İmalat PMI 6 ayın tepesine çıktı

Yasin

New member
Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin talep ve üretimi olumlu etkilemesiyle Temmuz ayında 54 ile son altı ayın en yüksek düzeyine çıktı.

İmalat bölümünde üretim ve yeni siparişler artarken, işe alımlar ve satın alma faaliyetlerinde de artışlar hızlandı.

IHS Markit tarafınca İstanbul Sanayi Odası (İSO) için derlenen imalat PMI Haziran’da 51,3 bedelini almıştı. Endekste 50’nin üzeri düzeyler büyümeye işaret ediyor.

İmalat endüstrinin yeni siparişlerini izleyen alt endeks, Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin Temmuz’da müşteri talebinde güzelleşmeye yol açmasıyla Haziran ayındaki 50,3 düzeyinden Temmuz ayında 54,5’e yükseldi. bu biçimdece yeni siparişlerdeki artış Ağustos 2020’den beri en yüksek süratte gerçekleşti.

İhracat siparişleri alt endeksi yükseldi

İhracat siparişleri alt endeksi de memleketler arası talebin güçlenmesiyle Haziran ayındaki 52,2’den Temmuz ayında 56,3’e çıktı.

Yeni siparişlerdeki artışa paralel olarak üretim alt endeksi koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılması ve müşteri talebinin güzelleşmesiyle Haziran ayındaki 50,5 düzeyinden 53,8’e yükselerek dokuz ayın en kuvvetli artışını kaydetti.

Girdi fiyatları Türk lirasındaki kıymet kaybı ve ham unsur maliyetlerindeki artış niçiniyle arka arda üçüncü ayda artış kaydederek, yıl başından beri en yüksek seviyeye çıktı.

“Veriler yeni siparişlerin dal genelinde arttığını gösterdi”

PMI sonuçlarını pahalandıran IHS Markit iktisat yöneticisi Andrew Harker, “Son PMI bilgileri, Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesiyle birlikte müşteri talebinde sağlanan güzelleşmenin imalatçı firmaları olumlu etkilediğine ve yeni siparişlerin bölüm genelinde arttığına işaret ediyor. Firmalar süratli bir biçimde toparlanma yeteneğine sahip olduklarını geçtiğimiz yıl göstermişlerdi ve bunun bir benzerini yine gerçekleştirme yolunda görünüyorlar” dedi.

Harker “İstihdam ve satın alma faaliyetlerinin ivme kazanması, firmaların artan iş yüklerini karşılamasına yardımcı oluyor. Öte yandan, koronavirüs hadise sayılarının yeniden yükselişe geçmesi, büyüme planlarının önümüzdeki aylarda bir daha olumsuz etkilenebileceği tarafında telaş yaratıyor” dedi.
 
Üst