CHP’li Sevigen: Kılıçdaroğlu ve takımı CHP’nin tüm kırmızı çizgilerini ortadan kaldırdı!

CesHef

Global Mod
Global Mod
CHP’li Sevigen: Kılıçdaroğlu ve takımı CHP’nin tüm kırmızı çizgilerini ortadan kaldırdı! Sabah muharriri Tabu Kalçık, “Eski devlet bakanı Mehmet Sevigen: CHP yangın periyodunda kırmızı çizgisini yok etti” başlıklı yazısında Eski devlet bakanı CHP’li Mehmet Sevigen ile yaptığı röportajı köşesine taşıdı.

Tabu Kalçık’ın bugünkü köşe yazısı şu biçimde:

“Eski devlet bakanı CHP’li Mehmet Sevigen, geçtiğimiz haftalarda yaşanan yangınlarda muhalefetin tansiyon siyaseti izlediğini söyleyerek eleştirdi:

“Ülke yangın yerine dönmüş ancak CHP hâlâ ayrıştırıcı bir lisan kullanıyor. Muhalefet yanlış yaptı. Bu süreçte arbede etmeyi bırakması gerekiyordu. CHP’nin geleneğinde olağanüstü durumlarda iktidarla arbede edilmez. Kılıçdaroğlu ve grubu CHP’nin tüm kırmızı çizgilerini ortadan kaldırdı

Eski devlet bakanı CHP’li Mehmet Sevigen GÜNAYDIN’a hayli özel açıklamalarda bulundu. Libya konusunda hükümetin izlediği siyasete dayanak verdiği için kendisini CHP’den ihraç etmek istediklerini ancak bunun Ankara’dan döndüğünü söyleyen Sevigen, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını düşündüğünü de belirtti…

CHP’NİN İKTİDARA GELMESİ GÜÇ

■ Yangın bölgesine gittiniz. İzlenimleriniz nelerdir?

Çok büyük bir dayanışma gördüm. Halkımız itfaiyelerle, orman çalışanlarıyla el ele verip yaraları sarıyor. İşte biz bu biçimde hoş bir ülkeyiz. Siyasette yangın felaketinden bile tansiyon yaratmak isteyenlere inat herkes el ele verip bu felaketin izlerini silmeye çalışıyor. Muhalefet bu süreçte ne yazık ki tansiyon siyaseti izledi. Ülke yangın yerine dönmüş fakat hâlâ ayrıştırıcı bir lisan kullanıyor. Muhalefet yanlış yaptı. Bari bu süreçte arbede etmeyi bırakması gerekiyordu. CHP’nin geleneğinde olağanüstü durumlarda iktidarla hengame edilmez. İsmet İnönü muhalefetteyken, başbakan yurt dışına çıktığında tenkit yapmazdı, Türkiye’yi yurt haricinde temsil ediyor diye. Bakın artık muhalefet önderlerine; Cumhurbaşkanı ne vakit yurt dışı seyahatine gitse en ağır tenkitler yöneltiliyor. aslına bakarsanız Kılıçdaroğlu ve grubu, CHP’nin tüm kırmızı çizgilerini ortadan kaldırdı. Eleştirebilirsin fakat yurt haricinde ülkemizi temsil ederken değil. Artık bu biçimde dedim diye bir daha parti ortasında tenkit yağmuruna tutulacağım. Lakin hakkını da teslim etmek gerekiyor. Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan ile farklı siyasi görüşe sahip olsam da ülkeye katkısını göz gerisi edemeyiz. Erdoğan’ı vilayet başkanlığı periyodundan beri tanıyorum. O vilayet lideriyken ben de DSP’nin vilayet lideriydim.

