15 bin yeni öğretmen ataması ne vakit yapılacak? Öğretmen ataması müracaatları başladı mı?

Sefer

Global Mod
Global Mod
15 bin öğretmen atama müracaatları başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan yaptığı açıklamayla duyurduğu 15 bin öğretmen ataması müracaatları bugün başladı, 8 Ekim’e kadar sürecek. Müracaatta yapan adaylar 12 Kasım-27 Kasım 2021 tarihleri içinde kelamlı imtihana alınacak. Kelamlı imtihan sonuçları ise 27 Kasım 2021 tarihinde duyurulacak. Öğretmen ataması tercihleri 21-26 Ocak 2022 tarihleri içinde gerçekleşecek. Adaylar tercih sonuçlarını 31 Ocak 2022’de öğrenebilecek.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA ÖN MÜRACAAT NASIL YAPILIR?

Kontratlı öğretmenlik için yapılacak kelamlı imtihana davet edilmek üzere yapılacak ön müracaatlar, Ek-4 Takvim’de belirtilen müddet içerisinde “ilkatama.meb.gov.tr” adresinden Elektronik Ön Müracaat Formu doldurmak suretiyle yapılacaktır. Ön müracaat sürecinin tamamı elektronik ortamda gerçekleştirilecek; adaylar doküman sunmak, müracaatlarını onaylatmak yahut rastgele bir niçinle vilayet yahut ilçe ulusal eğitim müdürlüklerine gitmeyeceklerdir.

Adaylar müracaat sistemine e-Devlet kullanıcı ismi ve şifrelerini kullanarak giriş yapacaklardır. Ön Müracaata ait kayıtların Ek-4 Takvim’de belirtilen tarihin son günü, saat 16.00 tamamlanması gerekmektedir.

ÖĞRETMEN ATAMA TAKVİMİ 2021

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), 15 bin kontratlı öğretmen atama takvimini internet sitesinden yayımladı. Buna nazaran, ön müracaat ve kelamlı imtihan merkezi tercihleri, 27 Eylül-8 Ekim’de yapılacak. Adayların kelamlı imtihana alınacakları imtihan merkezleri 25 Ekim’de ilan edilecek. Kelamlı imtihanlar, 12-27 Kasım’da gerçekleştirilecek.

Karantina uygulaması niçiniyle kelamlı imtihana katılamayan adayların müracaatları ise 12 Kasım-9 Aralık’ta alınacak ve bu adayların kelamlı imtihanları 13-17 Aralık’ta düzenlenecek. Kelamlı imtihan sonuçları 27 Aralık’ta ilan edilecek. Öğretmen adaylarının atama tercihleri 21-26 Ocak 2022’de alınacak ve atama sonuçları 31 Ocak 2022’de açıklanacak.

Bu takvime göre yapılacak atama sürecinde, 2020 ve 2021 KPSS puanları ile müracaatlar alınacak. Öte yandan ulusal atletlerin vücut eğitimi alanına kontratlı öğretmen olarak atanması için ayrılacak kontenjan, bu atamaya ait alan bazlı kontenjan dağılımı daha sonrasında belirlenecek ve atama sayısından düşülecek.

ÖĞRETMEN ATAMA MÜRACAAT KOŞULLARI

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci hususunda belirtilen genel kuralları taşımak,

2. Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türkvatandaşı olma koşulu aranmayacaktır.),

3. Mezun olunan yükseköğretim programının, öğretmenliğe atanacakların tespitine ait Talim ve Terbiye Konseyi Başkanlığının 20.02.2014 tarihindeki ve 9 sayılı Konsey sonucuna nazaran atama yapılacak alana uygun olmak,

4. Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların gereksinimi karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin muvaffakiyetle tamamlamış olmak,

5. Yurt haricindeki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Heyeti Başkanlığınca yüksek tahsillerinin ve/veya pedagojik formasyon dokümanlarının yurt ortasındaki yükseköğretim kurumlarına yahut programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

6. 2020 yahut 2021 yılında yapılan Kamu İşçi Seçme İmtihanında atanacağı alan için puan cinsleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) prestijiyle 50 ve üzerinde puan almış olmak,

7. Devlet memurluğundan yahut öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,

8. 657 sayılı Kanunun 4/B hususu kapsamında kontratlı öğretmen olarak atanan; fakat ataması iptal edilenler ile kontratlı öğretmen olarak çalışmakta iken kontratları feshedilenler bakımından, müracaat tarihinin son günü prestijiyle bir yıl bekleme müddetini tamamlamış olmak,

9. Hala Bakanlığımızda yahut rastgele bir kamu kurum ve kuruluşunda 657 sayılı Kanunun 4/B hususu kapsamında kontratlı öğretmen olarak çalışmıyor olmak, koşulları aranacaktır