Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel’den son dakika açıklamaları

CesHef

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel’den son dakika açıklamaları Erdoğan ve Merkel görüşmesinden çarpıcı kareler

Son dakika haberi: Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 16 yıllık iktidarın akabinde veda ziyareti kapsamında dün Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şansölye Merkel’i, Huber Köşkü’nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarabya’da bulunan Huber Köşkü’nde, saat 12.00’da Almanya Şansölyesi Merkel ile bir ortaya geldi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

İkili bağlantılarımızda vakit zaman zahmetli devirler yaşasak da bunları aşmayı ve işbirliğimizi fazlaca daha ileriye taşımayı başardık. Sayın Merkel ile ikili diyaloğumuz bölgesel mevzuların tahlile kavuşturulmasında da rol oynadı.

26 Eylül’de Almanya’da gerçekleştirilen seçim sonuçlarının Alman halkı için iyi olmasını diliyorum. Sayın Merkel ile yürüttüğümüz başarılı çalışmaların birebir biçimde devam etmesini temenni ediyorum. Her vakit tahlil odaklı bir başkan oldu.

Türkiye olarak tam üyelik yolunda önümüze çıkan onca zorluğa karşın Merkel’in çalışmalarını her vakit hatırlayacağız. Türkiye-AB münasebetlerinin ilerlemesine ait görüşlerimizi teyit ettik. Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye’deki gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Almanya’daki Türk toplumu münasebetlerimizin en kıymetli toplumsal yanını temsil ediyor. Bu yıl işgücü mutabakatının 60. yıldönümüdür. Türk toplumunun emeklerini bu vesileyle bir sefer daha takdir ediyoruz. Irkçılık, ayrımcılık ne yazık ki Avrupa’daki Türk toplumunun en önemli sorunu olmaya devam ediyor. Aktif önlemler alınması büyük kıymet taşıyor.

Sayın Şansölye’nin bundan daha sonra da Türk-Alman dostluğuna katkı sağlayacağına eminim.

Merkel’in açıklamalarından satır başları:

Bu karşılama için epey teşekkür ediyorum. Huber Köşkü epeyce özel bir bina, bir Alman işadamına ilişkin ve son senelerda nitekim Türkiye ile epey yeterli bağlantılar için çabaladık. Bu düzgün bağları sürdürmek için karşımızda epeyce fazla vazife var. Almanya’da yaşamakta olan 4 milyona yakın Türkiye kökenli insan var.

Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarına da değindik, insan hakları hususlarına da değindik. Almanya’da ırkçı, yabancı düşmanı olayları takip ettiğimizi ve bunlara her vakit karşı çıktık. Yasadışı göç konusu fazlaca kıymetli bir husus. Suriyeli mülteci ve göçmenler konusunda Türkiye fazlaca değerli çalışmalara imza attı. Afganistan’a insani yardım konusunda da görüştük. BM ile birlikte Afganistan’da felaketler yaşanmaması için çalışmalıyız. Suriye’deki durum konusunda ağır bir bilgi alışverişinde bulunduk. İdlib’deki durum da hala gergin. Libya konusunu ele aldık. Berlin Konferası’ndan başlatılan devamı Fransa’da olacak. Kalıcı bir tahlile ulaşılmasını dilek ediyoruz. Libya’dan yabancı güçlerin çekilmesi gerektiğini söz ettim. Ülkelerimizdeki duruma baktığımızda Türkiye’de orman yangınları oldu, Almanya’da sel felaketleri yaşandı. Bu olaylar iklimin ne kadar değerli olduğunu ortaya koydu. G-20 konferansı gerçekleşecek.

Çok kapsamlı bir görüşmemiz oldu. Yunanistan ile Türkiye içindeki bağlantıları de ele aldık. Hala burada aşılması gereken birtakım problemler var fakat bunların yalnızca görüşülerek başarılacağını düşünüyorum. İşbirliği için görüş ayrılıklarına karşın diyaloğumuzu sürdürdüğümüz için hayli teşekkür etmek istiyorum.

SORU-CEVAP

– Ortak yoldan bahsettiniz, son 16 yıldan bahsettiniz. İnsan hakları ve tutuklu Alman vatandaşları konusuna değinmek istiyorum. Bu mevzuda ilerleme olup olmadığı konusunda bir fikriniz var mı?

Angela Merkel:
Siz de kimi hadiseleri biliyorsunuz, tabi ki muvaffakiyetler da oldu ancak yeni hadiseler eklendi. Boşuna görüşmediğimizi düşünüyorum, farklı bakış açıları var. Terör suçlamasıyla ilgili, görüşmeler genelde başarılıydı diyebilirim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şunu hiç bir vakit bir kenara koyamayız. Her ülkede yargı bağımsızdır. Türkiye’de de yargı bağımsızdır, yargının vereceği karara müdahale etmem mümkün değil.

– Mülteci mutabakatı konusunda ne konuştunuz ve hangi konularda mutabakata vardınız?

Angela Merkel:
Almanya bir himayeci olarak burada çalışıyordu. İnsan kaçakçılığını engellemek istiyoruz. AB’nin Türkiye’yi bu mevzuda desteklemesi bir gereklilik. Çok olumlu projeler gerçekleştirildi. AB’nin mülteci komiseri Türkiye’ye gelmişti ve parlamentoda yeni bir dilim kararlaştırıldı. Suriyeli mülteciler konusunda Yunanistan’a yasadışı yollarla gidenler konusunda bir tahlile kavuşamadık. Süreç tam çabucak hemen işlemiyor. Almanya ve Türkiye bunu tek başına çözemeyecek, 21 üyesiyle bir arada AB’nin bunu ele alması gerekecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye bu işin adeta misafirhanesi durumunda. 5 milyon Suriye’den var, Irak’tan var, Afganistan’dan 300 bin var. Bizim ötelememiz, Yunanistan’ın yaptığı üzere mümkün değil. Biz bunlara tıpkı biçimde mesken sahipliği yapmaya devam ediyoruz. Göçleri bugüne kadar uyguladığımız üzere motamot kabulleniyoruz. Bir taraftan briket konutlar yaparak onları ağırlamayı da ayrıyeten bir misyon telakki ettik. 60 bin meskeni tamamladık, gayemiz. 100 binin üzerine çıkarmak.

Detaylar geliyor…

.