■ Geçtiğimiz günlerde Zülfü Livaneli, Deniz Baykal’a eleştirilerde bulundu. Siz bunu nasıl yorumluyorsunuz?
Zülfü Beyefendi ayıp etti Deniz Baykal’a! Bizim konutta yapılan görüşmeyi bile farklı anlatıyor. Baykal o periyot epeyce hakikat bir karar verdi. Erdoğan aslına bakarsan AK Parti’nin önderiydi, genel lideriydi. Halka karşın siyasi yasağı devam ettirilemezdi. Biz maddeyi değiştirdik diye Livaneli bize düşman oldu. Yasakları savunanlar kendini demokrat diye lanse ediyor. bu biçimde bir çelişki olabilir mi? Livaneli’yi CHP’ye alan Baykal’dır. Livaneli’yi vekil yaptık ancak bizden ayrıldı daha sonra da bize karşı genel lider adayı oldu. Siyasette vefa hayli kıymetlidir. Kılıçdaroğlu’nu partiye sokan bizim o dönemki idare takımımız. Deniz Beyefendi, Kılıçdaroğlu’nu parti meclis üyeliği, milletvekilliği, küme lider vekilliği, büyükşehir belediye başkanlık adayı gösterdi. İş Bankası idare heyeti üyeliği verdi. Pekala o ne yaptı? Birinci fırsatta Baykal’ın yakın etrafında siyaset yapan arkadaşlarımızı uzaklaştırdı. Kaç kez görüşme talep ettik, bizimle görüşmedi bile. Evvelden bana “İstanbul sizden sorulur” diyordu. Bizimle birlikte siyaset yapan kadroyu uzaklaştırmak için her şeyi yaptılar. Seçimlerde ben ve benim üzere gönülden çalışma yapanlardan, partili arkadaşlardan yararlanmak yerine yeni dostları ile hareket etmeyi uygun gördü. Davutoğlu, Babacan, Karamollaoğlu, Akşener ile yürüyor. Kılıçdaroğlu eleştirdiği siyasetçilerle iş tutuyor. Yani özetlemek gerekirsesı Erdoğan düşmanlığı üzerinden parti kuranlarla işbirliği yapıyor. bu biçimde devam ederse CHP’nin iktidara gelmesi hayli güç. Siyasette her vakit yüzde 20 ihanet kotası koyacaksın, üzülmemek için. Ben de bunları o kotaya koyup Allah’a havale ettim. Şunu biliyorum ki siyasette bir alan solcuları vardır, bir de salon solcuları… Kılıçdaroğlu ve Livaneli de bana nazaran salon solcularıdır.

O MUVAFFAKİYET İTTİFAKLA SAĞLANDI

■ CHP’ye başarısız diyorsunuz ama İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerini kazandı. Bunu nasıl yorumluyorsunuz peki?

İttifakla alındı. Tek başına alınmadı. HDP, YETERLİ Parti şayet olmazsa kazanılamazdı. İstanbul’da kaybettikleri ilçe belediyelerini de görmek lazım. Bu muvaffakiyet yalnızca CHP’nin değil, HDP’nin, ÂLÂ Parti’nin ve DP’nin başarısıdır. ‘CHP kapatılmalı vakıf olmalı’ diyen, Atatürk’e Atatürk diyemeyen birini hem İstanbul vilayet lideri yapıyorsun, tıpkı vakitte başarılıymış üzere gösteriyorsun. Ben idarede olsam Kaftancıoğlu’nun da, Bekaroğlu’nun da, İslamoğlu’nun da CHP’nin kapısından girmesine müsaade etmezdim.

GÖRECEKSİNİZ KEMAL BEYEFENDİ CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMAYACAK

■ Sizce Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı için aday olacak mı?

Keşke olsa fakat Kılıçdaroğlu aday olmayacak. bakılırsaceksiniz. Vakit kazanmaya çalışıyor adaylık sinyali vererek. Tek kaygım Ekmeleddin İhsanoğlu üzere bir ismi aday göstermesi. bir daha gidip ‘tıpış tıpış’ oy vereceksiniz demez umarım. Belediye liderleri da aday olmayacaktır. Ama bir daha söylüyorum Erdoğan düşmanlığı üzerinden prim yapanları aday gösterirse yanlış yapar. Parti de karşı çıkar bu biçimde bir şey olursa. Kılıçdaroğlu partide kopmalar olabileceğini görüyor, bu yüzden de erken seçim istiyor. İnce’ye, Sarıgül’e gitmeyi düşünen vekilleri partide tutmak için erken seçim daveti yapıyor. Erken seçim olursa İnce de, Sarıgül de seçime giremez, vekillere, onlara giderseniz ortada kalırsınız diye bildiri veriyor. Yazık ya, koca CHP ne hale geldi bu idareyle. Umarım Kılıçdaroğlu bir daha sol gösterip sağ vurmaz. Bunda bizim de sorumluluğumuz var fakat…

■ Niye kendinizi sorumlu hissediyorsunuz?
Kılıçdaroğlu, DSP’den aday adayı olmuştu ama Rahşan Ecevit veto etmişti. DSP’den CHP’ye geçtikten daha sonra bizim idare onu partiye aldı. Onun partide bu mevkiye gelmesinde bizim de hissemiz var. Artık birlikte yol yürüdüğü insanlara sırtını döndü. Beşerler yaptığı iyiliklerden daha sonra doğacak kötülüklerden de sorumludur. Bu yüzden CHP’nin geldiği bu noktada benim de, arkadaşlarımın da sorumluluğu vardır. Partinin hiç bir devrinde eski genel liderlere bu kadar hakaret edilmedi. CHP’nin kırmızı çizgileri var. Laiklik, halkçılık kadar değerli bir prensibidir eski genel başkanları korumak. Lakin bakın artık partide önüne gelen Atatürk’e, Baykal’a laf söylüyor. Bizim dönemimiz de hiç duydunuz mu eski genel başkanlara laf söyleyeni. Kılıçdaroğlu yönetimi CHP’ye gönül vermiş olanların umutlarını, hayallerini yıktı. Gönülden partilileri CHP’den uzaklaştırdı, bunların yerine Atatürk’e hakaret edenler, ‘CHP kapatılsın vakıf olsun’ diyenler partiyi yönetiyor. Cihangir İslamoğlu’nun, Mehmet Bekaroğlu’nun Atatürk’e söylemiş olduği sözler ortada… Bunları görür görmez canım acıyor. Kemal Bey bıçağı sapladı, bari bıçağı çevirip ciğerimize saplamasaydı.

