Güç Bakanı Fatih Dönmez’den son dakika açıklamaları

CesHef

Global Mod
Global Mod
Güç Bakanı Fatih Dönmez’den son dakika açıklamaları Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 müellifi Mehmet Acet’in sunduğu Başşehir Kulisi programında soruları yanıtlıyor. Dönmez’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

PUTİN’İN “TÜRKİYE GAZ MERKEZİ OLSUN” TEKLİFİ

“Putin’in teklifi son derece değerli. Biz 4-5 yıldır bu maksadımızı gün gün örerek güçlendirip bu güne getirdik. Dünyanın birfazlaca yerinden doğal gaz getirebiliyoruz. Dünyanın cazibe merkezi haline geldik. ABD’den, Körfez ülkelerine hatta hayli az olmakla birlikte Asya-Pasifik’ten olmak üzere 15 farklı ülkeden gaz tedarik ediyoruz. Bu, gaz merkezi olmak için kâfi bir kaynak. Bilhassa LNG kapasitesini artırdıktan daha sonra tahminen komşu ülkelere vereceğiz.

Dağıtım ve ticaret merkezi vakit zaman karıştırılıyor. Altyapımızın tatminkar olduğunu söyleyebilirim. Öbür ülkelerin gazı Türkiye’ye gönderme tarafında istek ve dilekleri var.”

İSTANBUL’DA MİLLETLERARASI TOPLANTI

“Bu yılın sonuna gerçek yol haritamızı netleştireceğiz. Bütün paydaş ülkelerle istişarelerimizi yapıyoruz. Önümüzdeki yılın Şubat ayında İstanbul’da milletlerarası gaz toplantı düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu mevzuyu enine uzunluğuna tartışmış olacağız.

Çözüm odaklı olduktan daha sonra hiç bir sorunun tahlilsiz kalmayacağını düşünüyoruz. Gaz merkezi bazında baktığımızda bilhassa Avrupa’nın güç krizinin tahlilinde kıymetli bir rol alacağını söz edebilirim.

KARADENİZ GAZI

(Evlerimizi ne vakit ısıtmaya başlayacak?)
Projenin üç etabı var. Üretim alanının geliştirilmesi, sondajların tamamlanması, iletim çizgisinin karaya kadar yapılması, daha sonrasında da gazı işleyecek tesisin yapılması. Eş vakitli olarak hepsini gdolayıyoruz. Dokuz tane sondajımız tamamlandı, Sakarya gaz alanında.

2023’ün Mart ayında gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.