Akşener’den erken seçim açıklaması

CesHef

Global Mod
Global Mod
Akşener’den erken seçim açıklaması DÜZGÜN Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin küme toplantısında konuştu.

Tıp öğrencisi Enes Kara ve Dilara Yıldız’ın vefatı hakkında, “Buradan Sayın Erdoğan’a bir davette bulunmak istiyorum; artık kâfi, bu ölümlerin durması gerekir. Bu ölümlere benim üzüldüğüm üzere senin de üzüldüğünü biliyorum. Her hafta gençlerimiz, bayanlarımız ölüyor. Ölümlerin akabinde tweetler atmak yetmiyor. Gel iktidar-muhalefet el ele verelim bayan ve genç vefatlarını silelim. Kâfi ki artık çocuklarımız ölmesin” dedi.

“Felakete giden yolda milletçe yürüyoruz” diyen Akşener, “Atılan bu ucube adımlar iktisadımızı kırılgan hale geliyor. Enflasyon canavarı paramızı ve prestijimizi eritiyor. Sayın Erdoğan için Saray sefası sürat kesmiyor. O denli bir akıl tutulması yaşıyor ki ülkeyi yönetme ehliyetinden kuşku duyuyoruz. 20 yıldır iktidar, 20 yıldır kelam veriyor, 20 yıldır kelamının gerisinde durmuyor. 3600 ek gösterge vaadiye oyalayan, faizle enflasyonla çabayı yılan öyküsüne çeviren, yerli uçağımızı yıllardır göklerde çeviren Sayın Erdoğan’ın kendisi söylüyor. Gerçeklikle içindeki bağları büsbütün koparmış şu zihniyete bakar mısınız? Belediye Başkanlığı’nda sokakta aç kalan çocuklarım imdadına koşardın, artık sefa süren vicdansız adam oldun. Evvelce bilgi ve deneyim sahibi insanları etrafında toplardın, artık şakşakçılarla çeviren bir adam oldun” sözlerini kullandı.

İKTİSAT DEĞERLENDİRMESİ

“Baş ekonomist bu durumdayken, ekonomistler de yeni yanlışlara imza atıyor” diye kelamlarını sürdüren Meral Akşener, “Türk Lirası tarihinin en prestijsiz periyoduna girdi. Attığı sorumsuz adımlar yüzünden Merkez Bankası’nın siyaset faizleri düştü fakat başka tüm faizleri yükseldi. MÜSİAD Lideri bile faizlerin düşüşünün iş dünyasına yansımadığını söylemiş oldu. Kredi risk primi tarihin en yüksek düzeylerine çıktı. Türk Lirası’ndaki bedel kaybı bankaları olumsuz etkileyip, mevduat sahiplerinin huzursuz bulunmasına yol açtı. Uçurumun kenarına geldiğimizi goren bu arkadaşlar kur muhafazalı mevduat sistemini 50 yıl daha sonra bir mucizevi tavşan olarak pazarlamaya kalktılar” dedi.

Akşener kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Doların artması kararında Hazine’den epeyce daha fazla faiz masrafı çıkacak. Net rezervler tarihin en taban düzeyinde. Enflasyon düştü mü, ona da hayır. Hal bu biçimdeyken enflasyonun düşmesi ve iktisada güvenmemiz gereken ne Nebati Bakan’ın gözlerine bakmamız. Bakınca ne görüyoruz; ekonomiyi giderek ortasından çıkılmaz noktaya gelirken damat bakana selam çakan empati mahrumu birisini görüyoruz.

“GİZLİ KAPAKLI İŞLER YAPMAYA BAŞLADINIZ”

Buradan ekonomiyi yönetenlere sesleniyorum; bir an evvel aklınızı başınıza alın. Şayet istikrar yakalamak istiyorsanız işe enflasyon-devalüasyon sarmalını bilakis çevirmekle başlayın. Enflasyon arttıkça Türk Lirası üstündeki baskı artıyor, döviz bedel kazanıyor. Kura yaptığınız müdahaleler durumu daha da zora sokuyor. 128 milyar dolar probleminde olduğu üzere bir daha bâtın kapaklı işler yapmaya başladınız. Kura müdahale ediyorsunuz. İş dünyasını dövizini bozdurmazsan sana kredi vermem diye tehdit ediyorsunuz. Endüstricinin gelirinin yüzde 25’ine el koyuyorsunuz. Bu ekonomiyi daha da kırılgan hale getiriyor.