BEN SİYASETİN KABADAYISIYIM, ONLAR GİDER BEN KALIRIM

■ Sizin de CHP’den ihracınız istenmişti…

Libya konusunda hükümetin izlediği siyasete dayanak verdiğim için beni CHP’den ihraç etmek istediler. Kıbrıs çıkarmasında Kaddafi bize dayanak vermişti. Başbakan Ecevit de o dönem Libya ile muahede yapmıştı. Bu mutabakat CHP arşivlerinde duruyor. Buna karşın hâlâ Libya ile yapılan mutabakata karşı çıkılıyor. Ben de bunu hatırlattım. ‘Sen misin bunu söyleyen?’ diyerek Kaftancıoğlu benim ihracımı istedi. Lakin bu talep Ankara’dan döndü. CHP’den beni göndermeye kimsenin gücü yetmez. Ben siyasetin kabadayısıyım, onlar sarfiyat ben kalırım.

GİT ADAY OL’ DER AMA SÖZÜNÜN ARKASINDA DURMAZ

■ Mehmet Kocadon’la yaptığım röportajda Kılıçdaroğlu’nun ona Bodrum belediye başkan adaylığı için yemin ettiğini ancak sözünde durmadığını söylemişti…

Kemal Beyefendi herkesi dinler fakat kendi bildiğini okur. Ben o yüzden şaşırmadım. ‘Git aday ol’ der lakin sözünün arkasında durmaz. bu biçimde yapa yapa oldukça insanı kaybetti. Muharrem İnce, Mustafa Sarıgül üzere CHP’lileri bile partiden kopardı. Ne geçti eline? Ben bu manzarayı görür görmez oldukca üzülüyorum. Türkiye’nin sözünde duran, yanlış yapmayan muhalefete ihtiyacı var.

BAYKAL, ‘İYİ Kİ LİVANELİ’YE CEVAP VERMEDİM’ DEDİ

■ Deniz Baykal, Livaneli’nin eleştirileri için size ne söylemiş oldu?

“Çok üzüldüm, iyi ki duygusallığa kapılıp Zülfü’ye cevap vermedim” dedi. Deniz Bey’e fazlaca büyük haksızlık yapıldı. Alevi vatandaşlarımızın, Kürt vatandaşlarımızın dertleriyle bu kadar yakından ilgilenen birine ‘Alevi, Kürt düşmanı’ denmez. Hangi mezhep, etnik kökenden olursan ol; mühim olan insan olmaktır. Baykal’a bu kadar eleştiri yöneltenler Kılıçdaroğlu’na tek kelime etmiyor. Kemal Bey, Alevi kimliğini söylemekten çekiniyor. İnsan mezhebinden utanır mı?

PARTİ İÇİNDE ATATÜRK’E SALDIRILIYOR, YÖNETİMDEN SES YOK

■ ‘CHP kırmızı çizgileri yok etti’ dediniz, açar mısınız?

Parti ortasında Atatürk’e saldırılıyor, yönetimden ses yok. Demokrasiye, örgüte saygısızca laf ediliyor, Genel Başkan’dan bir daha ses yok. Eski genel başkanları yerden yere vuruyorlar, bir daha çıt yok. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hükmî kimliğine hakaret ediliyor, parti arasından çıkıp yanıt bile veremiyorlar. CHP’nin yapısına o kadar karşıt şeyler yaşanıyor ki. Yazık, CHP’yi getirdikleri duruma bak.

SİYASETİ ASLA ZENGİNLEŞME ARACI OLARAK GÖRMEDİM

■ Mehmet Beyefendi sizinle ilgili siyaseti zenginleşme aracı olarak gördüğünüze dair savlar var…

Ben ekonomik olarak varlıklı bir aileden geliyorum. Mal varlığım ortada. Siyasete girmedilk evvel daha epeyce imkanım vardı. Siyaseti asla zenginleşme aracı olarak görmedim. Kul hakkı yemekten hep oldukca korktum. Bakanlık yapmış biriyim. Her şeyim ortada, aslına bakarsan bir yanlışım olsa şimdiye kadar fazlacatan ortaya çıkardı. Allah insanı kul hakkı yemekten korusun.

KAYNAK: SABAH / GÜNAYDIN