Doğa Yürüyüşüne Başlamak İsteyenlere 5 Temel Öneri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod


Sağlıklı bir hayat için egzersiz yapmak kaçınılmaz, ancak birçoğumuz için spor salonuna üyelik yaptırmak ve koşu bandında saatlerce koşmak çekici gelen bir aktivite değil. Eğer siz de böyle düşünenlerdenseniz biraz temiz hava almanızı ve doğanın güzelliklerini keşfetmenizi sağlayacak doğa yürüyüşü tam size göre!


Açık havada yürüyüş yapmak hem eğlenceli hem de stres atan bir aktivitedir ancak yürüyüşe başlamadan önce iyi hazırlanmanız gerekir. İşte doğa yürüyüşüne yeni başlayanlar için, eğlenirken güvende olmalarını sağlayacak bazı önemli ipuçları:

Sınırlarınızı BilinYürüyüş, beklediğinizden daha zor olabilir. Spor salonunda geçirdiğiniz zaman sizi dik ya da toprak bir yolda yürümeye hazırlayamaya yetmeyebilir. Eğer yürüyüşe yeni başlıyorsanız fiziksel durumunuz ne olursa olsun acemi parkurlarını tercih etmelisiniz. Başlangıçta çok zor bir parkurla başlayarak yaralanma riskini göze almaktansa çok kolay bir rotayı tercih ederek yürüyüş temposuna kolayca alışabilirsiniz. Örneğin Antik Likya Yolu’nu tercih ederek hem zor olmayan hem de muhteşem manzaralarla dolu bir yolda yürüyüş yapma keyfine erişebilirsiniz.

Tek Başınıza ÇıkmayınYanınıza birinizi alarak yürüyüşe çıkmanın birçok artısı var: Birbirinize motivasyon vermeniz, daha fazla eğlenmeniz ve en önemlisi DAHA GÜVENDE OLMANIZ. Bir grup ile ya da bir arkadaşınız ile yürüyüş yaparak biriniz yaralandığında yardım almanız ve ilk yardım gerçekleştirmeniz daha kolay olur. Yeni başlayan birinin en fazla dikkat etmesi gereken noktalardan biri budur.

10 Temel Eşyayı Yanınıza Almayı UnutmayınVar olan tüm yürüyüş rehberleri yanınıza almanız gereken 10 temel eşyadan bahseder. Birkaç saatlik bir yürüyüş de olsa gece kamp yapacak da olsanız bu 10 eşyayı yanınızdan ayırmamanız gerekir:

  • Navigasyon için: Harita ya da pusula
  • Susuzluğu gidermek için: Su ya da su kaynaklarını kullanabilmeniz için filtre
  • Beslenmek için: Yiyecek ve ekstra yiyecek
  • Hava şartlarına uyum sağlamak için: Yağmurluk ve yalıtımlı kıyafetler
  • Ateş başlatabilmek için: Kibrit ya da çakmak
  • İlk yardım için: İlk yardım kiti
  • Aydınlatma için: Işık kaynağı ve yedek pil
  • Güneşten korunmak için: Güneş kremi ve güneş gözlüğü
  • Barınmak için: Acil durum brandası ve yer örtüsü
  • Diğer her şey için: Bıçak veya çakı
Hava Durumunu Kontrol EdinKötü hava koşulları en iyi ihtimalle keyfinizi kaçıracak, en kötü ihtimalle tehlikeli olacaktır. Yağmur ve kar parkurları kayganlaştırır ve bazı yerlerde ilerlemeyi zorlaştırır, eğer yüksek bir yerdeyseniz yıldırım tehlikeli olabilir ve çok sıcak ile çok soğuk havalar tehlikeli olabilir.

Çıkmadan Önce Birilerine Haber VerinYürüyüşe çıkmadan önce ne kadar hazırlıklı olursanız olun işler ters gidebilir. Birkaç yanlış karar sonrası kendilerini çok zor duruma düşüren yürüyüşçülerin hikayelerini duymuşsunuzdur. Telefonlar bazen iletişim kurmanız için yeterli olabilir ancak onların da çekmediği durumları düşünerek belirli bir zamana kadar dönmediğiniz taktirde yetkilileri aramalarını için çıkmadan önce bir arkadaşınıza haber vermeniz gerekir.

ALINTIDIR
 
Üst