Yurt haricinden ithal edilen tek kullanımlık tıbbi malzemeyi yarı fiyatına ürettiler

XeeX

New member
RTEÜ Tıp fakültesi ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri tarafınca ortak çalışmaların akabinde kalp damar tıkanıklıkları ile ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan ’Kriyokatater’i ürettiler. TÜBİTAK takviyeli bir proje olan ve 20 bin TL’ye yurt haricinden ithal edilen tek kullanımlık tıbbi bir materyal olan ‘Kriyokatater’ öğretim üyelerinin çalışmasıyla yarı fiyatına üretildi. Hayvanlar üzerinde yapılacak olan deneylerin akabinde yüzde yüz yerli üretim olacak Kriyokatater’in seri üretimine geçilecek.

“Kriyokateter’in prototipini oluşturma projesinde aslında 3 yıldır çalışıyoruz”

Kriyokateter’in üzerinde 3 yıldır çalıştıklarını söyleyen Recep Tayyip Erdoğan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şatıroğlu, “Biz Kriyokateter’in prototipini oluşturma projesinde aslında 3 yıldır çalışıyoruz. Evvel yaptığımız birinci testlerden olumlu sonuç alınca faz-1 ve faz-2 çalışmalarına başladık. TÜBİTAK bin 512 projesinden de dayanak aldık. hem de yaptığımız prototip özgün bir eser olduğu için Patent müracaatında bulunduk. Projemizin birinci kademesinde hedeflediğimiz prototipi oluşturmayı başardık” dedi.

“Güvenlik testlerini geçmemizin akabinde yüzde yüz yerli olarak üretmeyi amaçlıyoruz”

Yaptıkları Kriyotater’i yüzde yüz yerli bir biçimde üretmeyi amaçladıklarını belirten Şatıroğlu, “Günümüzde Kriyokateter’in tamamının ithal edilip bilhassa ritim bozukluklarında kullanılan çeşitlerine biz ek olarak kireçlenmiş kalp damar tıkanıklarında, damarı açabilir miyiz diye yola çıktık. Öğretim üyelerimizle birlikte bu prototipi yerli endüstrimizde projeyi uygun biçimde üretmeyi başardık. Bilhassa kireçlenmiş kalp damar tıkanıklarında, soğuk şok uygulayarak kireçlenmiş damarları açmayı ve balon süreci yaparak damar tıkanıklıklarını tedavi etmek amaçladık. Birinci testlerimiz muvaffakiyete ulaştı. Projenin başka etabı olan hayvanlarda olan çalışmamızı yakın vakitte tamamladığımızda ve güvenlik testlerini geçmemizin akabinde 100’de yüz yerli olarak üretmeyi amaçlıyoruz” tabirlerini kullandı.

“Maliyeti yaklaşık olarak yarı yarıya düşürdük”

Yurt haricinden ithal olarak alınan Kriyokataterin maliyetini kendileri üreterek yarı fiyatını düşürdüklerini söz eden Şatıroğlu, “Diğer Kriyokataterlerden farklı özelliklerinden biri günümüzdeki Kriyokataterlerin, ritim bozukluklarında ve ablasyon tedavisinde kullanılıyordu. Bizim geliştirdiğimiz KriyoKataterin patenti bize ilişkin olan özel katmanları ile daha ince bir yapıyla boyutları piyasadaki eserlere bakılırsa küçültülerek daha küçük damarlara da girmeyi kolaylaştıracak. İkincisi piyasada kullanılan Kriyokataterlerin 20 bin TL olan tek kullanımlık fiyatı varken, biz o maliyeti yaklaşık olarak yarı yarıya düşürdük. Bizim yaptığımız eser ile ülkemize ekonomik yarar sağlayacak. pek fazlaca tıbbi materyalde olduğu üzere bu mamüllerin birçok yurt haricinden ithal ediliyor. Bu bizim ülkemizde üreterek maliyeti düşürmüş oluyoruz” biçiminde konuştu.

“Kullandığımız materyaller organiktir”

Yaptıkları Kriyokatater’de kullanılan materyallerin organik olduğunu belirten Mimarlık Fakültesi Güç Sistemleri Mühendisliği Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Vagif Nevruzoğlu, “Günümüzde kullanılan kataterlerin ısı iletkenliğinin fazlaca az olduğundan dolayı ince damarlarda kullanamayız. Bizde bundan dolayı özel üretim bir Kriyokatater üretme yoluna girdik. Bizim ürettiğimiz eser epeyce katmanlıdır. Biz bu eserin ısı iletkenliğini yükselterek damarın aşikâr bir kısmına kadar ısı kaybı olmadan çabucak o yapıya ulaştırabiliriz. Kullandığımız materyaller organiktir. Çalışmamız Faz-2 basamağındadır. İnşallah güzel bir sonuç alarak Faz-3 çalışmalarına geçeriz. çabucak sonrasındasında da seri üretime geçmeyi planlıyoruz” diye konuştu.