Eğitim Bir Sen’den meslek imtihanları açıklaması

Sefer

Global Mod
Global Mod
Eğitim-Bir-Sen’in açıklaması şöyleki:

Öğretmenlik meslek basamakları siyasi polemik konusuna dönüştürülmemeli, sürecin sorun üreten etapları Meclis’te bir daha ele alınmalıdır

Millî Eğitim Bakanlığı’nın, öğretmenlik mesleğini meslek mesleği hâline dönüştürmek gayesiyle öğretmenlerin kendilerini geliştirmelerini daima kılmak, öğretmen yeterliliklerini sağlamak, mesleksel bilgi ve maharetlerini artırmak hedefiyle uygulamaya koyduğu öğretmenlik meslek basamakları uygulaması, Anayasa Mahkemesi’nin 2008 yılındaki kısmî iptal sonucu daha sonrası akamete uğradığı üzere, eşitsizlik ve mağduriyet üreten bir sonuç ortaya koymuştu. Birtakım öğretmenlerimiz imtihana, birtakım öğretmenlerimiz ise idari tasarrufa ve mahkeme kararlarına dayalı olarak uzman ve başöğretmenlik hakkını ve birlikteinde getirdiği ek mali hakları alırken, kimi öğretmenlerimiz ise gerekli öbür kaideleri taşımalarına karşın imtihan yapıl(a)maması yahut aleyhte mahkeme kararları niçiniyle bu unvanları ve hakları elde edemediler.

Bu niçinledir ki, yetkili sendika olarak toplu mukavele hakkını kazandığımız tarihten bu yana yapılan bütün toplu mukavele görüşmelerinde ve kurum idari konseyi başta olmak üzere bütün toplumsal diyalog platformlarında “öğretmenlik meslek basamakları uygulamasının bir daha hayata geçirilmesi; 8 yıllık hizmet mühletini tamamlayan öğretmenlerimizin uzman öğretmen, 12 yıllık hizmet müddetini tamamlayan öğretmenlerimizin ise başöğretmen unvanını alması” tarafındaki talebimizi ısrarla savunup müzakere etmiştik.

Nihayetinde Şubat 2022 tarihinde kabul edilen 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla öğretmenlik meslek basamakları bir daha eğitim sistemimize dâhil edildi. 2008 yılındaki Anayasa Mahkemesi sonucu ve akabinde 2013 yılındaki Danıştay İdari Dava Daireleri Konseyi sonucunın doğurduğu olumsuz ve adaletsiz sonuçları telafi edebilecek mahiyette, bütün öğretmenlerin erişimine açık bir meslek basamakları uygulamasının bir daha hayat bulması yerinde bir adımdır. Ama kanunda yer alan imtihan, mesleksel çalışmaların içeriği ve eğitim programlarının niteliği üzere süreçler ne yazık ki subjektif ve adil olmayan sonuçlar üretme ihtimalini barındırmaktadır.

“Uzman ve Başöğretmenlik hizmet yılına bağlı olsun” talebi Eğitim-Bir-Sen’in, “kamuda meslek meslek uygulaması imtihanla olmaktadır. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda da o denli olacaktır” yaklaşımı Bakanlığın, meslek kanunu ve meslek basamaklarını hayata geçirme iradesi ise TBMM’nindir. Yazılı imtihan kuralı üzere problemli görülen alanlar TBMM tarafınca bir daha ele alınmalıdır.

Kanunun eksik ve yanlışlı tarafları elbette tenkit konusu edilmeli, düzeltmeye muhtaç kısımları üzerinde bir daha bir siyaset belirlemeye gayret gösterilmelidir. Fakat, meslek kanunuyla getirilen mevcut meslek basamaklarının 614 bin öğretmene uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik yolunu açtığı, dahası 2004 yılındaki yasal düzenlemeyle getirilen haklardan epeyce daha fazla ek mali haklar getirdiği de unutulmamalıdır. Kanuna, kanunun getirdiği uygulamaya ve imtihana karşı çıkmak ne kadar doğalsa; süreci manipüle ederek siyasi çekişme gereci hâline getirmek, umut tacirliği yaparak 614 bin öğretmenin elde edeceği bir hakkı kullanılmaz hâle getirmek, belirsizlik ve kuşku tohumları ekerek öğretmenlerin moral ve motivasyonunu bozmak da o kadar arka niyetli bir siyasettir.

Haklı itirazları ve beklentileri kendi çürük siyasetlerinin gereci yapanlar söylemlerinde önemli, âlâ niyetli ve dengeli olsaydı, meslek kanununu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarında meslek basamakları imtihanını da iptal davası konusu ederlerdi. Siyasilere ve sorumlulara davetimiz, meslek basamakları uygulaması ve getireceği özlük haklarının sorumsuz, ciddiyetsiz ve tutarsız siyasete, kısır çekişmelere kurban edilmemesidir.

Bugün imtihana girmeme ve sendikalara reaksiyon gösterme daveti yapanların, 2008 yılındaki Anayasa Mahkemesi sonucu daha sonrası oluşan mağduriyetlerin, eşitsizliklerin ve adaletsizliklerin giderilmesi konusunda somut bir adım atmamaları, efor göstermemeleri, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na kadar telaffuz seviyesinde dahi olsa cümle kurmamaları, siyasi tercihlerinden dolayı öğretmenlere hakaret etmeleri, gerçekte sorumsuzluklarının ve güvenilmezliklerinin bir göstergesidir.

Vaatlerin ve kulağa beğenilen gelen süslü kelam ve telaffuzların akabinde emek ve işçi düşmanı gerçek yüzleri görünen, lokal idarelerde bakılırsave geldikleri yerde kontratlı çalışanların iş akdini feshedenlerin, işçilerin ekmeğiyle uğraşanların karşısında duranlar olarak, doğruları söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Geleceği kaosa sürüklenmek istenen eğitim çalışanlarının hukukunu korumak için var gücümüzle uğraş ettik, etmeyi de sürdürüyoruz.

Eğitim-Bir-Sen olarak, sağlıklı ve mantıklı bir tartışma tabanında meslek kanununun geliştirilmesi ve tüm beklentileri karşılayacak bir çerçeveye kavuşturulması için efor sarf etmeye devam edeceğiz.