Yapamıyorsanız siz gideceksiniz, biz yapacağız. İYİ Parti iktidarında ekonomiyi de memleketi de düze biz çıkaracağız.”

İŞSİZLİK SAYILARI

GÜZEL Parti önderi Akşener, “İşsizlik dataları belirtildi. İşsiz gençlerimizdeki artışında 120 bin kişi olduğunu üzülerek gördük. Bu işsizlerin yüzde 90’ının bayan olması. Kayıt dışı çalışan sayısında 688 bin kişilik artış görüyoruz. 608 bini bayan istihdamında gerçekleşmiş. AK Parti iktidarının iktisattaki idare modeli gençleri ve bayanları dışlayan, çağdışı bir anlayıştan öteki bir şey değil” tabirlerini kullandı.

Akşener, “Sayın Erdoğan gençlerimizin 3’te 1’inin fakir olduğunu biliyor musun? 2 milyon gencimizin bilgisayarının olmadığının, 1,3 milyonun yeni giysiler alamadığını biliyor musun? Öteki dünya mümkün dediğin dünya bu mu? Gençlere reva gördüğün dünya bu mu?” diye konuştu.

EĞİTİMDEKİ PROBLEMLER

GÜZEL Parti başkanı Meral Akşener kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bugün Türkiye’de doğan bir çocuk, ebeveynlerinden daha düzgün bir hayat sürdürme şartlarına sahip değil. Bugün 18 yaşındaki bir genç, annesinin 18 yaşındaki haline nazaran fazlaca daha berbat kurallarla karşı karşıya. ‘Hayal kurma’ demektir, ‘geleceğini yurt haricinde ara’ demektir. Sayın Erdoğan, artık son demlerini yaşadığın iktidarında çocuklarımızı yoksulluğa mahkum etmişsen sen artık o koltukta oturmayı hak etmiyorsun demektir.

Eğitime erişimin sağlanması durumunda sınıflar ortası geçirgenliğin makul bir halde yaşandığı Türkiye vardı. Enes oğlumuzun durumunda da olduğu üzere asıl sorun eğitimin vasatlaşmasıdır. Devletin eğitimden elini çekermiş üzere yapmasının gerçek olmadığını söylüyorum. Fırsat eşitliğinin kalktığı bir Türkiye’den bahsediyorum. Siz özel dalın güçlü ailelerinin duruma dair oluşturduğu okullar, yoksulun gittiği tarikat ve cemaatlere dahil olan yurtlar.

2017 yılında Doğu Anadolu’da bir kentimiz, kimse duymadı olağanüstü bina… Elektronik kısmından bir öğrencim yanımdaydı. Bu okulun elektronik kısmında kaç hoca var diye sordum; 2 doçent FETÖ’cülükten gitmiş, 1 asistan genç… 1 asistan çocuğun bütün meslek derslerini verdiği üniversiteden bahsediyorum. Biz bunları çözmek zorundayız. And olsun bu mevzuyu, eğitimdeki bu rezaleti çözmek bize nasip olacak.

Hepsinin ortak noktası hiç bir şey yapmaya vakitlerinin kalmadığı… Hepsi yorgunluktan bitmiş durumda. Kesinlikle bir işte çalışıyorlar. Kendilerine vakit ayıracak bir saatleri olmadığından kimisi bitkin olarak, kimisi sapsarı bir yüzle anlatıyor. Biz üniversitede siyaset yaptık, ülkeyi kurtaracak kendimizce hayaller kurduk, tartıştık. O okulları bitirdik. Devlet gerimizdeydi. Artık gidiyorsunuz bir ilçeye o çocuk garsonluk yapıyor. bu biçimde bir dünya var mı? Bunu biz değiştirmek zorundayız, bu ülke bunu kaldıramaz. Şımarık şımarık ‘telefonunu göster.’ O çocuğun bilgisayarı, ikinci ayakkabısı yok.

Çocuklarımız bu biçimde teminatsız işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Gençler haklarını aramayı akıllarına bile getiremiyor. Birazcık haklarını arayanlar çabucak işten atılıyorlar. Gençlerimiz iş aramak ile hak aramak içinde kalıyor.

