Genital bölge paklığı hakkında 5 ipucu

Turgut

New member
Kadınlarda genital bölge temizliğinin incelikleri vardır. İhmal etmek yahut çok derecede temizlemek, hastalık riski yaratabilir. Ancak merak etmeyin, en yakın dostunuz ‘Yüksek Topuklar’ olarak, genital bölge paklığı için ipuçları sunuyoruz.


Vajinal paklığın sağlıklı yolunu seçin!

Tuvalet, cinsel ilişki ya da adet kanaması sırasında tuvalet kağıdıyla sildiğinizde kesinlikle önden geriye hakikat temizleniniz. Bu sayede makattaki mikropların vajinaya yayılmasını engellersiniz. Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı kullanınız; zira koku ya da renk vermek için kullanılan kimyasal hususlar tahriş edici olabilir.

kimi vakit tuvalet kağıdı kullanmak can yakıcı olabilir; bu durumda paklık için bir kap su ile elinizi kullanınız, ondan sonrasında yumuşak bir bezle dokunarak kurulanıp çabucak sonrasında ellerinizi sabunla yıkayınız.

Vajinal duş yapmaktan kaçının!

Bazı bayanlar, çok paklık isteği niçiniyle vajinal duş yapmak isteyebilir. Fakat uzmanlar, bu noktada dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

Vajinal duş çeşitli sıvılarla vajinanın yıkanması demektir. Vajina kendisini gözetici sıvılar salgılar. Vajinal duş bu esirgeyici sıvıların atılmasına ve yararlı bakterilerin (laktobasil) ölmesine yol açar. Sonuçta paklık maksadıyla yapılmış bir duş vajinal enfeksiyonlara yol açar. Vajinal duş için hazırlanmış biroldukca sıvı bile vajinaya ziyanlı kimyasal unsurlar içerir. Pak bir su bile kimyasal tesirle vajen asiditesini değiştirir ve vajinal enfeksiyonlara niye olabilir.

Hijyenik olduğu söylenen sprey, ıslak mendil yahut pudraları da kullanmayınız. Bunların ortasındaki kimyasal unsurlar tahriş ve yanmaya niye olabilir. Hassasiyet durumlarında kokulu tampon ve pedleri kullanmayınız.


Genital bölge paklığında hassas olun!

Kullandığınız sabun ya da şampuan bile genital bölgenizi tahriş ediyorsa göz yaşartmayan bebek şampuanlarını deneyiniz.

Küveti doldurarak değil ayakta duş biçiminde yıkanınız. Banyodan çıkmadan evvel genital bölgenizi yalnızca su ile durulayınız.

Genital bölgedeki kılların paklığı de diğer bir riskli durumdur. Tıraş etmek kıl dönmelerine, tahrişe, kabuklanmalara ve muhtemel kesikler de enfeksiyonlara yol açabilir. Kıl paklığı için genital bölge lazer epilasyon tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı kumaşlar tercih edin!

Banyodan daha sonra giyinmedilk evvel genital bölgeyi kuruladığınıza emin olunuz. Üstünüze fazlaca sıkı oturmayan %100 pamuklu çamaşır kullanınız.

Pantolonlarınızda havalanmaya müsaade verecek kadar bol olmalı ve sentetik, naylonlu kumaşlardan kaçınınız. Bilhassa, vajinal akıntı ve gibisi sıkıntılar yaşıyorsanız, tedavi müddeti boyunca kot pantolon giyinmekten kaçının.

Uyku sırasında iç çamaşırı giymemeniz havalanmayı sağlamak ve nemden kaçınmak için uygun olacaktır. Bol şortlar giyerek de uyuyabilirsiniz. Külotlu çoraplar da genital bölgenin nemli kalmasında sorumludur, birinci fırsatta çıkarılmalıdırlar.


Vajinal sorunlar için takviye alın!

Eğer her zamankinden farklı vajinal akıntı, kaşıntı, kızarıklık üzere sorunlar yaşıyorsanız, jinekoloji hekiminden takviye alın. Genital bölgede bir tahriş ve kaşıntı hissettiğinizde kaşımamaya çalışınız. Tırnaklar bu bölgeye ziyan verebilir ve durum daha da kötüleşir.

Bazı bayanlar bilmeden uyku sırasında kaşınırlar; bu durum fark edildiğinde tırnaklar kısa kesilmeli ve gerekirse gece yatarken ellere eldiven takılarak uykuya geçilmelidir.

Genital bölge paklığı hakkında ipuçlarını öğrendiniz. Aşağıdaki bahis başlıkları da ilginizi çekebilir:

Genital bölge beyazlatma konutta nasıl yapılır?

Genital bölge kokusu nasıl giderilir?

Vajinada kaşıntı için bitkisel tedavi şekilleri
 
Üst