Küf sökücü sağlık açısından riskli midir? Hangi hatalardan kaçınmalısınız?

Sefer

Global Mod
Global ModBirçok kişi önleyici tedbir olarak küf önleyici ürünler kullanır. Ancak bu her zaman gerekli değildir ve hatta sağlığınıza zarar verebilir.


Dairedeki küf çirkin görünür, havayı kirletir ve sağlık açısından risk oluşturabilir. Küfle mücadele maddelerine ek olarak, perakendeciler ayrıca çok çeşitli önleyici ürünler de sunmaktadır: küf önleyici astarlar, özel mutfak ve banyo boyaları, macun katkı maddeleri veya mantarların derzlere yerleşmesini önlemeyi amaçlayan özel silikon.


NRW Tüketici Merkezi’nde çevre ve sağlığın korunması uzmanı kimyager Kerstin Effers, “Kalıcı etki çoğu zaman iyi belgelenmemiş olsa da, küf önleyici etki vaat eden ürünlerin çoğu zaman sağlık ve çevre açısından belirgin dezavantajları vardır” diyor.


Bazı küf önleyici ürünler, gözler ve solunum yolu üzerinde güçlü tahriş edici etkiye sahip olabilen sodyum hipoklorit içerir. Bazı maddeler de yaşam boyu temas alerjisine neden olabilir. İçerik maddeleri suda yaşayan organizmalara zararlı olabileceğinden, çevre de küf gidericilerden olumsuz etkilenmektedir.


Bu nedenle Kerstin Effers, herhangi bir kimyasal kullanmadan evinizde küf oluşumunu etkili bir şekilde nasıl önleyebileceğinize dair ipuçlarını bir araya getirdi.


Nedenleri bulun


Küfün büyüdüğü yerde çok fazla nem vardır. Bu sorun çözülmezse küf önleyici boyalar ve diğer önleyici ürünler genellikle istilayı kalıcı olarak önleyemez. Kaçınmanız gereken bir hata var: küflü duvar kağıdına küf önleyici sprey sıkmak ve ardından küf önleyici boyayla boyamak.


Bunun yerine, etkilenen duvar kağıdının kaldırılması ve aşırı nemin nedenleri (örneğin, kötü yalıtılmış bir duvar veya havalandırmasız pişirme) bulunup ortadan kaldırılmalıdır. O zaman küf önleyici ürünler kesinlikle gereksizdir.


Küflenmeyi önleyin


Küf kuvvetli alkali (bazik) yüzeylerde oluşmaz. Yüksek pH değerlerine karşı bu isteksizlikten yararlanabilirsiniz: Silikat ve kireç boyaları gibi mineral duvar boyaları oldukça alkalidir ve bu nedenle küflenmeye karşı daha dayanıklıdır.


Mutfak ve banyo gibi potansiyel olarak nemli odaların düzenli olarak havalandırılması da önemlidir. Mutfakta, pişirme sırasında ve sonrasında davlumbaz veya açık pencere yardımcı olur.


Banyoda banyo ve duştan hemen sonra pencereler geniş açılmalı, fayans ve (silikon) derzler her seferinde iyice silinerek kurutulmalıdır. Penceresiz banyolarda küf oluşumunu önlemek için ideal olarak nem sensörüyle donatılmış bir egzoz sistemi gerekli olabilir.
 
Üst