Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ne 6 derslikli ‘hastane sınıfı’

Sefer

Global Mod
Global Mod
İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü ‘Öğretmenim Elimi Tut’ projesi kapsamında, Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde 6 derslikli hastane sınıfı düzenlenen merasimle açıldı.

Törene, Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, Başakşehir İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Ahmet Coşkun, Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Koordinatör Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, proje koordinatörü Melek Okur, hastane sınıfının bağışçısı ISS Türkiye Tesis İdaresi Genel Müdürü Dağhan Yalçın ve sıhhat çalışanları katıldı. Merasimde, Yalçın’a plaket takdim edildi. Akabinde, protokol üyeleri hastane sınıfının açılışını yaptı ve öğrencilerle bir ortaya geldi.

İstanbul’da 3 tane özel vakıf hastanesi, 3 üniversite hastanesi ve 8 kamu hastanesinde bin 109 yatakta, geçen yıl bin 348 çocuk eğitimini tamamladı.

DHA

‘EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM’

Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Koordinatör Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Eğitim şayet olmazsa olmaz. Ülkemizde epeyce uzun yıllardır en büyük önceliğimiz eğitim. Ülkemizdeki tahminen de en büyük çocuk hastanemizden bahsediyoruz. Çocuklarımız bilhassa hematoloji, onkoloji ya da metabolizma hastalıkları üzere ünitelerde yatan kardeşlerimiz uzun mühlet hastanede kalıyorlar. Bu uzun müddette ister istemez eğitim hayatından geri kalmaları manasına geliyor. Bunun olmaması ismine hayli hoş bir beraberlik yapıldı” dedi.

DHA

OKUL ÖNCESİNDEN LİSE SON SINIFA KADAR

Prof. Dr. Yiyit, “Hastanelerde sıhhat açısından kasveti olan çocuklarımızın hem tedavileri bir yandan yürürken eğitimleri de devam etsin diye hastane sınıflarına imza atıldı. Burada Ulusal Eğitim Bakanlığımızın nazaranvlendirdiği öğretmen arkadaşlarımız nazaranv alıyor. Hangi klinikte hangi kardeşimizin yattığını biliyorlar kendileri de her gün tertipli eğitim planlarını yapıyorlar. Asıl amaç eğitim hayatlarından geri kalmamalarının yanında, motamot okulda günlük eğitimine devam eden öğrencimiz hangi etaptaysa şimdi onunla denk tutabilmek. Okul evvelce lise son sınıfa kadar geniş yelpazede” sözlerini kullandı.

BAZI EĞİTİMLER ODALARDA ÖZEL OLUYOR

Prof. Dr. Yiyit, “Çoğunlukla bu iş küçük sınıflarda yürüyor. Bir de hasta başında da devam eden süreci var. Kimi çocuklarımız öbür arkadaşlarıyla bir ortaya gelemediği için onların eğitimi odada oluyor. Öğretmenlerimiz mümkün olduğunca birebir eğitim taraftarı ve buna dikkat ediyorlar. Sınıflar azamî 8 genelde 4 üzere küçük kümeler halinde kendi katında konuşlanıyor. Hastanemizde 6 büyük sınıf kapasitemiz var. Gelecekte epey sayıda öğrencimiz olursa büyük sınıflarımızda da bu süreç yönetilebilecek durumda. Özel hastane konseptinde yapılmış bu kent hastanelerimizde güya birebir, özel öğretmenmişçesine öğretmenlerimiz inanılmaz ilgili ve şefkatli. Çocuklarımıza biz sıhhat manasında gözümüz üzere bakıyoruz onlar da eğitici manasında kendi çocuklarıymış üzere bağrına basıyor. Ortaya hayli kaliteli ve hoş bir müddetç çıkıyor. Onlar bizim geleceğimiz. Geleceğimize yapılan her türlü yatırım değerli ve anlamlı” diye konuştu.

‘HASTANEDE OLMAMA KARŞIN DERSLERİMDEN GERİ KALMIYORUM’

Çocuk Metabolizma Hastalıkları ve Beslenme Bölümü’nde tedavi goren 12 yaşındaki 7’nci sınıf öğrencisi Ecrin Kılıç, “Hastanede olmama karşın derslerimden geri kalmıyorum. Buraya gelip eğitim vermeleri, istekli olmaları bence hoş bir şey. Sabah uyanıyorum, hekimler daha sonra öğretmenler… daha sonrası da olağan geçiyor. Kendimi değerli hissediyorum. Yaşıtlarımla neredeyse birebir gidiyoruz zira ben derslerimi her vakit önemsiyordum, çalışıyordum” dedi.

‘ÖĞRETMEN HER YERDE ÖĞRETMEN’

Öğretmen Esra Hışır Terziler de, “Derslerimiz yeni başlıyor. Şimdilik uygunuz, bundan daha sonra da uygun olacağımıza eminim. Burada her düzeyde öğrencinin dersine giriyoruz. Okuldan geri kalmalarını istemediğimiz için hususların devamlılığını sağlamaya çalışıyoruz. Öğretmen her yerde öğretmen. Okulda da öğretmen burada da öğretmen. Bizim için öğrencilerin başarısı önemli” diye konuştu.