‘Okurken formasyon’ için düğmeye basıldı

Sefer

Global Mod
Global Mod
Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, pedogojik formasyon eğitiminin lisansla birlikte alınabilmesi için çalışmalara başladıklarını deklare etti. Özvar, çeşitli temaslar için geldiği Kastamonu’da Yeni Şafak’ın eğitime ait sorularını yanıtladı.

MÜTEVELLİ HEYETLERİNE ÇAĞRI

Vakıf üniversitelerinin fiyat artışlarına ait değerlendirmelerde bulunan Özvar, “Yükseköğretim Konseyi olarak geçtiğimiz periyotta enflasyona karşı eşitsiz artışların önüne geçmek ismine kıymetli bir adım atmıştık. Önümüzdeki devirlerde de öğrencilerimizin ve velilerimizin mağduriyet yaşamamaları için enflasyona yönelik yapılan fiyat artışlarında mevcut ekonomik koşullarda adil artışların gerçekleştirilmesi ve kayıt periyodu daha sonrasında sürpriz artışlarla karşılaşmamaları için sıkıntının takipçisi olacağız. Bu doğrultuda tüm vakıf yükseköğretim kurumları mütevelli heyetlerinin de itina göstermeleri gerekiyor ve kendilerine kıymetli bir bakılırsav düşüyor” diye konuştu.

SON İKİ YILDA FORMASYON

Pedagojik formasyon eğitimi niçiniyle öğrencilerin eğitim müddetlerinin uzamaması için çalışma yaptıklarını söyleyen Özvar, “Öğrencilerimizin lisans eğitimlerinin son iki senelerında bu eğitimi almaları için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Bu vesileyle öğrencilerimiz halihazırda öğrencilik statüsündeyken formasyon eğitimlerini alacakları için bu sorunun ortadan kalktığını söyleyebiliriz” dedi.

YURT DIŞINDAN 165 BİN BAŞVURU

Türkiye’de memleketler arası öğrenci sayısını artırmak için 2012’den bu yana Türkiye Bursları Programı düzenlendiğini hatırlatan Prof. Özvar, şu biçimde devam etti: “Yurtdışı ve Akraba Toplulukları Başkanlığı 2022 yılı istatistiklerine göre, Türkiye Bursları’na 178 ülkeden, rekor bir seviyede, 165 bin civarında müracaat gerçekleşmiştir. Başka taraftan YÖK bursları, devlet bursları ve farklı vakıflarımız aracılığıyla sunulan burslar dikkate alındığında, milletlerarası öğrencilerimize maddi imkân sağlamadaki istek ve çeşitlilik göze çarpmaktadır.”

YABANCI ÖĞRENCİLERİN AMAÇ ÜLKESİ

“Türkiye’de 2000 yılında yaklaşık 18 bin kayıtlı memleketler arası öğrenci var iken, 2022 yılı prestijiyle, 198 ülkeden gelen 300 binden çok memleketler arası öğrenciye sahip olmanın gururunu yaşamaktayız” diyen Özvar, şunları kaydetti: “UNESCO İstatistik Enstitüsü’nün bilgilerine bakılırsa, 2000 yılında tüm dünyada eğitim nazarann milletlerarası öğrenci sayısının yalnızca yüzde 0,83’ü Türkiye’de eğitim görürken, aktüel datalara göre, tüm dünyadaki memleketler arası öğrenci sayısının yüzde 2,9’una Türkiye konut sahipliği yapmaktadır. Türkiye artık milletlerarası öğrenciler için maksat ülkelerin başında gelmektedir.”