Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başörtüsü için anayasa teklifi açıklaması: Adalet bakanımız çalışmayı Kabine’de sunacak

Sefer

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Merasimi’ne katıldı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başlıkları:

Son 60 yılın en yüksek düzeylerine ulaşan enflasyon sayıları herkesi zorluyor, batırıyor.

Avrupa’daki güç krizi niçiniyle bu kışı nasıl geçireceği telaşında. Prag tepesinde başkanlardan daima bunu duydum. Bizim bu biçimde bir problemimiz yok dedim.

Rusya-Ukrayna içindeki gelişmeleri aklı selim biçimde değerlendirmiyorlar. Bu sancılı süreci yönetmekte zorlanıyorlar. Siyasi istikrarsızlık ekonomik sıkıntılar büyük darbeyi fakir ülkeleri vuruyor.

Önümüzdeki periyotta dünyada esaslı siyasi değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır.

Üzerimize salınan terör örgütlerinin bizi emellerimizden koparmasına müsaade etmedik. Kendi göbeğimizi kendimiz kestik. 20 yıllık planlarla ülkemizin varlıklı potansiyelini ortaya çıkardık.

Türkiye Yüzyılı sözümüz çabucak her alanda beden bulacak, kısa müddette gerçeğe dönüşecektir.

Her kente üniversite açtığımızda birileri bizimle dalga geçti. Sıkıntı ufuk. Ufkunuz var ise bunu başarırsınız, yoksa yolda kalırsınız.

KARADENİZ GAZI

Karadeniz’den doğalgazı da çıkardığımız anda bunun tadına doyum olmaz. Evvelce sondaj gemimiz yoktu. Bunlara ulaştık, burada işimiz bittiğinde, milletlerarası sulardaki öbür ülkelere gidip sondaj yapabilecek güce sahibiz.

İKNA ODALARINI UNUTMADIK

Kılık kıyafet yasaklarından ideolojik baskılara kadar bir hayli alanda sorun vardı, bunları yaşadık. Üniversite girişlerine kurulan ikna odaları, sahniçin ağzı kapatılarak indiren genç kızların imgeleri bu kareler utanç sahneleri olarak hafızlara kazınmıştır. Artık bu biçimde bir kederimiz yok. Asıl özgürlük budur beyefendiler. Artık özgürlük artık hürriyet.

Öğrencilerin harç meselesini ortadan kaldırdık. Ne diyordu bir tanesi ben bir senede bu sorunu kaldırırım. Ya ömrünüz palavra. Sabah palavra akşam palavra.

BAŞÖRTÜSÜNE ANAYASAL DÜZENLEME

Bugün inşallah kabine toplantısında anayasa değişikliği teklifimizle başörtüsü meselesini anayasa garanti altına alma teklifimizi getireceğiz. Yasal düzenlemeye gereksinim yokken, çıktı bunu yapalım diyor. senin yanında hiç hukukçu yok mu? Şayet samimiysen, dürüstsen anayasa değişikliğini yapalım, bu mevzuyu masadan kaldıralım.