İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü: Sınıf karantinaları korkutucu seviyelere ulaşmadı

Sefer

Global Mod
Global Mod
en çok öğrenci ve öğretmenin bulunduğu İstanbul’da yüz yüze eğitimde iki haftalık süreç bitti, üçüncü haftaya başlandı. Bu süreçte İstanbul’da 6 bin 748 okul ve 2 milyon 761 bin öğrenci ve 155 bin öğretmen 6 Eylül’de ders başı yaptı.

İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, okullardaki son durumu TRT Haber’e kıymetlendirdi. Yazıcı’nın açıklamaları şöyleki:

6 bin dayanak işçisiyle okullarımız güçlendirildi”

Okullarımızın ahenk haftası ve genel eğitim öğretimin başlamasıyla kontrolleri yapıldı, enfeksiyondan ve salgından korunma manasında bilgilendirmesi yapıldı. İstanbul’daki tüm okullarda tedbirler epey taraflı uygulanıyor. İstanbul’umuza 6 bin toplum faydasına çalışma çalışanı de bakılırsavlendirilerek okullarımız güçlendirildi. Meslek liselerimizin ürettiği maske ve dezenfaktanlar dağıtıldı.

İstanbul’da karantina sebebiyle büsbütün kapalı okul yok, kısmi olarak karantinaya alınma durumu oldu. Sayı tertipli olarak değişiyor fakat korkutucu seviyelere ulaşmadı.

Bir sınıfta hadise görüldüğünde neler yapılıyor?

Bir öğrencide hadise tespit edildiğinde okulların girişinden itibaren gün ortasında en az 2 sefer ateş ölçümü ve semptom denetimi yapılıyor sınıf öğretmenleri dahil. Teneffüslerde sınıf üzerinde tutulmaya çaba ediliyor. Okulların temizlenmesi ve havalandırılması sistematik olarak yapılıyor.

Ders müddetleri kısaltılır mı?

Süreksiz müddetli, okula has tedbirler alınabiliyor. Gerekli olması halinde bu önlemler en üst düzeyde alınıyor.

Bu süreçte en kuvvetli unsurumuz öğretmenlerimiz. Öğretmenlerimizin aşılanmaya olan hassaslıkları fazlaca manalı. Bu aslına bakarsanız aşılanma oranlarına da yansıyor.