Aldi balkon enerji santrali: Tüketici danışma merkezi indirimciye dava açtı

Sefer

Global Mod
Global ModBirçok tüketici, indirimcinin gıda dışı ürünlerine ilgi duyuyor. Ancak bir cihazın memnuniyetsizliğe neden olması muhtemeldir.


Saksonya Tüketici Merkezi, balkon güneş enerjisi sistemlerine yönelik yanıltıcı reklam olduğuna inandıkları için Aldi’ye dava açıyor. Pazartesi günkü tüketici savunucularına göre, söz konusu fotovoltaik sistemin ulaşılabilir çıktısı açıkça abartılıyor, bu da tüketicileri “yanıltıyor” ve yürürlükteki yasaları ihlal ediyor. Uyarının ardından tüketici avukatları bu kabul edilemez reklamın durdurulması için dava açtı.


Neyle ilgili?


Balkonlar için güneş enerjisi sistemi Aldi’nin online mağazasında satışa sunuldu. Tüketici danışma merkezine göre, “en yüksek çıkış gücü maksimum 600 W” olan “600 W ‘Tak ve Çalıştır’ balkon elektrik santrali SP 175/350 Wp” balkon elektrik santralinin reklamı yapıldı. Aslında bu, dahil edilen invertörün yalnızca maksimum çıkışıdır. İki güneş modülü yalnızca maksimum 350 Wp (watt tepe) çıkışa ulaşır.


Bunu yaparken Aldi, balkon elektrik santralinin elde edemeyeceği toplam üretimin reklamını yaptı ve tüketicileri gerçek dışı iddialarla yanılttı. Ancak Saksonya Tüketici Merkezi avukatı Michael Hummel, tüketicilerin “tam, açık, anlaşılır ama her şeyden önce doğru bilgilere güvendiğini” açıklıyor.


Aldi sayaçları deneyimli tüketiciler, çıkış tepe gücü hakkındaki bilgilerin güneş modüllerine değil, yalnızca invertöre ilişkin olduğunu anlayabileceklerdir.


Takılabilir güneş enerjisi cihazları elektrik maliyetlerini azaltabilir


Küçük güneş enerjisi sistemleri çok popülerdir ve satın alma işlemleri birçok şehirde ve federal eyalette sübvanse edilmektedir. Elektrik faturalarını azaltır ve iklimin korunmasına katkıda bulunursunuz. Federal hükümet ayrıca balkon enerji santralleri olarak da bilinen takılabilir güneş enerjisi cihazlarının kurulumuna yönelik yasal engelleri azaltmayı planlıyor.


Tüketici savunucularına göre, satın alma maliyeti yaklaşık 500 ila 1.000 avro arasında değişiyor ve küçük elektrik santrali, buzdolabı ve çamaşır makinesinin çalıştırılması için gereken elektrik maliyetlerini karşılıyor. Buna ek olarak, birçok federal eyalet hala PV sistemlerinin satın alınması için sübvansiyonlar sunmaktadır.
 
Üst