa Şentop, Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş ve İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Bilal Erdoğan da katıldı.

TBMM Lideri Mustafa Şentop


TBMM Lideri Mustafa Şentop, Kur’an-ı Kerim’i ezberlemenin her faniye nasip olmayan özel bir kazanım olduğunu belirti:

“Hafızlık, kişi için bir iftihar vesilesi olduğu kadar toplumdaki görünmez değerli payelerden biridir.”

Şentop, “Hafızlık, her faniye nasip olmayan özel bir kazanımdır. Hafızlık, kişi için bir iftihar vesilesi olduğu kadar toplumdaki görünmez değerli payelerden biridir. Bu sebeple toplumun manevi paha normlarından olan hafızlığın, görünmeyen lakin şahsa yüklediği ağır bir sorumluluğu da mevcuttur. Çünkü zihinde taşınanı ruhlara nakşetmeyi gerektiren bir ayrıcalık ve sorumluluktur. Peygamber Efendimizin, ‘Sizin en güzeliniz, Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir’ şiarıyla hareket ederek, başta aileleriniz olmak üzere, hayat uzunluğu Kur’an-ı Kerim’in ışığıyla hem aydınlanmaya birebir vakitte etrafınızı aydınlatmaya devam edeceksiniz inşallah” dedi.

Mustafa Büyükkaplan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulunun hafızlık icazet töreni


Şentop, milletin hafızlığa büyük değer verdiğine işaret etti:

“Tarih boyunca hafızlar toplumumuzun en prestijli insanları olmuştur. Milletimiz her koşul altında ve zorluklar ortasında hafızlar yetiştirmeyi bir görev olarak görmüştür. İslam’ı başka semavi dinlerden ayıran en değerli vasıf, dinin birinci ve en temel metni olan Kur’an’ın vahiyle geldiği, nazil olduğu biçimiyle koruma edilmiş olmasıdır. Bu yalnızca Müslümanların inancı sorunu değildir. Bu bir tarihi hakikattir. hiç bir yazılı ve kelamlı metne nasip olmayan mazhariyet Kur’an-ı Kerim için vardır.”

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş


Törende konuşan Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş da, Kur’an-ı Kerim’i öğrenmenin ve ezberlemenin en kıymetli gayesinin onu yaşamak olduğunu söylemiş oldu.

Erbaş, “Kur’an’ı hıfzederek zihnimizi, kalbimizi aydınlattık. Işık haline geldi adeta. Artık ömrümüze tatbik ederek, ömrümüzün sonuna kadar, onu öteki beşerler da ondan daha fazla istifade etsinler, karanlıktan, cehaletten kurtulsunlar. Rabbimizin buyrukları doğrultusunda yaşasınlar, nehiylerinden uzak dursunlar diye büyük bir çabanın içerisine gireceğiz” dedi.

Mustafa Büyükkaplan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulunun hafızlık icazet töreni


Erbaş, hafızların misyonunun İslam’ın davetçileri olduğunu belirterek, şöyleki konuştu:

“Çünkü hafızlar olarak peygamber varisi olmayı en epeyce hak eden kardeşlerimizsiniz. Hafızlar, Peygamber Efendimizin yerine getirmiş olduğu bu görevleri, omuzlarına emanet almış bireylerdir. Birer şahit olarak, müjdeci, uyarıcı, davetçi, bildirici ve mürşit olarak İslam’ı bütün insanlığı aydınlatmak için birer ferdi olacağız, neferi olacağız. Gönlüm istiyor ki eğitiminizi tamamladıktan daha sonra hangi üniversiteyi bitirirseniz bitiriniz, hangi alanda olursanız olun Kur’an-ı Kerim’den istifade edeceksiniz inşallah. Gönlüm ister ki camilerimizin mihrapları, minberi ve kürsüleri hafızlarla süslensin. İmam hatip liselerimizin sınıflarında hafız öğretmenlerimiz olsun. İlahiyat fakültelerimizin kürsülerinde hafız doçentlerimiz, profesörlerimiz ders versin. Gönlüm istiyor ki üniversitelerde akademisyenlerden, hafız tabiplerimiz, mühendislerimiz ve öğretmenlerimiz olsun. Ülkemizin her yerinde, her alanında sizlere muhtaçlık var. Sizler epeyce kıymetlisiniz, epey kıymetlisiniz. Kıymetli olduğunuzu hiç bir vakit aklınızdan çıkarmayınız.”
Mustafa Büyükkaplan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulunun hafızlık icazet töreni

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Bilal Erdoğan


İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Bilal Erdoğan da ülkenin dört bir yanında imam hatip ortaokulu ile hafız yetiştirme projesinin muvaffakiyetle devam ettiğini aktardı.

Oğlu Ömer Tayyip’in de proje kapsamında hafızlık yaptığını anımsatan Erdoğan, “Bu hafızlarımız artık liselerde eğitimine devam ediyor. Yakın vakitte da üniversiteye geçecekler. Bir vatandaşımız, kardeşimiz peygamber sevgisiyle yetişirse, Allah sevgisini hissederek bir gününü daha geçirirse bir öğrencimiz, genç kardeşimiz ömründe Kur’an-ı Kerim ile devamlı ve sağlıklı bağlantı kurmayı başarır, onun bildirisini anlamaya çaba gösterirse bu toplum ve ülke olağan olarak ki daha hoş bir ülke ve toplum olur. elbette bu ülke ve millet dünyaya daha fazla hizmet eder, daha fazla uygunlukları ve hoşlukları yayar. Dünyanın buna gereksinimi var.” diye konuştu.

Erdoğan, proje kapsamında hafızlık yapan öğrencilerin, akademik muvaffakiyetlerinin da üst seviyede olduğuna işaret ederek, “Yabancı lisan eğitimleri de imtihan muvaffakiyetleri da üst seviyede. Robotik Deneyap Atölyeleri’nden tutun TÜBİTAK ve TEKNOFEST projelerinde muvaffakiyetleri var. Ümit ediyorum ki milletimiz bu çocukların ne yaptığını, hangi yolda gittiğini daha geniş kapsamlı daha hakikat anlasınlar ki daha epey vatandaşımız, hayırseverimiz, insanımız bu projelere bu okullara bu gençlere sahip çıksın.” dedi.

Erbaş ve Erdoğan ile programa katılan TBMM Lideri Mustafa Şentop, Vali Vahdettin Özkan, Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili; Tahir Akyürek, Orhan Fazilet, Gülay Samancı, Selman Özboyacı, AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı hafızlarla fotoğraf çektirdi.
 
Üst