Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İBB Lideri’ne reaksiyon: Basiretsizlik

CesHef

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İBB Lideri’ne reaksiyon: Basiretsizlik Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV yayınında gündeme ait gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

İSTANBUL’DA YAŞANAN KAR ESARETİ

Kar yağışını engellemek elimizde değil fakat karın sebep olduğu bilhassa ulaşım düşüncelerine karşı gerekli önlemleri almak elimizde. İdareyi elinde tutanlar kimlerse buna karşı bütün önlemleri almak zorunda. Lakin maalesef bilhassa İstanbul’da yakışmayacak imgeler oldu. İstanbul’da belediye başkanlığı yapmış bir beşerim. Neresinde ne var, badireler nelerdir, nasıl giderilir bilen birisiyim. Tuzlanmayan yollarda araçlar kilometrelerce kuyruklar oluşturulursa herbiçimde bunun sorumlusu yahut sorumluları vardır. Vatandaşlarımız saatlerce mahsur kaldı.

“ÇALIŞMALAR YAPILMADI, BU BASİRETSİZLİKTİR”

İstanbul’da gereken yol tuzlama ve yol açma çalışmalarının yapılmamasından kaynaklandığını ilçe belediyelerinden de dinledik. Bunu yapmayan da aşikâr. Bu tam manasıyla basiretsizliktir. Kar yağdıktan daha sonra önlem alamazsınız. Kış mevsimine girerken bütün önlemleri almalısınız.

“GECE 03’E KADAR TAKİP ETTİM”

(İstanbul’daki olumsuz hava koşulları)
03.00’e kadar takip ettim, arkadaşlarımla irtibat halinde oldum kara yollarındaki çalışmaları koordine ederek izledim.

İMAMOĞLU’NUN “ENGELLENİYORUZ” TEZİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığından yahut Plan Bütçe Başkanlığında talepte bulunuyor ve bu talebin bütün incelemeleri yapıldıktan daha sonra gereken karar alınır. Bunların da ödenme süreçleri aşikardır. Kentlerine hizmet etmek için çabası olmayanlar “engelleniyoruz” diyor. Burada tüm milletime bu biçimde bir şey olmadığını somut sayılarla anlatmak istiyorum.

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere muhalefet belediyelerine gelen bütçeden ayrılan hisseler 2019’dan bu yana aşağı üst iki kat artırılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında 13 milyar 848 milyon lira merkezi yönetimden hisse alırken bu sayı 2021’de 25 milyar 376 milyon liraya çıkmıştır. Düşmüş mü, artmış mı?

Bütçe dağılımı adil bir biçimde yapılıyor. Belediyeyi borç batağına sokmuşlardır, projeleri yok.

İRAN’IN TÜRKİYE’YE DOĞAL GAZ AKIŞINI KESMESİ

Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi değiliz. İran’a borcumuz katiyen kelam konusu değil. Tezler palavradır. Cumhurbaşkanı İbrahim Bey’le yaptığım toplantıda de kendilerine söylemiş oldum, onlar bir arızadan ötürü bu işi 10 gün 15 gün erteleme durumumuz olacak dediler. Biz kendilerine daha evvelde bu işin hazirana kadar ertelemek suretiyle gaz akışı devam ederse, biz de bu sert geçen kışı daha rahat kaidelerde geçiririz dedik. Şu anda İran’da da kış koşulları hayli sert. Onlar da bundan dolayı bir zahmetleri olduğunu bana tabir etti. En makûs kaidelerde 10 gün esneme yaparsak bu süreci atlatırız dedi Sayın Cumhurbaşkanı.

Bu ortada Güç Bakanlığımızdan, BOTAŞ’tan bir grubumuz orada. Görüşmelerini yapıyorlar. O denli zannediyorum ki inanılmaz bir durum olmadan 10 gün, bilemediniz 15 gün ortasında yeniden doğal gaz açışı devam edecek.

SEDEF KABAŞ’IN TUTUKLANMASI

Buradaki hakaret her şeydilk evvel şahsımla ilgili değil, temsil ettiğim makama yöneliktir. Devletin, devleti yöneten cumhurbaşkanının ve cumhurbaşkanlığı makamının gaye alınması burada kelam konusu. Bulunduğum makam müdafaayı gerektiriyor. Bunu TCK’nın 299. hususu Cumhurbaşkanına hakaret hatasını düzenliyor.

Bizim bunlara prim vermemiz kelam konusu olamaz. Hukuk neyi gerektiriyorsa, kararı ne olursa olsun, burada gereği yapılacaktır. Bunun tabir özgürlüğüyle alakası yoktur. Siyasette tenkit olur olağan olarak ancak bu pak bir lisanla olmalıdır. CHP’nin cumhurbaşkanına hakaret unsurunun kaldırılması teklifi de tam bir garabettir.

Bu makamlarının onurunu, saygınlığını bu aziz milletle koruyacağız. Öte yandan, şimdi bütün ülkelerde devlet liderlerine, cumhurbaşkanlarına hakaret etmek kabahattir.

Bu milletin bir evladı olarak, yüzde 52 oyla seçilmiş bir cumhurbaşkanıyım. Temelinde bunların hakaret ettikleri, Tayyip Erdoğan nezdinde milletin ta kendisidir. Ahır benzetmesi de tümüyle bu aziz millete hakarettir, edepsizliktir. Bu cürüm cezası kalmayacaktır. Herbiçimde CHP’nin genel merkezine ahır yakıştırması yapanlara CHP idaresi yeterli bir lisanla bakmaz. Biz onlar üzere hakarete başvurmuyoruz, her vatandaşın natürel hakkı olan adalete başvuruyoruz.

Bu konunu da takipçisi olacağız. Öbür taraftan, bu yapılan bir manada nefret siyasetidir. Bu hakareti yapan şahsın maksadının provokatörlük olduğu da fazlaca açık. Bunu hastaneye girerken kelepçesiz ellerini arttan birleştirerek zıt kelepçe vurulduğu algısı oluşturmaya çalışırken de gördük.

MERAL AKŞENER’İN ÖCALAN AÇIKLAMASINA REAKSİYON

Öcalan’ın Demirtaş’ın oradan vermiş olduğu iletilerden rahatsız olduğu ortada bir gerçek. Terör örgütü PKK elebaşını bırakacak tek bir iktidar olur, o da HDP’nin ortasında olduğu zillet ittifakı iktidara gelirse bu biçimde bir şey olabilir.

Biz bunlara asla müsaade vermeyeceğiz. Zillet ittifakındaki ortağı HDP’ye vermiş olduğu kelamlar aklına gelecek ki terörist başının salınacağını sanıyor. Bu hanımefendinin bu biçimde bir iftirada bulunması siyaset değil, palavradan medet ummaktır. Hanımefendi sözlerimizi işine geldiği üzere anlıyor, zira işine HDP’ye verdiği kelamlar geliyor.

“TEKLİF TAM BİR GARABET”

CHP’nin, ‘Cumhurbaşkanına hakaret hususunun kaldırılması’ teklifi tam bir garabet.