BBP Genel Lideri Destici’den Afganistan açıklaması

CesHef

Global Mod
Global Mod
BBP Genel Lideri Destici’den Afganistan açıklaması BBP Genel Lideri Mustafa Destici, partisinin İstanbul Vilayet Teşkilatının Genişletilmiş Vilayet Divan Toplantısına katıldı. Toplantı öncesi Beyoğlu Öğretmen Konutu’nda basın mensupları ile bir ortaya gelen Destici, ülke ve dünya gündemini kıymetlendirdi.

“Terörün partisi olmaz”
30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayarak konuşmasına başlayan Büyük Birlik Partisi Genel Lideri Mustafa Destici, “Ağustos ayındaki en büyük zaferlerden bir tanesi de 30 Ağustos zaferi. Buradan bir kez daha 30 Ağustos Zafer Bayramımızı, bütün milletimizin bayramını tebrik ediyorum. Birtakım siyasetçiler ya da siyasi partiler bilerek terör örgütünün temsilciliğini sözcülüğünü yapıyorlar. Türkiye’de hem PKK’nın hem DHKP-C’nin mecliste partileri var. Bunların azılı terör örgütü olduğunu hepimiz biliyoruz. Hukuk bunun gereğini yapacak. Terörün partisi olmaz ancak başka taraftan birtakım siyasi partilerimiz sadece iktidarı ele geçirme korkusuyla terör örgütleriyle ilgiler kurarlarsa, beraberlikler meydana getirirlerse onlar vatana, millete, gazilerimize, şehitlerimize ihanet etmiş olurlar. Sultan Alparslan’a da Selahaddin Eyyübi’ye de Mustafa Kemal Paşa’ya da ihanet etmiş olurlar” diye konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti fiili müdahale de dahil olmak üzere her türlü önlemini almalı ve gereğini yapmalıdır”
Genel lider Destici, Afganistan’ın durumuna ait “Afganistan’la bizim ilgimiz yalnızca Cumhuriyet’in kurulduğu ya da çabucak onun öncesinde Osmanlı Devleti ile başlamaz. O coğrafya ile münasebetimiz İslam’la müşerref olmamızla başlar. Bölge büsbütün İslamiyet’e girmiş. Biz orayı hem soydaşlarımız tıpkı vakitte dindaşlarımızın yani kardeşlerimizin ülkesi olarak görüyoruz. Pakistan’ı hangi gözle görüyorsak Afganistan’ı da birebir gözle görüyoruz. Afganistan’ı kim yönetirse yönetsin bizim Afganistan milletiyle münasebetimizi kesmemiz diye bir şey kelam konusu olamaz. Burası Türk İslam dünyasının kalbidir. O yüzden herkes buradan yardım istiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti fiili müdahale de dahil olmak üzere her türlü önlemini almalı ve gereğini yapmalıdır. Başta bunları engellemek için Afganistan’ı yöneten Taliban dahi olsa, elbette bununla da diplomatik münasebetleri kesmemelidir ve Taliban için değil, Afgan halkı için oraya her türlü dayanağı vermelidir. Kabil havaalanı işletilmesi de dahil olmak üzere” tabirlerini kullandı.

“İslam anlayışımıza göre bunların yaptığı birçok şey İslami değil”
Konuşmasının devamında Taliban’ın ortaya koyduğu imajları ve uygulamaları onaylamadığını söyleyen Destici, “Bir sefer Müslüman bayana hakaret ediyorlar, kelamda İslami kümeler lakin bizim inancımıza, İslam anlayışımıza nazaran bunların yaptığı birden fazla şey İslami değil. ötürüsıyla bunu onaylamıyoruz, karşısındayız. Bilhassa bayanlara karşı yapılan muameleyi kökten reddediyoruz. Bayan da erkek üzere bir insandır ve bütün hakları aziz Rabbim tarafınca verilmiştir. Allah tarafınca verilen hakları da hiç bir kulun almasını kabul etmiyoruz, reddediyoruz” biçiminde konuştu.

