Dünyanın dört yanından SBÜ’ye geldiler: Beyaz önlüklerini giydiler

Sefer

Global Mod
Global Mod
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Memleketler arası Tıp Fakültesi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı birinci sınıf öğrencilerinin “Önlük Giyme Töreni”, 16 Aralık 2022 Cuma günü Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde yapıldı. 40’a yakın ülkeden 110 öğrencinin beyaz önlük giyme heyecanı yaşadığı merasime, Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat ELEVLİ, Prof. Dr. Yunus KARAKOÇ, üniversiteye bağlı fakülte dekanları, akademik işçi, öğrenciler ve dünyanın dört tarafınca gelen veliler katıldı.ŞEHİTLER UNUTULMADI

Program, üniversite öğrencilerinden Elbara Hariri’nin, bir vefa borcu olarak başta Çanakkale’de şehit olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane öğrencileri, Sıhhat Şehitleri ve 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlere ithafen okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Fakülte Dekan Vekili Halime Tuba CANBAZ, konuklara fakülte hakkında bilgi vererek önlük giyen öğrencilere Tıp eğitimi ile ilgili tavsiyelerde bulundu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat ELEVLİ de konuşmasında Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’nin, ulusal ve memleketler arası alanda bir epeyce birinciliği olduğunu söylemiş oldu.

40 ÜLKEDEN SBÜ’YE GELDİLER

Programda, İran’dan Mısır’a, Pakistan’dan Azerbaycan’a kadar tabip olmak için Türkiye’ye gelen öğrenciler yeteneklerini sergiledi. Şiir, piyano ve konser performansı sergileyen öğrencilerin coşkusuna öğretmenler ve aileleri de ortak oldu.

Abdullah Yusuf, Hadis Aghayari, Osman Tuna, Şerif Salah, Moe Myint Ba Maung yaptıkları konuşmalarda, Türkiye’de eğitim almaktan duydukları memnuniyeti lisana getirdi.

Bir kardeşlik rüzgarının estiği programda, Rauf Haciyev, Mobina Labani, Taha Salih Huseyni, Nigar Omarova ülkelerinin kıymetli şairlerinin kaleme aldığı şiirleri kendi lisanlarında seslendirdi.

Programda davetlilere müzik ziyafeti çeken Ekin Gökay, Harun Davet Altan, Emin Alperen Taş, Abdullah Yusuf Ünal, Rambod Khosravian, Görkem Başaran, Hasan Enes Beluk, Beyza Parıltı Işık ise müziğin üniversal olduğunu bir sefer daha gösterdi.ÖNLÜKLERİ ÖĞRETMENLERİ GİYDİRDİ

Tören, Fakülte Anabilim Kolları Liderleri, konuk dekan ve dekan yardımcıları ve öğretim üyelerince öğrencilere önlüklerinin giydirilmesi ile bitmiş oldu. Merasim sonunda tüm öğretim üyeleri ve öğrenciler sahnede toplu fotoğraf çektirerek bu anı ölümsüzleştirdi.

TÜRKİYE’DE BİRİNCİ VE TEK

Sultan II. Abdülhamid Han tarafınca 1903 yılında yaptırılan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane binasında eğitim veren Türkiye’nin birinci ve tek sıhhat bahisli devlet üniversitesi olan Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’nde, Türk öğrencilerin yanı sıra yabancı öğrenciler de eğitim alıyor. 40’a yakın ülkeden öğrencinin tıp eğitimi aldığı Hamidiye Memleketler arası Tıp Fakültesi’nde; birinci sınıfta yüzde 100, öbür sınıflarda ise değişen oranlarda İngilizce eğitim veriliyor. Eğitim alan konuk öğrencilerle, hem dünyaya şifa dağıtacak doktorlar yetiştiriliyor tıpkı vakitte ülkemizin milletlerarası münasebetlerine katkı sağlanması hedefleniyor.
 
Üst