Bakan Soylu deklare etti: Suriyelilere bayram müsaadesi olacak mı?

CesHef

Global Mod
Global Mod
Bakan Soylu deklare etti: Suriyelilere bayram müsaadesi olacak mı? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

TERÖRLE GAYRET OPERASYONLARI

Türkiye terörle uğraşta hayli kıymetli adımlar attı. Evvelki devirlerle kıyas kabul etmeyecek kadar değerli adımlar attı. Bugün yurt ortasında terörist sayısı, terör örgütünün imkan ve kabiliyeti gitgide daralıyorsa bunun en kıymetli niçini 21. asrın başından itibaren sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye’nin deneyimlerinden güzel istifa ederek terörle çaba konseptini ve anlayışını yeni bir mimariyle buluşturmasıdır.

“TERÖRİSTLER ARTIK MAĞARADA”

Terörist sayısı 150’ye düştü diye operasyonlar bitmiyor. Teröristlerin sızma kabiliyetini engellemeye çalışıyoruz. Terör örgütü kırsalda aktifliğini kaybetti. Artık mağaradadır ve çıkmaktan korkuyorlar.

BURSA VE İSTANBUL’DAKİ TERÖR SALDIRILARI

Terör örgütünün talimatı şudur: Kırsalda bu atakları gerçekleştirme kabiliyetini kaybettiniz. Ses getirecek hareketler yapın. Bilhassa metropolde tedirginlik oluşturarak bize bir alan açtırmaya çalışın.

elbet terör örgütü bu biçimde düşünecek. Onlar o denli düşünürken biz de karşı operasyonlarımızı gerçekleştiriyoruz.

FAİLLER TESPİT EDİLDİ

İstanbul’daki ses bombası boru tipli bir bomba. Bursa’daki daha çok el üretimi ve uzaktan kumandalı bir patlayıcı. Kimi hücreler var. Kimilerini çökertiyoruz, kimilerinin da daima takibindeyiz. Bursa ve İstanbul’daki olayın faillerini tespit ettik. İstanbul’dakini çabucak tespit ettik. Biri MLKP başkası DKP-BÖG üyesi.

İstanbul’dakiyle 2019’da Adana’daki emsal olaylar.

Dönem devir bu tip çıkışlar yapmaya çalışırlar. Biz hiç operasyon yapmadan, örgütün operasyonel ataklarını beklemiş olsaydık kaygı ederdim. Şu anda emniyetten jandarmaya yurt ortasında bütün istihbaratımız önemli biçimde alanda ve mümkün olduğu tüm hareketlerin engellenmesi için de işin başındadır.

SIĞINMACILARIN DÖNÜŞÜ NASIL OLACAK?

Etrafımızdaki coğrafyanın karşı karşıya kaldığı bu sıkıntı durumdan Türkiye’nin etkilenmesini de kendilerine ilişkin bir fırsat olarak niteleyerek bunu bir siyaset materyali haline getiriyorlar. 3 milyon 768 bin Suriyeli var Türkiye’de. Sınır güvenlik tedbirlerinin tamamını almaya çalışıyoruz.

Önlem almasaydık kaçak göçmen sayısı 10 milyonu geçerdi. Yurt ortasındaki tüm kaçak göçmenleri yakalıyoruz.

Yaklaşık 500 bin kişi istekli olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz inançlı bölgelere geçti.

SURİYELİLERE BAYRAM MÜSAADESİ YOK

Bizim orada iç içe olduğumuz bölgeler var. Ticaret yapılan bölgeler var. Ticari akışkanlık devam ediyor. Lakin sayın Devlet Bahçeli’nin de söz ettiği, “Milletimiz madem bayramda oraya gidiyorlar, demek ki orası inançlı kalsınlar” diyorlardı. Yaklaşık 2-3 bayramdır pandemi sebebiyle biz bu girişleri kıymetli ölçüde durdurmuştuk aslına bakarsanız.

İlk bayramlarda açmamızın niçini şuydu: Oraları gitsinler görsünler. Çünkü inançlı bölgelerin durumunu bilmiyorlardı. Gittiler ve yüzde 60’ı kaldı. daha sonraki bayramlarda gittiler ve geri döndüler. Bayramda gidenlerin sayısı da epeyce az.

Geçen hafta itibariyle hudut geçişini yöneten valilere de bayram müsaadesi verilmeyecek dedik. Bayram müsaadesi verilmiyor.

Türkiye bir göç istilasıyla karşı karşıya kalamaz. Ancak biz Avrupa ve Amerika’ya baksak bizi göç istilasıyla karşı karşıya bırakacaklar. Bize Ukrayna’dan 95 bin insan geldi. Gelmelerinin niçini ülkelerindeki savaş. Savaş bitecek ve geri dönecekler. Suriyeliler de oradaki karışıklık bitecek ve geri dönecekler.

Geçen seçimde Suriyelilerin yüzde 30, 35’i oy kullandı. Suriye asıllı 31 Mart itibariyle 200 bin 950 kişi vatandaş oldu. Bunlardan 87 bini çocuktur.

İBB’DE GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Türkiye bir hukuk devletidir. Kimse ‘biz oy aldık, iktidara geldik’ diyemez. Bizi iktidara getirirken bu millet Anayasa çerçevesinde ve bize tahsis edilen bütçe çerçevesinde iktidara geldik.

“Ben bir yanlış yaptım, bunu devlet denetlemezsin.” Nasıl denetlemeyeceğim? Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır.

Bugün doğu ve güneydoğuda huzur var ise, belediyeleri terörden temizlememiz bunun en kıymetli kesimlerinden bir adedidir.

(İBB’deki soruşturma) Terör örgütüyle irtibatlı şahısların olduğu tespit edildi. Terör irtibatlarıyla ilgili biz sorumluyuz.

MÜZİK YASAĞI KALKACAK MI?

Şimdi pandeminin sonu üzere görünüyor. Sıhhat Bakanımız, Kültür ve Turizm Bakanımız, İçişleri Bakanlığımız ve Etraf Bakanlığımız bir çalışma yapıyoruz. kararınu kamuoyuyla paylaşacağız. Teknik grubumuz çalışıyor. Bize bir teklif getirecekler. Ona bakılırsa değerlendireceğiz.

“BİLDİRİ BÜYÜKELÇİ’YE GİTTİ” İDDİASI

Ben dedikodu yapmıyorum. Ben devletin lisanıyla konuşuyorum. Altılı masadaki görüşmeden daha sonra hatta 6+2. Zira o masanın altında öbür bir yapı daha var. 6+2 masadaki görüşmeden daha sonra bu ülkenin ana muhalefet partisi genel liderinin talimatıyla partisindeki bir eski büyükelçi Avrupa Birliği üyeleri ortasındaki bir büyükelçiye redaksiyon ve kıymetlendirme amaçlı olarak göndermiştir.