Eğitimde birinci hafta skoru: Kapanan okul yok 200 sınıfta orta

Sefer

Global Mod
Global Mod
Özer, “Bir haftayı geride bıraktık. Yaklaşık 850 bin dersliğimiz ve 57 bin 108 okulumuz eğitim öğretim faaliyetinde aktif olarak yer almaktadır. Bugün prestijiyle geçen haftalık eğitim süreci içerisinde Kovid-19 olayı niçiniyle kapatılan, eğitim öğretime orta veren hiç bir okulumuz bulunmamaktadır.” dedi.

O SINIFLARDA EĞİTİM ‘UZAKTAN’

Özer, okul bazında kapanma olmadığını lakin sınıfsal olarak uzaktan eğitime geçilen yerler olduğunu aktardı ve şunları söylemiş oldu: “Sadece sınıflardaki Sıhhat Bakanlığı ile belirlediğimiz kriterler çerçevesinde yüz yüze eğitime orta veren sınıflarımız bulunmaktadır. Yaklaşık 200 civarında sınıfımız, Kovid-19 hadisesi niçiniyle ya da yakın teması niçiniyle eğitim öğretime 14 gün orta verip dijital platformlar üzerinde Ulusal Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu EBA TV ve öteki dijital platformlar üzerinden eğitim öğretime devam etmektedir. ötürüsıyla bu süreçte Sıhhat Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu kriterleri uygulamanın ne kadar başarılı sonuçlar verdiğini de alanda görmüş olduk.”

Mahmut Özer

HADİSEYE NAZARAN TARAMA

Sıhhat Bakanlığı, 1,5 yılı geride bırakan Kovid-19 pandemisinde ikinci büyük saha taramasını okullarda uygulayacak. Geçen yıl toplumun bağışıklığını antikor taraması ile ölçen Sıhhat Bakanlığı, bu sefer milyonlarca öğrenci, öğretmen ve velinin karşılaştığı okullarda salgının yayılma profilini çıkaracak. Örneklem metodu ile öğrencilere uygulanacak PCR testlerinin sonuçları önlemler ve aşı uygulamasına ışık tutacak. Vilayet il ve ilçe ilçe aşılama ve hadise tabloları dikkate alınarak pilot okullar belirlenecek. Taramaya dahil edilecek okullarda belirli sayıdaki öğrenciye PCR testi yapılacak. Saha taramasında seçilecek örnekleme nazaran köy okulları da dahil olabilecek. PCR taramasında velilerin onayı temel olacak. Okullardaki Kovid-19 taramasını işinin ehli filyasyon grupları gerçekleştirecek. Okulların PCR sonuçları, evvel okula yakın mahallenin durumu daha sonra ilçenin durumu ve ilin durumu ile gözden geçirilecek. Bakanlık, virüsün yaygınlığını ölçüp, kıymetlendirecek.

DÜŞÜK PUANLA NAKİL SAVINA SORUŞTURMA

Ulusal Eğitim Bakanlığı İstanbul’da bir öğrencinin puanıyla yerleştiği okuldan mevzuata ters biçimde öteki bir okula naklinin gerçekleştiği tezleriyle ilgili inceleme ve soruşturma başlattı. Teze göre, Kadıköy Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği, Kadıköy Anadolu Lisesi’nin taban puanı 455 olduğu biçimde okula 405 puanlı bir öğrencinin kaydedildiğini tespit etti. 405 puan almasına karşın okula kaydı yapılan öğrencinin sıhhat sorunu münasebet gösterildi. Toplumsal medyada da gündem olan ‘iddia’ hakkında MEB soruşturma başlattı.