Erdoğan’dan son dakika erken seçim ve yeni operasyon açıklaması

CesHef

Global Mod
Global Mod
Erdoğan’dan son dakika erken seçim ve yeni operasyon açıklaması Muhalefetin ağzından düşürmediği erken seçim konusunda tarih veren Cumhurbaşkanı Erdoğan son kelamını söylerken, Suriye’nin kuzeyinde muhtemel bir operasyon konusunda da son dakika bildirisini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola, Togo ve Nijerya ziyareti dönüşünde, ortalarında Kanal 7 Dış Haberler Müdürü ve Haber 7 Muharriri Taha Dağlı’nın da bulunduğu gazetecilerle uçakta gerçekleştirdiği söyleşide gündeme ait son dakika açıklamalarında bulundu.

ERKEN SEÇİM SORUSUNA ÇOK NET YANIT

• SORU: Seçimlere daha epeyce var, bir yıldan fazla vakit var. Fakat muhalefet partilerinde gerek önderlerin söylemlerinde, gerekse sözcülerin açıklamalarında son devirde bir özgüven artışı hissediliyor. Girdiği bütün seçimleri kazanmış bir önder ve Türkiye’nin en deneyimli siyasetçisi olarak, muhalefetteki bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?
KARŞILIK: Bunlar neredeyse iki yıldır daima erken seçim demiyorlar mı? Çok açık net bir gerçek var ortada; ben “seçimler vaktinde yapılacak diyorum, asla geri adım yok” diyorum. Devlet Beyefendi, tıpkı biçimde, Haziran 2023’ü söylüyor, “seçimler vaktinde yapılacak” diyor. Lakin bunlar hala avara kasnak üzere dönüp dönüp duruyorlar. Yok bu biçimde bir şey, olmayacak bu biçimde bir şey. Seçim vaktinde yapılacak. Türkiye, seçimlerin vaktinde yapılması hadisesini yaşayacak. O tarih de Haziran 2023’tür.

YENİ OPERASYON İLETİSİ

• SORU: Suriye ve Irak’a hudut ötesi operasyonun iki yıl uzatılmasını önnazarann tezkere Meclis Başkanlığına sunuldu. HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, Millet İttifakı ortakları Yeterli Parti ve CHP’ye askeri tezkereler konusunda tavır değiştirme davetinde bulundu. Yani bir ulusal güvenlik sıkıntımızı pazarlık konusu haline getirdiler. Bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz. Bir de geçen günlerde “Artık tahammülümüz kalmadı, gereken adımları atacağız” demiştiniz. Bu da hudut ötesi operasyonun sinyali olarak nitelenmişti. Bu mevzuya ait söylemek istediğini yeni şeyler var mı?
YANIT: Şu anda bizim bölgede önemli manada hassas noktalara operasyonlarımız devam ediyor. Muhakkak taviz vermek yok. Suriye’deki bu süreci devam ettiriyoruz. Şu an prestijiyle da rejim nasıl bir hal alır onu bilemiyorum ancak biz bilhassa İdlib’deki bu yaklaşım üslubuna karşı gereği her neyse onu yapmaya ve bütün ağır silahlarımızla birlikte karşılığını vermeye devam ediyoruz. Bu işi kendi akışına bırakamayız.