Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Büyükakın’dan açıklamalar

CesHef

Global Mod
Global Mod
Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Büyükakın’dan açıklamalar Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri, Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın açıklamalarından satır başları:

Kandıra kıyılarımız harikadır. 6 tane mavi bayraklı plajımız vardır. Gebze’de Ballıkayalar diye özel bir yerimiz var. Müdafaa altına alındı. Tırmanma meraklılarının, piknik için gelenlerin uğrak noktası. kimi vakit de epey gelen olursa sanki yaşanmaz hale getirir miyiz diye düşünmüyor değiliz. Ormanya İstanbul’dan akın akın gelinen bir yerimiz. Hayvanat bahçesi lakin hayvanlar doğal ortamlarında. Beşerler çitlerin gerisinde hayvanları doğal ortamlarında izleyebiliyor. Kocaeli Türkiye’nin endüstüriyel lokomotifidir. Bunun dışında tabiatla baş başa kalabileceğiniz bir merkez.

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN

Pandemi sürecinde neler yapıldı?

Toplamda 330 milyon civarında bir bütçe kullanıldı. Dükkanı kapananlar oldu. Onlara toplamda 38 milyon lira bir yardımda bulunduk. Dükkanı açık olup da bir daha mağdur olan esnaflarımızı da 39 milyon lira civarında takviyede bulunduk. Pandemi devrinde meskenlerine kapatılanlar oldu. 65 yaş üstüne vs. Vefa takviye kümeleriyle bir arada besin takviye yardımlarında bulunuldu. 115 bin koli besin paketi yardımı yapıldı. Maskeler birinci devirde hayli önemli sorundu. Maske üretim merkezi açtık ve maske yardımında bulunduk. Sıhhat çalışanlarının fiyatsız olarak taşınması konusunda adımlar attık. Sıhhat çalışanlarına artık 500 adet konut yapacağız. Meskeni olmayan sağlıkçılarımız mesken sahibi olacak. Dar gelirli ailelerimize yönelik ise suda artırım yapmama sonucu aldık. 20 bin ailenin su faturaları belediye tarafınca ödendi.

Dünya nizamı insanları keyifli etmek için gerekeni yapamıyor. Pandemide gördük global ölçekte de gördük. Pandemi aslında kent hastalığı. Kırsal kısımlarda bu biçimde bir sorun yok. Kalabalık yerlerde daha sorunlu. Oturup tekrar düşünmeliyiz. Nasılı, nedeni tekrar sormalıyız. Daima ne sorularına cevap arıyoruz. neden sorusuna karşılık bulmak gerekiyor. Tarım nüfusu azalıyor. Beşerler endüstriye, hizmet dalına gidiyor. Tarım yerlerinin ekonomik faaliyetleri nüfusu karşılayamıyor. Hayat standardı yetmiyor. İnsanların köyde kalmasını istiyorsanız orada gelirlerinin artmasını sağlamanız gerekiyor.

Vatandaşlarımızı bu manada desteklemek emeliyle tarım üretimine dayanak vererek üretim süreçlerine dahil olmalarını sağladık. Üretilern mamüllerin yağını çıkararak daha fazla gelir elde etme imkanı sağladık ve yağ çıkarma üretim merkezini açma sonucunı aldık. Bu yağlardan kozmetik eserler ve ilaç vs yapılıyor. Bunları da yapmak için TUBİTAK’la işbirliği yaptık.

Kendi işletmesini kuranlar var onlara dayanak oluyoruz. örneğin tavuk üretmek istiyorum diyorla hibe tavuk takviyesi sağladık.