Yeni mezunları işsizlik, minimum fiyat, kayıt dışı çalışma üzere acı gerçekler bekliyor. O okullara, o yurtlara neden çocuklar gönderiliyor? Orada kayrılabilecek, korunabilecek bir meslek planlamasına inandıkları için. Türkiye’de en epey tercih edilen kısımlardan biri olan işletme mezunları taban fiyatla iş bulabiliyor. Hukuktan tıbba kadar her branşta emsal sıkıntılar var. Gençlerimiz hem kısa vakitte iş bulamıyor, birebir vakitte yeteri kadar para kazanamıyor. Pekala bu öğrenciler kredi borçlarını nasıl ödüyorlar; karşılığı sıradan ödeyemiyorlar.”

Sayın Erdoğan sen iş imkanı sağlamaktan vazgeçmişsin ancak borcu tahsil etmekten vazgeçmiyorsun. Uygun bir eğitim verken vazgeçmişsin lakin KYK borcuna faiz işletmekten vazgeçmiyorsun. Ayıptır, günahtır.

KREDİ BORÇLARINA TOPLUMSAL SORUMLULUK PROJESİ

Bu iktidara karşı biz daima daim sizin yanınızdayız. Geçtiğimiz ay güzel hayat gelir modelimizi açıklamıştık. Tek bir tahlilin kâfi olmayacağını biliyoruz. Sizleri daha fazla mağdur etmemk için KYK borçlarının toplumsal sorumluluk karşılığında geri ödenmesini anlatacağım. Bugün ABD’de nüfusun yüzde 42’si, Yeni Zelanda’nın yüzde 41’i yardım kuruluşunda istekli olarak çalışmış. Ülkemizdeki 18-29 yaş içindeki gençlerin yüzde 95’inin sivil toplum faaliyetlerinde bulunmadığı belirtiliyor. Borçlarının epeyce büyük kısmının toplumsal sorumluluk çalışmalarına katılarak ödemesini diliyoruz. Haftada 1-2 gün 1-2 saat boyunca çalışarak borçlarını ödemiş olacaklar.

Eğitim, sıhhat, toplum ve etraf başlıklarını belirledik. Okuma yazma dersleri vermek, yabancı lisan eğitimi vermek, çocuklarını okula getirip götürmek, müzik dersi vermek, kitap okumaya teşvik etme üzere aktivetiler var.

Sıhhat alanında, organ bağışında nazaranv almak, hastanede yatan çocuklara yardım etmek, sertifikaları var ise takviye olmak üzere projeler var.

Toplum alanında yaşlı ve çocuklara dayanak olmak, sokak çocuklarına eğitim dersi vermek, okul giriş çıkış saatlerinde trafik memurluğu yapmak. Bağımlılıkla gayret eden kurumlara dayanak olmak, aş konutlarında nazaranv almak üzere faaliyetler var.

Etraf alanında; ağaç dikme, etraf paklık şuuru faaliyetleri göstermek, barınaklarda nazaranv almak, sokak hayvanları için mamaları düzenlemek, geri dönüşüm eğitimleri düzenlemek, su-enerji ve atık konusunda bilgilendirme yapmak, atık toplama faaliyetleri gerçekleştirmek, üretilen mamüllerin muhtaçlık sahiplerine ulaşmaı üzere aktiviteler var.

Yüzde 10’unu nakit olarak ödeyecekler, yüzde 90’ını toplumsal sorumluluk projeleriyle ödeyecekler. 25 bin lira kredi alan kardeşimiz 2 bin 500 lirayı vadeyle ödeyecek. Kalan borcu karşılığında brojelerde 1 yıl boyunca haftada 1 gün 1-2 saat çalışarak borcunu ödeyecek.

5’li çetenin milyarlarca borcu silindiği şirketlere, vergi muafiyetleri verilen ülkede KYK borçlarının da silinmesi mümkündür. Lakin biz sürdürülebilir kazanımlara inanıyoruz. KYK borçlarının toplumsal sorumluluk kapsamında geri ödenmesini bu ideolojiyle geliştirdik.”

“O SANDIK ER YA DA GEÇ GELECEK”

ÂLÂ Parti başkanı Meral Akşener, “Seçim ufukta göründü. O sandık er ya da geç gelecek. UYGUN Parti iktidarı artık hayli yakın. İktidara geldiğimizde en vizyoner, en deneyimli kadrola yöneteceğiz. Bizim rakibimiz dünyanın gelişmiş ülkeleri olacak. Türkiye modeli konuşulacak. Türkiye mucizesi konuşulacak. Biz bir yemin ettik” dedi.