Diyanetten 4-6 yaş Kur’an kurslarının ‘zorunlu eğitimden sayılması’ planlamasıyla ilgili açıklama

Sefer

Global Mod
Global Mod
Diyanet İşleri Başkanlığı, 4-6 yaş kümesi Kur’an kurslarının okul öncesi mecburî eğitimden sayılmasına yönelik toplantılar planlanmasıyla ilgili birtakım medya kuruluşlarında yer alan argümanlara ait açıklama yaptı.

Açıklamada, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 4-6 yaş Kur’an kurslarının zarurî eğitimden sayılması konusunda toplantılar planlamasının, kimi medya kuruluşlarında farklı yansıtıldığı açıklandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nun Eğitim Hizmetlerine Yönelik Planlanan Faaliyetler’in 3. hususunda, “4-6 yaş kümesi Kur’an kurslarının okul öncesi zarurî eğitimden sayılmasına yönelik MEB ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirilecektir.” sözünün yer aldığı hatırlatıldı.

Bu tabirlerin, “Milli Eğitim Bakanlığının 5 yaş için uyguladığı okul öncesi mecburî eğitimin yerine 4-6 yaş Kur’an kurslarının getirilmesi” biçiminde yorumlanmasının hakikat olmadığı tabir edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu unsurda 4-6 yaş kümesi Kur’an kurslarını yeğleyen ailelerin ve kurslara devam eden öğrencilerin mağdur olmaması için bu devirlerinin zarurî eğitim çerçevesinde değerlendirilmesinin müzakere edilmesi planlanmaktadır. Burada amaçlanan, Kur’an kurslarının zarurî hale getirilmesi değil, Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş Kur’an kurslarını yeğleyen velilerin çocuklarının da zarurî olarak düşünülen okul öncesi eğitimi almış kabul edilmeleridir.”