Bakan Özer duyurdu: Uzman ve başöğretmenlik imtihanı takvimi belirli oldu

Sefer

Global Mod
Global Mod
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul’da katıldığı Tarih, Kültür ve Medeniyet Şuuru Semineri’nin açılış konuşmasında Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği’nin Resmî Gazete’de yayımlanmasına ait süreci kıymetlendirdi.

Bir toplumun öğretmeni kadar kuvvetli olduğunu belirten Bakan Özer, bu niçinle öğretmenleri daima desteklediklerini söylemiş oldu. Özer, şunları kaydetti:

“bu vakitte en çok dayanak vereceğimiz siz bedelli öğretmenlerimizsiniz. Bunun için yola evvel Öğretmenlik Meslek Kanunu ile başladık. 60 yıldan beri bu ülkede tüm Ulusal Eğitim Şûraları’nda eğitim paydaşları tarafınca daima öğretmenlere mahsus bir kanun olması hasreti lisana getirilmişti. Allah’a şükür bu hasreti 14 Şubat 2022 tarihi prestijiyle tamamlamış bulunuyoruz. 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’yla eğitim tarihimizde birinci kere öğretmenlere mahsus bir kanun gerçekleşti. Bu kanunla birinci sefer öğretmenlik daima gelişmenin olduğu, durağanlığın olmadığı, daima öğretmenin de öğrendiği bir eğitim eko sistemini kurgulama ile ilgili en önemli adım atılmış oldu. Bu, eğitim tarihimizin geleceğiyle ilgili hayli kıymetli bir adımdır.”

Bugün hoş bir haber daha geldiğini belirten Özer, “Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun uygulanması ile ilgili adaylık ve meslek sistemi ile ilgili yönetmelik çalışmamızı tüm paydaşlarımızın görüşlerine açmış ve gelen görüşlere bakılırsa son halini vererek yayımlanmak üzere göndermiştik. Bugün prestijiyle bu yönetmeliğimiz de yayımlanmış oldu. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun uygulanmasıyla ilgili artık mevzuat açısından hiç bir eksikliğimiz kalmadı.”

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun ve yönetmeliğin öğretmenlere iyi uğurlu olmasını dileyen Özer, şöyleki dedi: “Yarın yönetmelikteki bahsi geçen uzman ve Başöğretmenlik ile ilgili eğitim programını ve imtihan takvimini tüm kamuoyu ile paylaşacağız. 2022 yılı bitmeden süreci nihayetlendireceğiz ve inşallah eğitim sistemimizde devasa sayıda uzman ve başöğretmenlerimizin olduğu, daima şahsi gelişmenin mesleksel gelişmenin tartışıldığı, güzel uygulamaların konuşulduğu bir eğitim ekosistemi oluşturulmasıyla ilgili fazlaca kıymetli bir müddetç başlamış olacak.”