Ahenk eğitimleri başladı

Sefer

Global Mod
Global Mod
Ana sınıfı ve ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için düzenlenen ahenk eğitimleri, velilere yönelik gerçekleştirilen seminerlerle başladı. Ahenk eğitimi kapsamında veliler, çocuklarıyla birlikte sabah saatlerinden itibaren okul binalarına geldi. Okula başlamanın memnunluğunu yaşayan minikler, öğretmenleri eşliğinde eğitim bakılırsacekleri sınıflara girdi. Veliler, çocuk-aile-öğretmen iş birliğinin artırılması gayesiyle bu yıl birinci kez düzenlenen uygulama kapsamında okulların seminer salonlarında bilgilendirildi. Bu görüşmede öğretmenler, okul ortamı, eğitim-öğretim faaliyetleri, etkinlikler ve kazanımlar hakkında velilere bilgi verdi.

EKSİKLERİMİZ GÖRDÜK

9 Eylül’e kadar sürecek ahenk çalışmaları kapsamda veliler Çankaya Yücetepe İlkokulu’nda çocuklarının oturacağı sıralarda yerini aldı. Velilerin uygulamaya ait geri dönüşlerini aktaran Yücetepe İlkokulu Müdürü Şerafettin Dursun, “Uygulama veliler tarafınca da takdirle karşılandı. Yani eğitim öğretim süreci öğrenci, veli ve öğretmen iş birliği ile planlanacak. Uygulamanın önümüzdeki senelerda da devam etmesini bekliyoruz. Uygulama yardımıyla veli, okulu, idareyi, öğretmenleri tanıma fırsatı yakaladı” sözlerini kullandı. Birinci çocuğunu okula kaydettiren velilerden Seyihtan Yıldırak, “Velilerin bilinçlenmesi açısından değerli bir uygulama. Biz de bu süreçte öğrencilik ömrümüzde yakalayamadığımız bir fırsatı yakalamış olduk. Velilerin bilinçlenmesi öğrenci açısından daha verimli bir yıl manasına da geliyor” dedi.

Ali Omaç da, “Güzel ve verimli bir uygulama. Veliler çocuklarını teslim ettikleri kurumu, okulu, kişiyi tanımak, bilmek istiyor” diye konuştu. Zeynep Aşkın ise “Eksiklerimizin olduğu noktalar vardı, onları görmüş olduk. Her yıl yine edilmeli bence. Hatta lise öğrencilerinin velilerine de yapılmalı. Zira ergenlik periyoduna giriyorlar, onların da muhtaçlığı oluyor bu türlü bir çalışmaya” biçiminde konuştu.Uygulama kapsamında veliler dersteyken okul heyecanını biran evvelden yaşamak isteyen öğrenciler de okul bahçesindeydi.

Güvenli eğitim için genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 vilayet valiliğine “2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında Alınacak Asayiş/Trafik Tedbirleri” temalı genelge gönderdi. Buna göre okul servis nakliyeciliği faaliyetleri nizamlı ve inançlı olarak yürütülecek, okul servis araçlarının çalışmalarına ve karşılaşılan sıkıntıların çözülmesine yönelik uyum sağlanacak. Okul etraflarında yaşanan kazalara ait risk tahlil değerlendirmeleri çerçevesinde bu bölgelerde ek önlemler planlanacak. Okullarda sabit olarak misyon yapacak “okul kolluk nazaranvlisi”, öteki tüm okullarda “güvenli eğitim uyum gorevlisi” nazaranvlendirilecek. Okul etrafındaki metruk bina ve yapıların yıkılması sağlanacak. Okul etraflarında bulunan internet kafe ve oyun salonları üzere yerler sistemli denetlenecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

3 milyarlık bütçe

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ahenk eğitiminin birinci gününde, Ankara Çankaya Hamdullah Suphi İlkokulunu ziyaret etti. Bu yıl ana okullarının sayısını artırdıklarını ve 1407 yeni anaokulu ile 10 bin 200 yeni ana sınıfı açtıklarını anlatan Özer, “ Bir yıl içerisinde 3 bin yeni anaokulunu süratli bir biçimde tüm Türkiye’nin her noktasına kazandıracağız.” diye konuştu. Özer, “Yeni eğitim öğretim yılının başlangıcıyla ilgili 3,1 milyar lira okullara bütçe gönderdik, bütçe gönderilmeyen tek bir okulumuz yok. Şu ana kadar okullarımız tarafınca harcanan ölçü 1 milyar. Yani 2,1 milyar lira okulların bütçesinde duruyor.” dedi.

Yeni öğretmen istihdamı olacak

Bakan Özer, TRT Haber kanalında yeni eğitim öğretim yılı hazırlıklarına epey erken başladıklarını söylemiş oldu. Özer, okullara fiyatsız ders kitapları ve yardımcı ders kitapları gönderildiğini anlattı. Kayıt parası şikayetlere yönelik Özer, “Yaklaşık 234 ihbar aldık ve bu ihbarlar bağlamında da gerekli süreçleri yaptık,

3 okul yöneticimize ceza verdik.” tabirini kullandı. Özer öğretmen atamalarına ait ise şunları söylemiş oldu: “hiç bir yıl yok ki son 20 yılda öğretmen ataması olmasın. Bilhassa Ulusal Eğitim Bakanlığının yeni açılımlarına odaklanarak kesinlikle yeni öğretmen istihdamı olacak.”