Duvardaki su lekelerinin çıkarılması: adım adım talimatlar

Sefer

Global Mod
Global Mod

Banyo, mutfak veya bodrum katındaki duvardaki su lekelerinin çeşitli nedenleri olabilir. Lekeler inatçı olduğundan sadece üzerini boyamak yeterli değildir.

Duvardaki su lekesi sarı ve çirkin. Su lekelerini kalıcı olarak çıkarmak istiyorsanız ilk adım, tetikleyiciyi bulmaktır.

Banyo veya mutfaktaki su lekeleri: Sebebi önemlidir

Su lekesini çıkarmadan önce sebebini araştırın. Duvar kağıdındaki su lekeleri her zaman duvarın gerçekten kuruması için onarılması gereken hasarlı bir alanı gösterir.

Sadece lekenin üzerini boyamayın, biraz araştırma yapın. Tavanda leke bulursanız bunun nedeni genellikle üst kattaki su hasarıdır. Su, arızalı tesisattan sızabilir veya sızdıran bir çatıdan odaya girebilir. Duvarda su lekeleri sıcaklık farklılıkları olduğunda ve duvarda yoğuşma oluştuğunda da ortaya çıkar.

Duvardaki su lekelerini çıkarın

Öncelikle sebebini bulmanız ve lekeyi kurutmanız gerekir. İki yöntemin etkili olduğu kanıtlanmıştır: ısıtma ve havalandırma. Lekenin kuruması için yaz aylarında iyice havalandırın. Kışın ısıtma en iyi seçenektir. Duvarlarda su hasarı olan geniş alanlar için özel bina kurutucuları tavsiye edilir.

Bu adım adım talimatlarla su lekelerini kalıcı olarak giderebilirsiniz:

1. Açıklandığı gibi duvarın kurumasını bekleyin
  2. Boya kalıntılarını bir spatula ile çıkarın
  3. Etkilenen bölgeye izolasyon spreyi uygulayın (30 cm uzaktan püskürtün)
  4. Yarım saat sonra işlemi tekrarlayın
  5. Duvardaki düzensizlikleri dolgu ile giderin
  6. Dolgu maddesinin iyice kurumasını bekleyin
  7. Su lekelerinin üzerini boyayın
Çirkin geçişlerin görünmemesi için tüm duvarı yeniden boyayın. Kapı ve pencere çerçevelerini maskeleme bandıyla bantlayın ve yüksek kapatıcılığa sahip, çevre dostu bir duvar boyası kullanın.

Ahşaptaki su lekelerini ev ilaçları ile çıkarın

Ahşap özellikle suya karşı hassastır. Duvarlar ve tavanlar ahşapla kaplanmışsa nem ahşabın önemli ölçüde şişmesine neden olabilir. Hiçbir şey yapmazsanız küf oluşma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Ahşap üzerindeki hafif su lekeleri yüzeysel hasarı gösterir. Sirke veya diş macunu hafif su lekelerini çıkarmak için uygun ev ilaçlarıdır. Koyu su lekeleri daha derin hasarı gösterir. Ahşabı zımparalayın ve yeniden kapatın.