“Afganistan huzura kavuştuktan daha sonra da kendi ülkelerine dönmeleri gerekir”
Gelen mültecilerin Türk soylu olanlarını önceleyeceklerini söyleyen Destici, “Bir de gelen mülteciler var. Kaçak yollarla gelen göçmenler var. Burada da bir daha açıkça söylüyorum Türk soylu olanları olağan olarak önceleyeceğiz. Bunları biz ülkemizde belirli noktalardan; Doğu’da, Güneydoğu’da oralarda belirli merkezler oluşturarak, kamplar oluşturarak tampon bölgelerde tutacağız. İçerilere gönderilmemesi gerekir ve Afganistan huzuruna kavuştuktan daha sonra da kendi ülkelerine dönmeleri gerekir” dedi.

“Aşınızı olun”
Devletin pandemi konusunda aldığı kararları desteklediğini belirten Destici, “Bu sene yüz yüze eğitim konusunda hem hükümet hem Ulusal Eğitim Bakanlığımız kararlılar, biz de bu sonucu destekliyoruz. Aşı zıtlığının önüne geçerek buradan siyasi rant elde etme peşinde olan siyasetçilerimiz ortaya çıkmaya başladı. Ya kardeşim akıl var, mantık var, bilim var. Artık bu üzere konularda bizim ahkam kesmemiz hiç birimizin ya da bilgisi olmayan vatandaşların hakikat olmaz. Bilim ne diyorsa, bilim insanları ne diyorsa, tıp ne diyorsa, tıp insanları ne diyorsa ona uymamız lazım. Devletimiz de buna bakılırsa kararlar alıyor. Haftada iki defa PCR testi zaruriliği getirilmiş. Artık bana diyorlar ki genel liderim buna karşı bir açıklama yap. Hayır, tam zıddını yapıyorum. Diyorum ki bir, aşınızı olun. İki, olmuyorsanız bu biçimde PCR testinizi vereceksiniz” dedi.

“Barajın hiç olmaması lazım”
Seçim kanununda birtakım değişiklikler yapılacağını vurgulayan Destici, “Önümüzdeki seçime büyük ihtimalle yeni bir seçim kanunuyla gidilecek. Yani Ekim ayında meclis açıldığında seçim kanununda birtakım değişiklikler yapılacak. Bununla ilgili Cumhur İttifakı olarak partiler ortası görüşmeler sürüyor. Bizim heyetimiz de iki sefer görüştü.

Burada, barajın düşmesi noktasında bir mutabakat var lakin yalnızca barajın düşmesi tek başına ya da yüzde 5’e düşmesi sorunu çözer mi? Çözmez. Barajın hiç olmaması lazım. Bir defa bunu söz ediyorum. Olursa da azamî yüzde 1 düzeyinde olması lazım. Vatandaşa tasarruf et diyeceksin, ekonomik davran diyeceksin ancak öbür taraftan 5 partiye her yıl 500 trilyon, seçim olduğunda da 1,5 kat trilyon verirsen vatandaş buna prestij etmez. Biz ne dedik, bu partide dedik ki gelin bunu esnafa verelim dedik pandemi periyodunda. hiç birisi ağzını açmadı. Onu ver, bunu ver, şunu ver diye her gün televizyonda konuşan muhalefet partileri de şu yiğitliği yapamadılar. Biz, derler ya insanın lafına bakılmaz işine bakılır. Sen konuşuyorsun da, sen ne yapıyorsun? O muhalefet partilerinin birisi ‘biz bu yardımı almıyoruz, zorda kalan esnafımıza veriyoruz’ deseydi, bu biçimde samimiyeti görülürdü lakin samimi değiller. Bir kuruşunu vermediler. Onun için kaldırılsın diyoruz madem tasarruf, kaldırılsın ” dedi.

Toplantı daha sonrası Kızılay Meydanı’na geçen Mustafa Destici, vatandaşlara aşure ikramında bulundu.

KAYNAK: İHA